Pescuit Stationar

Acum este 25 Apr 2024, 00:34

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Magazine articole pescuit in Viena
MesajScris: 17 Sep 2014, 13:13 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
O sa am deplasare la Viena si daca stiti ceva magazine cu articole de pescuit si cu preturi mai pe masura buzunarelor mici, va rog pentru cateva recomandari !
Ma intereseaza pentru plute, carlige....pescuit stationar la albitura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Magazine articole pescuit in Viena
MesajScris: 18 Sep 2014, 19:28 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
pai la viena ai putea gasi cerutti, jaeger LeCoultre, ceva vacheron constantin, d'astea insa nu.s chiar plute...
pe bune, n.as prea crede sa gasesti ceva de pescuit si daca ar fi asa sunt sigur ca preturile nu.s chiar pentru buzunare cu lei...
ganduri bune!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Magazine articole pescuit in Viena
MesajScris: 19 Sep 2014, 16:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
hoglet scrie:
pai la viena ai putea gasi cerutti, jaeger LeCoultre, ceva vacheron constantin, d'astea insa nu.s chiar plute...
pe bune, n.as prea crede sa gasesti ceva de pescuit si daca ar fi asa sunt sigur ca preturile nu.s chiar pentru buzunare cu lei...
ganduri bune!!


hoglet, omul a pus o intrebare decenta, iar tu i-ai dat un raspuns de pusti habarnist.

Revenind la intrebare, la Viena gasesti cam tot ce vrei in materie de pescuit. Eu cunosc bine zona, pentru ca am o locuinta in cartierul Leopoldstadt, iar in apropiere se gaseste un magazin Anglertreff cu de toate: http://www.anglertreff.at/
Preturile unele sunt mai mari iar altele mai mici ca in Ro. Din cand in cand apar superoferte, si poti achizitiona ustensile si accesorii la preturi foarte bune. Fiind in apropiere de Dunare, baza o constituie ustensilele pentru pescuitul crapului si somnului, nada, momeli, inclusiv pesti vii. Gasesti acolo cataloage gratis ale firmelor de renume din care te poti inspira, precum si dvd-uri. Daca depasesti o anumita suma la cumparaturi iti vor face cadou o sapca, tricou, etc.
O parte din personal vorbeste lb. engleza.
Au plute destul de bune, "Checkfishing", "Milo", iar dintre carlige Colmic "Nuclear", plus carlige legate Balzer si marci japoneze.
Nici cu firele nu stau rau, eu am cumparat de acolo Triana, Browning, Siglon-V.
Adresa este:
Ausstellungtraße 41
1020 Vienna, Austria
+43 1 7266367
Se ajunge acolo cu metroul U2 coborand la statia Messe-Prater (este foarte aproape de statie, practic vis-a-vis), sau U1, coborand la statia Praterstern, apoi de mers pe jos 10-12 minute.
Cauti pe Google Map si vei gasi traseul care-ti convine mai mult.

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Magazine articole pescuit in Viena
MesajScris: 19 Sep 2014, 18:10 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
ok,scuze d.le Trentea!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Magazine articole pescuit in Viena
MesajScris: 19 Sep 2014, 19:56 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Multumesc !
Desigur ca avand Dunarea prin mijlocul orasului este putin probabil sa nu existe si magazine de profil.
Probabil ca "hoglet" a ramas mirat de intrebare deoarece majoritatea intreaba de magazine bune de cumparat haine si nu carlige si plute.
Desigur daca gasesc un tricou Milo nu ii dau cu piciorul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Magazine articole pescuit in Viena
MesajScris: 30 Sep 2014, 06:32 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Am fost , am vazut si nu prea am avut ce cumpara.
Vizitat magazinele http://www.anglertreff.at/ si Byron = "Rössler Sportfischerbedarf GmbH", si pot spune ca sunt cu mult sub total fishing, gipo - gara de nord - Bucuresti, si altele, ma refer ca diversitate de produse.
Ca preturi sunt comparabili cu noi, produse bune, din pacate nu ce cautam eu dar pentru altii poate fi OK.
Ce m-a surprins la Byron cand am cerut o pluta de apa curgatoare, desii avea multe plute mai scumpe, flacaul de acolo a recomandat una din pluta ( dop de sticla de vin sau damigeana) spunand ca este de departe cel mai bun material.
Am intrebaat si despre regulile de pescuit si costuri, si spunea ca in zona Vienei un permis anual costa cam 200 euro pentru o portiune de cca. 2 km.
Ca sa obtii licenta de pescar trebuie sa urmezi un curs, si dupa aceea esti pescar.
Taxa se plateste la autoritatile locale.
Desigur sunt si zone mai ieftine in afara Vienei, dar nu am insistat pentru detalii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.045s | 13 Queries | GZIP : Off ]