Pescuit Stationar

Acum este 18 Apr 2024, 13:28

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 85  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 30 Oct 2015, 06:03 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
http://www.crapmania.ro/articole/compet ... -lot-36691

Mai popete nu ti se pare ca Agvps-ul n-a murit? 8-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 02 Noi 2015, 17:22 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
http://frpsc.ro/un-prim-pas-pentru-intr ... versitati/

Asa da popete,materiale didactice aveti sa cumpar si eu!Profesorul universitar popete! :lol: :lol: :lol: Vai sa mor io,protocol semnat cu o federatie care are 3 membri! :o :o
Imi place partea asta,in curand eject! :lol: :lol: :lol:

Art.5. Durata acordului:
4.1 . Prezentul Protocol este valabil începând cu anul școlar/ universitar 2015-2016.
4.2 . Prezentul Protocol îşi încetează valabilitatea din momentul în care una dintre părţi renunţă la colaborare. Renunţarea la colaborare se transmite, în scris, celeilalte părţi semnatare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 14 Noi 2015, 09:00 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
"""""" VICTORIEEE By PUIE MOPESCU"""""


Astazi a cazut definitiv cortina dupa incheierea ultimului act al piesei de teatru „Federatia de la Alba vs AGVPS”. 8)
Pentru cei mai putin la curent cu demersurile federatiei asistate social de obtinere a monopolului absolut asupra pescuitului sportiv, reamintesc ca e vorba despre cel de al treilea proces popescian de desfiintare a AGVPS, proces inceput in anul 2012.

A pierdut in prima instanta, la Judecatoria Sectorului 2 Bucuresti ! Dar El Vigilante, autodesemnatul aparator al legalitatii in pescuitul sportiv, nu s-a lasat si a facut apel.
A pierdut si in apel, la Tribunalul Bucuresti ! Insa super eroul-nostru nu s-a lasat din nou. S-a ridicat de jos, s-a scuturat de praf si a facut recurs.

Curtea de Apel Bucuresti, Instanta de recurs a ramas in pronuntare la termenul de judecata din data de 29 octombrie. Insa, buimacita de nebulozitatea sustinerilor popesciene, a amanat pronuntarea hotararii doua saptamani, respectiv pentru data de 12 noiembrie, avand nevoie sa chibzuiasca asupra ineditelor interpretari ale legii sportului si ordonantei privind asociatiile si fundatiile, cu care recurentul El Vigilante ne-a obisnuit deja...
Insa instanta nu a reusit sa desteleneasca dezlanata logica popesciana nici dupa cele doua saptamani, asa ca a amanat inca o data pronuntarea, pentru VINERI 13 !

Iar astazi, dupa trei ani de la inceputul procesului, a venit si solutia:
Solutia pe scurt: DEC. Respinge excepţia nulităţii recursului. Respinge recursul, ca nefondat. Irevocabilă. Pron. în şed.publică.
Document: Hotarâre 1131/2015 13.11.2015


http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar ... &id_inst=2

Ce inseamna pana la urma aceasta solutie definitiva si irevocabila ?
Ca AGVPS-ul a iesit viu si nevatamat din procedura de dizolvare (scuze, exprimarea apartine prezidentului).
Mai inseamna ca activitatile desfasurate de AGVPS, precum si de alte entitati similare, privind organizarea de competitii sportive nationale, privind selectia unor loturi nationale in diferite discipline ale pescuitului sportiv, de participarea acestor loturi nationale la competitiile internationale ale FIPS/CIPS sunt activitati perfect legale, neavand absolut nimic ilicit !
Solutia mai inseamna si ca AGVPS-ul nu va fi exclus in vecii vecilor din FIPS, respectiv ca federatia de carton nu va fi niciodata acceptata ca membru acolo.

Curat ghinion de vineri 13, coane prezidente ! :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 14 Noi 2015, 10:20 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Chiar nu exista pe lumea asta nicio instanta care sa-i faca "dreptate" mitomanului asa cum vrea el ?

Nimeni nu intelege ca :

" Pescuitul sportiv (indiferent de forma sa de practicare) este o chestiune privată. Deci statul nu are ce căuta în reglementarea și organizarea sa."



si ca :

" Federația funcționează în regim de autoritate publică, fiind singura autoritate de reglementare și administrare a pescuitului sportiv."



:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 16 Noi 2015, 20:04 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Se pare ca federatia lui puie se duce pe poala fara bani,mai urmeaza raspunsul Cips Fips! :lol: :lol:


Fişiere ataşate:
Screenshot_2015-11-16-19-29-04_zps0oueetiw.png
Screenshot_2015-11-16-19-29-04_zps0oueetiw.png [ 183.97 KiB | Vizualizat de 8006 ori ]
Screenshot_2015-11-16-19-26-37_zps5bfp2iev.png
Screenshot_2015-11-16-19-26-37_zps5bfp2iev.png [ 104.37 KiB | Vizualizat de 8006 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 16 Noi 2015, 20:07 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Mopete asa unanimitate de voturi nimeni n-a obtinut,esti tare ca maioneza! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 20 Noi 2015, 21:32 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Cititi cu atentie aici

Atribuțiile Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură


In exercitarea funcțiilor sale, Agenția are următoarele atribuții:


A. In domeniul elaborării strategiei, politicilor si a proiectelor de acte normative:
a) elaborează strategia naționala a sectorului pescăresc;
b) elaborează proiecte de acte normative in conformitate cu politica comuna in domeniul pescuitului si cu strategia națională a sectorului pescăresc;
c) elaborează proiecte de convenții si acorduri internaționale in domeniul sau de activitate;
d) elaborează reglementările privind accesul la resursele acvatice vii, in vederea practicării pescuitului comercial;
e) elaborează reglementările privind pescuitul recreativ/sportiv;
f) elaborează norme privind caracteristicile tehnice si condițiile de folosire a uneltelor de pescuit, precum si metodele de pescuit comercial in habitatele piscicole naturale;
g) elaborează norme de protecție si regenerare a resurselor acvatice vii privind: stabilirea anuala a capturii totale admisibile (TAC), a cotelor de pescuit si a efortului de pescuit, stabilirea perioadelor de prohibiție, a zonelor de refacere biologica/zonelor de protecție pentru resursele acvatice vii, a speciilor, precum si a masurilor preventive;
h) elaborează reglementari specifice privind exercitarea pescuitului speciilor protejate;
i) elaborează norme privind dimensiunile minime individuale pe specii care pot fi capturate din habitatele piscicole naturale, pe baza studiilor elaborate de instituțiile de cercetare științifică de profil;
j) elaborează norme de adaptare a flotei de pescuit la starea resurselor acvatice vii, inclusiv Planul de adaptare a flotei si Planul de ajustare a efortului de pescuit;
k) elaborează norme privind nominalizarea porturilor/punctelor de debarcare si a centrelor de prima vânzare a produselor din pescuit;
l) elaborează reglementari privind criteriile de recunoaștere a organizațiilor de producători din sectorul pescăresc;
m) elaborează reglementări privind debarcarea si prima vânzare a produselor pescărești obținute din pescuit.



si cititi mai jos

REGULAMENT DE ORGANIZARE ȘI PRACTICARE
A PESCUITULUI SPORTIV DIN ROMÂNIA

În conformitate cu prevederile art. 37 alin. 1 lit b) din legea nr. 69/2000 privind educația fizică și sportul și a prevederilor art. 7 din Statutul Federației Române de Pescuit Sportiv, Adunarea Generală aprobă următorul Regulament privind organizarea și practicarea pescuitului sportiv din România

CAP. I PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTIV CA ACTIVITATE DE AGREMENT ȘI RECREERE
Art. 1 Practicarea pescuitului sportiv ca activitate de agrement și recreere este un drept al persoanei recunoscut și garantat de stat. Accesul la resursele acvatice vii se face în condițiile prevăzute de prevederile art. 136 alin. 4 din Constituția României, a Legii nr. 69/2000 privind educația fizică și sportul și a OUG 23/2008, aprobată cu modificări și completări de Legea nr. 317/2009, cu modificările și completările ulterioare.
a) Condiții de licențiere
1. Calitatea de pescar sportiv se dovedește prin licența de pescar sportiv eliberată de Federația Română de Pescuit Sportiv în baza unui examen de licențiere susținut de către solicitant pe bază de teste grilă, disponibile on line sau prin structurile sportive afiliate FRPS (Cluburi sportive sau Asociații județene și a Municipiului București. Licența este general valabilă și se vizează annual. Costurile de eliberare și vizare a licențelor precum și sancțiunile prevăzute pentru incălcarea statutului și regulamentelor federației se aprobă prin Hotărârea Adunării Generale. Cuantumul acestora precum și modalitățile de plată vor fi înscrise în licență.

