Pescuit Stationar

Acum este 27 Apr 2024, 06:03

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Hunedoara
MesajScris: 26 Iun 2015, 17:00 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:07
Mesaje: 22
Localitate: hunedoara
În urma unor discuţii cu un amic pescar din Deva am aflat urmatoarele: acum câteva zile se afla la pescuit mai jos de barajul de la Mintia, în zona Veţel, şi au venit în control 4 persoane care s-au legitimat ca fiind de la AJVPS Hunedoara(nu le mai reţin numele), fără echipaj de poliţie sau jandarmi. I-au verificat documentele şi i-au pus în vedere că dacă vrea să mai pescuiască pe Mureş în judeţul Hunedoara, să plătească o taxă de 40 Ron, la AJVPS Hunedoara, sucursala Deva, acest lucru fiind posibil datorită unei sentinţe judecătoreşti definitive şi irevocabile prin care se dau cursurile de apă: Mureş, Strei şi Crişul Alb(din judeţul Hunedoara), în paza şi gestionarea AJVPS Hunedoara. Am căutat pe net şi am găsit urmatoarele:
http://ajvpshunedoara.wgz.ro/meniu/asoc ... -n-torilor[/color]. Mai poate cineva să confirme sau să infirme???
Rog un răspuns de la APS Hunedoara sau APS Deva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Huned
MesajScris: 26 Iun 2015, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Noi 2009, 12:09
Mesaje: 117
Localitate: deva
Dute la sediul uneia din cele doua asociatii si cu siguranta ve fi lamurit :idea: :idea:

_________________
Membru Fondator C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
FISHING CENTER DEVA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Huned
MesajScris: 28 Iun 2015, 08:33 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
stefan78 scrie:
Rog un răspuns de la APS Hunedoara sau APS Deva.


Daca esti membru la APS-HD , pe chitanta este tiparit numarul meu de telefon , ma suni , ne intilnim si vei avea surprize vazind actele pe care le detin .
Daca esti membru la APS-DEVA dute pina la sediul Asociatiei si cere lamuriri , lamuriri pe care sunt sigur ca le vei primi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Huned
MesajScris: 28 Iun 2015, 19:52 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Un caz aparte. Probabil ANPA nu s-a stiut apara in proces (s-au nici macar nu i-a interesat) si au fost obligati sa semneze un act aditional la un contract foarte vechi, care in mod normal nu mai putea sa aiba efecte dupa atatia ani. Mai ales un act aditional pe 5 ani in situatia cand, din cate stiu eu, conform legislatiei actuale, darea in administrare se face pe 2 ani.
In privinta plati situatie e de asemenea anormala deoarece membrii altor asociatii ar trebui sa aiba dreptul de a pescui pe sectorul altei asociatii numai be baza permisului ANPA, a calitatii de memru a asociatiei proprii si a taxei de acces. Din ce se vede pe site-ul asociatiei rezulta ca ei ar predinde pentru a putea pescui pe sectorul lor si sa devii membru a acelei asociatii, adica sa fi membru in 2 asociatii (s-au mai vazut cazuri). Aici ar trebui solicitat Regulamentul de pescuit al asociatiei pentru a vedea ce scrie in acest regulament si daca nu cumva dreptul de pescuit este reglementat prin plata taxei de acces cum ar fi normal. Daca estre asa in mod legal nu pot pretinde sa devi memru al asociatiei pentru a avea dreptul la pescuit pe sectorul lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Huned
MesajScris: 29 Iun 2015, 10:35 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
Intradevar ANPA nu s-a prezentat in proces si a pierdut procesul prin neprezentare .
Dar din pacate pentru ei noi detinem actul oficial prin care contractul din 1987 a fost anulat , act care ANPA trebuia sa-l depuna la dosar , eu personal am suspiciuni foarte serioase de complicitate .
Tocmai de acea am facut o Cerere Reconventionala de anulare al acelui Act aditional , Cerere care a fost admisa de catre Curtea de Apel Alba-Iulia


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Huned
MesajScris: 29 Iun 2015, 14:25 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:07
Mesaje: 22
Localitate: hunedoara
Multumesc pentru raspunsuri. Cu siguranta o sa ma deplasez la sediul APS Deva pentru lamuriri suplimentare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Huned
MesajScris: 29 Iun 2015, 21:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Feb 2014, 11:59
Mesaje: 176
Localitate: Hunedoara
Din cele discutate mai sus, retin un singur lucru: din cele spuse de APSHD, procesul este inca pe rol ... deci , pescarii apshd pot pescui fara probleme pe Mures, fara a plati taxa de 40 ron, pana la solutionarea cereri in anulare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Huned
MesajScris: 30 Iun 2015, 08:36 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2010, 20:28
Mesaje: 30
APSHD scrie:
, eu personal am suspiciuni foarte serioase de complicitate .


Bineinteles ca s-au tras sfori de catre Selaru&Co. S-a cam subtiat bugetul AJVPS-urilor in ultimii ani, e o ocazie buna de a strange ceva banuti. ;)

_________________
www.setterpointer.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Huned
MesajScris: 30 Iun 2015, 12:37 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
stefan78 scrie:
În urma unor discuţii cu un amic pescar din Deva am aflat urmatoarele: acum câteva zile se afla la pescuit mai jos de barajul de la Mintia, în zona Veţel, şi au venit în control 4 persoane care s-au legitimat ca fiind de la AJVPS Hunedoara(nu le mai reţin numele), fără echipaj de poliţie sau jandarmi. I-au verificat documentele şi i-au pus în vedere că dacă vrea să mai pescuiască pe Mureş în judeţul Hunedoara, să plătească o taxă de 40 Ron, la AJVPS Hunedoara, sucursala Deva, acest lucru fiind posibil datorită unei sentinţe judecătoreşti definitive şi irevocabile prin care se dau cursurile de apă: Mureş, Strei şi Crişul Alb(din judeţul Hunedoara), în paza şi gestionarea AJVPS Hunedoara. Am căutat pe net şi am găsit urmatoarele:
http://ajvpshunedoara.wgz.ro/meniu/asoc ... -n-torilor[/color]. Mai poate cineva să confirme sau să infirme???
Rog un răspuns de la APS Hunedoara sau APS Deva.



Dar de ce 40 RON, din tabelul ANPA taxa de acces pentru nemembrii este de 20 RON pentru apele primite in administrare ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: unde mai pescuim cu permisul de la APS Deva şi APS Huned
MesajScris: 30 Iun 2015, 18:19 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Dar de ce 40 RON, din tabelul ANPA taxa de acces pentru nemembrii este de 20 RON pentru apele primite in administrare ?[/quote]
Nu e vorba numai de 40 RON vedeti pe site-ul loc din linkul pus mai sus ca mai cer in plus si 25 RON taxa de inscriere in asociatie, deci in total 65 RON De asta am spus ca pretind sa fi membru si in asociatia lor. Asta cu dublu scop: o data sa incaseze bani mai multi si a doua oara ca sa aiba la dosar membrii mai multi


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.050s | 14 Queries | GZIP : Off ]