Pescuit Stationar

Acum este 20 Apr 2024, 00:46

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 05 Aug 2014, 08:18 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Nu sunt un mare mancator de peste si nici nu stiu sa-l gatesc dar as dorii sa aflu cate ceva din experientele voastre referitoare la pestii pe care ii consumati si valoarea acestora in bucatarie.
Ma refer aici doar la pestii din apele noastre si exceptand pe cei din mare.
Daca este sa fac un clasament, bazat pe ce am gustat pana acum, ar arata cam asa:
1. pastrav - chiar daca este de Supermarket tot il gasesc extrem de delicios.
2. obletii - mortali cu malai/faina si bere
3. babusca - la fel ca obletele, aici incurca un pic oasele
4. caras - carne dulce dar are si oase mici si enervante
5. crapul - la fel cu carasul dar carnea ceva mai grasa
6. scobarul - cam fad cu oase, migalos, nu prea se merita
7. mreana - cam fada cu multe oase, nu prea merita din punctul meu de vedere


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 05 Aug 2014, 10:07 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
Platica la palma coaapta pe pat de sare...o mancare de peste este buna daca o mananci si a doua oara in aceeasi zi in rest nu exista pesti cu gust fad ci doar bucatari ,,incepatori,,.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 05 Aug 2014, 12:44 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
rcorbu scrie:
7. mreana - cam fada cu multe oase, nu prea merita din punctul meu de vedere

Se da carnea de 2 ori prin masina de tocat si se executa pirjolute. In lipsa de alte garnituri mai destepte, se pot servi direct cu felii de castraveti murati. Daca mai adaugi si un vin alb racit in fintina...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 20 Sep 2014, 19:18 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Asa procedeaza unii :roll: cu mrenele sub dimensiunea legala. Prind pixuri si fac chiftelute. Ia incearca tu aceasi treaba cu o mreana de 2-3k si ai sa vezi ca, chiar si tocata, oasele te impung ca scobitorile in gura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 22 Sep 2014, 10:24 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Sa nu uitam de salau (cine il prinde si nu elibereaza) dupa mine in top ... dar totusi dupa obleti prajiti cu bere :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 22 Sep 2014, 11:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Singurii pesti de apa dulce care ii mananc sunt : biban , salau si pastrav . In schimb mananc cam tot ce inseamna peste de apa sarata .

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 24 Sep 2014, 18:14 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2014, 13:51
Mesaje: 124
crap, caras din cand in cand, salau mai rar; obleti?...deloc, cum se procedeaza mai exact? se spala,curata de solzisori, de intestine, se da prin faina ( eu prefer faina+boia) si direct in tigaia incinsa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 17 Noi 2015, 10:15 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
mreana vanata ( moioaga) a gatit cineva si cum ?
ce gust are ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 17 Noi 2015, 10:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
rcorbu scrie:
mreana vanata ( moioaga) a gatit cineva si cum ?
ce gust are ?


E super gustoasa ... problema e alta: n-ai unde s-o prinzi regulamentar!!!
Pe vremuri orice parau de deal-munte era plin de moioaga... acuma doar foarte rar, e decimata!
Nici vorba sa mai ajunga la dimensiunea legala de pescuit (20 cm!!).... :( :(

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pestii si "tigaia"
MesajScris: 17 Noi 2015, 10:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Ca veni vorba despre gastronomie: noi suntem strict limitati in ceea ce priveste modul de a gati pestele...In afara de cateva chestii clasice deja banalizate de clasice ce sunt: prajit in ulei, rasol, saramura, ciorba si gratar nu prea mai avem alte alegeri.
Problema o stim cu totii: oasele!!!... de doua ori oasele: o data in carnea de peste si a doua oara din cauza friabilitatii pestelui de apa dulce: gatit se face zdrente si ti se umple oala de oase...
Tin sa remarc ca in Europa suntem (noi, balcanicii) printre putinii care mananca regulat peste de apa dulce... in restul continentului, in afara de pastrav care e prezent peste tot, mai rar cu pestele de apa dulce....
Am avut o conversatie cu un francez care mai intai nu m-a crezut iar pe urma, cand i-am spus ca e pe bune, l-a apucat borala cand a auzit ca la noi, nu numai ca somnul se mananca dar este considerat delicatesa!!
Mai sunt ceva specialitati locale pe ici pe colo ( un salau snitel, o anghila afumata sau o stiuca farci) dar astea sunt doar de fite, nu in meniul regulat...
Toata lumea prefera pestele oceanic si fructele de mare.... de'aia fac norvegienii ferme de somon si nu de biban!
Din ceea ce am vazut eu ( si am vazut o gramada!!) pestele de apa dulce este consumat regulat doar in doua cazuri:
- cand nu e alt peste disponibil ( ca de exemplu la noi!)
- cand speciile de consum nu au oase ( specii de pangassius, ciclide, latide etc.)

In general pestele de apa dulce este considerat ca fiind mai bun, mai savuros si unde oamenii au la dispozitie peste de apa dulce fara oase il prefera pestelui oceanic! Chiar daca este mai scump!

Si daca vrei o parere personala: cel mai bun peste de apa dulce din lume este tilapia!...si in acelasi timp si cel mai bun peste din lume overall!!
Iar in ceea ce priveste pestele oceanic iti dau un trio intre care n-am reusid sa decid: cassava fish ( otolithe, bar senegalais..o specie inrudita cu bar-ul), groupper ( merou) si red pargo (pagre commun, fangri)

Asa ca resemneaza-te cu gandul ca vei manca 90% din pestele din viata ta prajit in ulei!
Cam asta e!!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Ultima oară modificat de truia pe 17 Noi 2015, 10:51, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.073s | 14 Queries | GZIP : Off ]