2. Cetățenii străini care doresc să practice pescuitul sportiv pe teritoriul României, în calitate de turiști, pot beneficia de obținerea unei licențe de pescuit sportiv în baza dovezii calității de pescar sportiv în țara de origine a solicitantului.



Si acum vine intrebarea

De vreme ce pescuitul recreativ/sportiv este reglementat de ANPA ,cine dracu i-a dat dreptul acestui escroc sa reglementeze el pescuitul recreativ/sportiv si mai mult sa introduca, cu de la sine putere , examen si taxa pentru obtinerea licentei de pescar sportiv ???

:lol: :lol: :lol: Muhahahahahahahahahah :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 26 Noi 2015, 11:02 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2013, 18:01
Mesaje: 194
La anu' o sa fie bataie pe gonflabilele federale.Una din zece o sa aibe motor electric.Poate si baterie,da' nu-i sigur.Oricum d-aia exista vasle..si d-aia pescuitul e ''sport'' ce mama naibii..Care se dopeaza vasleste mai mult,deci acopera o arie mai mare,deci are sanse maxime sa iasa campeon..Gurile rele zic ca federatia o primit niste steroizi a-ntaia de la sportivii lui Putin..daca e adevarat pun pariu ca nici un termic de 5 cai LRS nu o sa intreaca ''sportivii'' federali..Cu titlul de donatie ofer si io doua vasle de plastic (maner negru, lopatica portocalie) ramase de la barca lu' fiu-meu de cand avea 5 ani..n-as putea trai in culpa de a nu ajuta ''sportul'' romanesc...

:lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 26 Noi 2015, 16:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
e misto rau ce s crie pe rapitori.ro :oops: :oops: :oops: :oops:

Pentru ca am vazut Resita in text, si pentru ca sunt oarecum familiarizat cu peisajul local, am vrut sa vad cine se mai afla in spatele celor doua cluburi sportive.

ASOCIATIA CLUB SPORTIV AL PESCARILOR ” CARAS ” RESITA, cu urmatoarea conducere:
Persoane de contact: Orbulescu Mihai director general
Ciusdic Ion director adjunct
Din ce imi aduc aminte, aceasta asociatie si-a inceput activitatea cu mult elan, si si-a incetat foarte brusc activitatea cand nu am mai putut vinde permise, necastigand nicio apa de la ANPA.

ASOCIATIA CLUB SPORTIV AL PESCARILOR ” CARAS ” RESITA cu acelasi CIUSDIC ION (cel de la APS Caras), dar acum cu calitatea de Presedinte.

Sa intelegem ca cei doi, Orbulescu si Ciusdic, s-au suparat si si-au facut fiecare asociatia lui? (poate ca sa dea mai bine la numar pentru Federatia de Carton).

Sincer, de Orbulescu, pe plan local, s-a auzit pe plan local doar cand statul roman a taiat indemnizaziilor falsilor revolutionari. El, cand si-a vazut "viitorul" afectat si constrans sa isi gaseasca o slujba ca toti ceilalti, a iesit in strada si a facut greva foamei. De Ciusdic nu am gasit mare lucru "online", decat ca ar fi deasemenea "revolutionar cu mult timp liber", si ceva somatii de plata de la impozite. ( sa fie asta un element comun ce iti permite afilierea la federatia de carton?

Toate informatiile sunt publice, si foarte usor de gasit la o simpla cautare pe "goagal".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 30 Noi 2015, 17:31 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Marele conducator! :lol: :lol: :lol:
„LUPTA NUMITULUI POPESCU ȘTEFAN PENTRU
DIZOLVAREA A.G.V.P.S.

