Pescuit Stationar

Acum este 20 Mai 2024, 02:14

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 11 Mai 2016, 05:24 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2014, 15:10
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Nicio lege nu produce efecte retroactiv! Cred că scrie și pe undeva prin Constituție Articolul la care faci referire a abrogat modelul vechi de permis incepand cu data apariției în Monitorul Oficial, sau la un număr de zile de la data apariției.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 11 Mai 2016, 05:56 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
mulinescu scrie:
Nicio lege nu produce efecte retroactiv! Cred că scrie și pe undeva prin Constituție Articolul la care faci referire a abrogat modelul vechi de permis incepand cu data apariției în Monitorul Oficial, sau la un număr de zile de la data apariției.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Asta ar fi intradevar o discutie daca permisele model vechi si abrogat raman valabile pana la expirare. Problema ar fi insa ca ma indoiesc ca intentia celor de la ANPA a fost ca aceste permise sa ramana valabile si in plus modelul vechi trebuie vizat anual de ANPA si cred ca nu intentioneaza sa faca acest lucru (era destul de greu si pana acum sa obtii viza). Eu insa nu sfatuesc pe nimeni sa se bazeze pe asta ca s-ar putea sa fie nevoiti sa-si caute dreptatea prin instante si cred ca pentru cativa lei chiar nu merita


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 11 Mai 2016, 10:43 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Cred ca te stresezi prea mult. Chiar acum am vorbit cu unul dintre inspectorii anpa Timis si mi-a spus exact ce am banuit. Cine a facut sau a vizat permisul la ei pe 2016 pana in data de 5 mai e in regula si pescuieste pana la sfarsitul anului cu chitanta de 30lei si permisele cerute inainte de aceasta data se vor elibera. De anul viitor trebuie sa fi membru la o asociatie si asta e.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 12 Mai 2016, 06:21 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
Neamtul scrie:
Cred ca te stresezi prea mult. Chiar acum am vorbit cu unul dintre inspectorii anpa Timis si mi-a spus exact ce am banuit. Cine a facut sau a vizat permisul la ei pe 2016 pana in data de 5 mai e in regula si pescuieste pana la sfarsitul anului cu chitanta de 30lei si permisele cerute inainte de aceasta data se vor elibera. De anul viitor trebuie sa fi membru la o asociatie si asta e.


Este corect punctul lor de vedere .
Dar as vrea sa vad ce vor scrie pe Permisele din 2016 in dreptul rubricii :ASOCIATIA , se transforma ANPA in Asociatie?
Este o harababura legislativa Made in Romania.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 12 Mai 2016, 08:41 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Din cate am mai auzit si eu, nu stiu cat de corecta o fi informatia, cam in toata Europa poti pescuii doar daca esti membru al unei asociatii de pescari !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 12 Mai 2016, 11:00 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
rcorbu scrie:
Din cate am mai auzit si eu, nu stiu cat de corecta o fi informatia, cam in toata Europa poti pescuii doar daca esti membru al unei asociatii de pescari !


asa este! cu amendamentul ca acele asociatii chiar fac ceva pt pescari. ale noastre sunt colectoare de bani..........si cam atat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 12 Mai 2016, 13:53 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Nu Nicu, nu vor scrie nimic pe permise pentru ca cele comandate inainte de 5 mai vor fi modelul vechi si valabile pe anul in curs. ANPA nu mai elibereaza permise catre persoane fizice incepand cu 5 mai deci problema asa cum ai pus-o nici nu exista. Cele modelul nou vor ajunge direct la asociatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 12 Mai 2016, 14:09 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Neamtul scrie:
Nu Nicu, nu vor scrie nimic pe permise pentru ca cele comandate inainte de 5 mai vor fi modelul vechi si valabile pe anul in curs. ANPA nu mai elibereaza permise catre persoane fizice incepand cu 5 mai deci problema asa cum ai pus-o nici nu exista. Cele modelul nou vor ajunge direct la asociatii.



Si probabil vor fi goale iar asociatia le va complete cu datele beneficiarului ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 12 Mai 2016, 20:04 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
rcorbu scrie:
Neamtul scrie:
Nu Nicu, nu vor scrie nimic pe permise pentru ca cele comandate inainte de 5 mai vor fi modelul vechi si valabile pe anul in curs. ANPA nu mai elibereaza permise catre persoane fizice incepand cu 5 mai deci problema asa cum ai pus-o nici nu exista. Cele modelul nou vor ajunge direct la asociatii.



Si probabil vor fi goale iar asociatia le va complete cu datele beneficiarului ?

In mod normal nu vor fi goale, vor purta numele de pe chitantele de plata a taxei la ANPA. Acum cine va scrie acest nume ramane de vazut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOMBA PERMISE 2016
MesajScris: 13 Mai 2016, 08:33 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
Intr-un fel nu stiu daca nu iesim mai ieftin asa... Cat stateam la coada la finante - eu personal as fi dat usor 50 de lei unuia sa stea in locul meu - de dimineata de la 8 cand am luat numar de ordine pana aproape ora 15 cand am reusit sa platesc am fost plecat de 2 ori si am stat dupa aia aproape 2 ore degeaba acolo. Sala plina de contribuabili dornici sa-si plateasca angaralele si doar 2 casierii din 5 functionale - bataie de joc in toata regula. Ar trebui concediati toti pe linie. Niste nesimtiti. Coada asta nenorocita am mostenit-o de la comunisti si nu mai scapam de ea. Macar la asociatii in Timisoara nu e coada... Prietenii stiu de ce... ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.021s | 10 Queries | GZIP : Off ]