1. În anul 2006, numitul Ștefan POPESCU – în calitate de președinte al Asociației Pescarilor
Sportivi Alba, denumită pe scurt A.P.S. Alba, a promovat prima acțiune în justiție, împotriva
A.G.V.P.S. din România, prin care a solicitat, în mod absolut irațional, dizolvarea A.G.V.P.S. din
România.
Nemulțumit de soluția dată de către Judecătoria Sectorului 2 București, prin care i s-a respins
acțiunea ca nefondată, președintele A.P.S. Alba a formulat calea de atac la care avea dreptul, respectiv
apelul. Prin Hotărârea din 04.10.2007, pronunțată de Tribunalul București, s-a admis apelul, a fost
desființată sentința civilă apelată și cauza s-a trimis spre rejudecare la aceeași instanță, respectiv
Judecătoria Sectorului 2 București.
În urma recursului promovat de A.G.V.P.S. din România, Curtea de Apel București, prin Decizia
nr.240/12.02.2008, a modificat decizia recurată și a respins apelul A.P.S. Alba ca nefondat, obligând
A.P.S. Alba la plata a 1.000 lei cu titlu de cheltuieli de judecată către A.G.V.P.S. Irevocabilă.
Împotriva acestei soluții, A.P.S. Alba a formulat o contestație în anulare - cale extraordinară de
atac - care, prin Decizia nr.586/01.04.2009 pronunțată de Curtea de Apel București, a fost respinsă ca
nefondată. Totodată instanța de judecată a obligat-o la plata a încă 2.000 lei, cu titlu de cheltuieli de
judecată, tot către A.G.V.P.S. din România.
Pentru că debitoarea nu a vrut să-și achite de bună voie obligațiile de plată către A.G.V.P.S., s-a
procedat la executarea silită a A.P.S. Alba, ocazie cu care s-a constatat că A.P.S. Alba nu avea
disponibilități în cont și nici alte bunuri care să poată fi valorificate în vederea recuperării prejudiciului
cauzat.
În baza procesului-verbal de insolvență, eliberat de executorul judecătoresc, A.G.V.P.S. a
formulat acțiune de dizolvare a A.P.S. Alba. Prin Încheierea nr.1.570/CC/08.07.2010, pronunțată de
Judecătoria Alba Iulia, aceasta a constatat dizolvată debitoarea A.P.S. Alba.
Dar A.P.S. Alba a formulat recurs împotriva Încheierii prin care s-a constatat dizolvarea ei, iar
recursul a fost admis de Tribunalul Alba Iulia, care a modificat în tot Încheierea prin care s-a dispus
dizolvarea, pe considerentul că debitoarea A.P.S. Alba nu ar fi insolvabilă. În aceste condiții, executorul
judecătoresc a constatat din nou că debitoarea este insolvabilă și nu are alte bunuri care să poată fi
valorificate în vederea recuperării prejudiciului, eliberându-se un nou proces-verbal de insolvență, în
baza căruia s-a promovat cea de-a doua acțiune de dizolvare a A.P.S. Alba,
Prin Încheierea din data de 18.06.2012, pronunțată de Judecătoaria Alba Iulia, s-a admis cererea
A.G.V.P.S. și s-a dispus dizolvarea A.P.S. Alba, numindu-se un lichidator judiciar.
În concluzie, A.P.S. Alba, în numele căreia fostul președinte al acesteia ceruse dizolvarea
A.G.V.P.S. din România, a fost ea dizolvată, pe motiv de refuz/imposibilitate de plată a cheltuielilor de
judecată datorate A.G.V.P.S.
2. După ce a văzut soluția pronunțată de Curtea de Apel București, numitul Ștefan POPESCU, de
această dată în calitate de președinte al Federației Naționale a Pescarilor Sportivi din România, denumită
pe scurt F.N.P.S.R., a promovat a doua acțiune în justiție, de dizolvare a A.G.V.P.S. din România,
înregistrată la Judecătoria Sectorului 2 București.
Prin Sentința Civilă nr.9.954/18.11.2008, pronunțată de Judecătoria Sectorului 2 București:
- s-a admis excepţia inadmisibilităţii primului capăt de cerere, referitor la constatarea nulităţii
înscrierii pârâtei A.G.V.P.S. în Registrul Asociaţiilor şi Fundaţiilor și în Registrul Naţional al ONG;
2
- s-a respins cererea de chemare în judecată, formulată de reclamanta Federaţia Naţională a
Pescarilor Sportivi din România în contradictoriu cu pârâta A.G.V.P.S. din România, ca inadmisibilă în
ceea ce privește capătul de cerere referitor la constatarea nulităţii înscrierii pârâtei în Registrul
Asociaţiilor şi Fundaţiilor și în Registrul Naţional ONG;
- s-a respins cererea de chemare în judecată, formulată de reclamanta Federaţia Naţională a
Pescarilor Sportivi din România în contradictoriu cu pârâţii Guvernul României şi Ministerul
Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, ca fiind formulată împotriva unor persoane lipsite de calitate
procesuală pasivă, în ceea ce priveşte capătul de cerere referitor la constatarea nulităţii înscrierii pârâtei
A.G.V.P.S. în Registrul Asociaţiilor şi Fundaţiilor și în Registrul Naţional ONG;
- s-a respins cererea de chemare în judecată, formulată de către reclamanta Federaţia Naţională a
Pescarilor Sportivi din România în contradictoriu cu pârâta A.G.V.P.S. din România, ca neîntemeiată în
ceea ce priveşte capătul de cerere referitor la dizolvarea A.G.V.P.S.;
- s-a respins cererea de chemare în judecată, formulată de reclamanta Federaţia Naţională a
Pescarilor Sportivi din România în contradictoriu cu pârâţii Guvernul României şi Ministerul
Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, ca fiind formulată împotriva unor persoane lipsite de calitate
procesuală pasivă, în ceea ce priveşte capătul de cerere referitor la dizolvarea A.G.V.P.S.;
- s-a respins cererea de chemare în judecată, formulată de reclamanta Federaţia Naţională a
Pescarilor Sportivi din România în contradictoriu cu pârâţii Guvernul României şi Ministerul
Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, ca inadmisibilă, în ceea ce priveşte capătul de cerere referitor la
dispoziţia de a se lua act de prevederile Deciziei nr.685/1999 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie şi, pe
cale de consecinţă, la obligarea pârâţilor precizați să preia patrimoniul A.G.V.P.S. din România.
Prin Decizia 145/08.02.2011, pronunțată de Curtea Constituțională, s-a respins și excepția de
nelegalitate a H.G. nr. 259/2001 şi a Decretului 211/1948 ca fiind inadmisibilă.
Numitul Ștefan POPESCU, în calitate de președinte al F.N.P.S.R., fiind nemulțumit de soluția
prezentată mai sus, a formulat apel, iar Tribunalul București, prin Decizia civilă nr.616/23.06.2011, a
dispus respingerea apelului ca nefondat.
Împotriva Deciziei civile pronunțată de Tribunalul București, numitul Ștefan POPESCU a
formulat recurs la Curtea de Apel București, care, prin Decizia nr.629/05.04.2012, i-a respins și recursul
ca nefondat. Totodată a obligat F.N.P.S.R. la plata sumei de 3.100 lei cu titlu de cheltuieli de judecată.
Pentru că debitoarea nu a vrut să-și achite de bună voie obligațiile de plată către A.G.V.P.S.,
s-a procedat la executarea silită a acesteia, ocazie cu care s-a constatat că nici F.N.P.S.R. nu avea
disponibilități în cont și nici alte bunuri care să poată fi valorificate în vederea recuperării prejudiciului
cauzat.
În baza procesului-verbal de insolvență, eliberat de executorul judecătoresc, A.G.V.P.S. a
formulat prima acțiune de dizolvare a F.N.P.S.R.. De teama dizolvării, numitul Ștefan POPESCU s-a
decis și a achitat, în timpul procesului suma de 3.100 lei, astfel că, prin acest subterfugiu, a scăpat de
dizolvarea F.N.P.S.R.
Pentru cheltuielile de judecată de la fond și apel, A.G.V.P.S. a trebuit să se adreseze din nou
Judecătoriei Alba Iulia, printr-o acțiune în răspundere civilă delictuală, care a obligat F.N.P.S.R. să mai
plătească , către A.G.V.P.S., următoarele sume:
- suma de 4.000 lei reprezentând cheltuieli parțiale de judecată;
- dobânda legală aferentă sumei de 4.000 lei, calculată de la data de 26.06.2012 și până la data de
31.12.2013 și în continuare până la data plății efective;
- suma de 400 lei reprezentând cheltuieli de judecată.
3
Deci F.N.P.S.R. a fost obligată la plata a încă 4.400,00 lei, sumă la care se adaugă dobânda legală
aferentă sumei de 4.000 lei, calculată de la data de 26.06.2012 și până la data de 31.12.2013 și în
continuare până la data plății efective.
Întrucât F.N.P.S.R. nu a înţeles, nici de această dată, să achite de bună voie sumele legal datorate
către A.G.V.P.S., s-a formulat o nouă cerere de executare silită împotriva acesteia, ocazie cu care s-a
constatat că F.N.P.S.R. nu avea disponibilități în cont și nici alte bunuri care să poată fi valorificate în
vederea recuperării prejudiciului cauzat.
În baza procesului-verbal de insolvență, eliberat de executorul judecătoresc, A.G.V.P.S. a
formulat o altă acțiune de dizolvare a F.N.P.S.R.. Tribunalul Alba Iulia, prin Sentința civilă
nr.304/CC/F/31.10.2014, a admis cererea A.G.V.P.S. și a dispus dizolvarea F.N.P.S.R. pe motiv de
insolvență.
Speriat de soluția pronunțată, numitul Ștefan POPESCU, în calitate de președinte al F.N.P.S.R.,
a formulat apelul la care legea îi dădea dreptul, iar Curtea de Apel Alba Iulia a admis apelul și a
schimbat în tot sentința atacată, pe considerentul că, în timpul soluționării procesului, pârâta a găsit
resursele financiare necesare și a plătit către A.G.V.P.S. o parte din sumele mai sus precizate.
Împotriva Deciziei civile nr.299/14.05.2015 pronunțată de Curtea de Apel Alba Iulia, A.G.V.P.S.
a formulat calea extraordinară de atac prevăzută în N.C.P.C., în cazul dizolvării F.N.P.S.R., dosarul find
în procedură de filtrare.
3. Consecvent idei sale, de dizolvare a A.G.V.P.S. și cu certitudine rău sfătuit, dar încurajat, de
alți adversari ai A.G.V.P.S., numitul Ștefan POPESCU, de această dată în calitate de președinte al
Federaţiei Române de Pescuit Sportiv la Crap, Staţionar, Răpitori, Muscă artificială, Pescuit Marin şi
Casting, denumită pe scurt F.R.P.S.C.S.R.M.A.P.M.C., a promovat o nouă acțiune la Judecătoria
Sectorului 2 București, prin care a solicitat dizolvarea A.G.V.P.S. pe motivul că aceasta ar organiza
ilegal competițiile de pescuit sportiv în România și ar fi desemnat, tot ilegal, echipele competitoare ale
A.G.V.P.S. pentru a participa la competițiile internaționale.
Între timp F.R.P.S.C.S.R.M.A.P.M.C. s-a transformat în Federația Română de Pescuit Sportiv,
denumită pe scurt .F.R.P.S., deși dreptul de utilizare a noțiunii ”ROMÂNE„ în denumire i s-a acordat
abuziv de către Guvernul României, ca dealtfel și avizul de constituire, de către Autoritatea Națională
pentru Sport și Tineret (A.N.S.T.), în condițiile în care pescuitul a fost recunoscut în mod nelegal ca
ramură de sport doar în România.
Prin Sentința Civilă nr.9.904/25.09.2014, pronunțată de Judecătoria Sectorului 2 București, s-a
respins cererea formulată de reclamanta Federaţia Română de Pescuit Sportiv, în contradictoriu cu
pârâta A.G.V.P.S. din România, ca fiind neîntemeiată.
Numitul Ștefan POPESCU, în calitate de președinte al F.R.P.S., a formulat apel împotriva
sentinței precizate, iar Tribunalul București, prin Decizia civilă nr.255/23.01.2015, i-a respins și acest
apel ca nefondat. Totodată a obligat apelanta-reclamantă F.R.P.S. la plata, către A.G.V.P.S. din
România, a sumei de 3.000 lei cu titlu de cheltuieli de judecată.
Împotriva Deciziei civile nr.255/A/23.01.2015, pronunțată de Tribunalul București, numitul
Ștefan POPESCU a formulat recurs la Curtea de Apel București. Prin Decizia nr.1.131/13.11.2015,
Curtea de Apel București i-a respins recursul ca nefondat.
Așadar, numitul Ștefan POPESCU a pierdut și în numele F.R.P.S. cea de a treia încercare de
dizolvare a A.G.V.P.S..
Pentru cheltuielile de judecată de la fond și recurs, A.G.V.P.S. va trebuit să se adreseze din nou
Tribunalului Alba Iulia, printr-o acțiune în răspundere civilă delictuală, care să oblige F.R.P.S. la plata

Continuarea aici: http://agvps.ro/docs/Actiunni%20promovate.pdf

Si astfel super-eroul nostru a infrant definitiv AGVPS-ul ! :lol: :lol: :lo


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 85  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.040s | 16 Queries | GZIP : Off ]