Pescuit Stationar

Acum este 02 Mai 2024, 13:52

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 15 Ian 2017, 16:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2015, 17:46
Mesaje: 294
Localitate: Timisoara
Un filmulet postat pe facebook de dl B.Zsolt
1- https://www.youtube.com/watch?v=iCjyUYMXbLE
2- https://www.youtube.com/watch?v=Ol9tO8Y1HYE

_________________
nihil est verum,omnia licere.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 15 Ian 2017, 16:40 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
in Bucuresti, in oras sunt 10000 de pescarusi care tot peste mananca, si cate alte specii se hranesc cu peste nu mai zic, si nu se plange nimeni, o filmare cu 1000 de cormorani din Germania nu inseamna nimic, braconieri am vazut, cormorani nu prea; va purtati de parca pestii din apa va apartin si vin cormoranii si ii mananca; mai intai practicati C&R si pe urma sa va luati de cormorani


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 15 Ian 2017, 20:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
Se vede ca nu ai vazut pe viu ce pot face cormoranii, mai ales acum iarna! Nu ti-as dori sa vezi cum plutesc pe apa scobari de 0,5-1kg, raniti de moarte, plini de gauri de la ciocuri. Nu mai zic ca sunt ca lupii, omoara mai mult decat mananca. Braconierii sunt mici pui pe langa ei. La mine pe Olt, in zona Brasov, datorita cormoranilor, scobarul aproape ca a disparut. Si braconieri, nu prea sunt la noi. Eu o singura data am vazut 2 braconieri in zona, acum vreo 2 ani!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 15 Ian 2017, 20:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Noi 2015, 00:33
Mesaje: 548
Localitate: Timisoara
Cormorani au existat si vor exista intotdeauna. Si acum 20 de ani, si acum 30 de ani erau cormorani dar era si peste!!! Stiu f. bine ce dezastru fac cormoranii si pelicanii insa acestia au existat dintotdeauna asa ca nu prea putem sa dam vina pe ei pentru lipsa populatiei piscicole de pe apele noastre!

_________________
Cele mai bune locuri de pescuit le alege pestele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 15 Ian 2017, 20:57 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Discutia devine interesanta, dar sigur pa ANPA nu ii intereseaza impactul activitatilor industriale ( exploatari aurifere, balastiere, ferme de porci, combinate petrochimice) sau a cormoranilor ci planul de management pe care asociatia si-l asuma si impactul acestuia in fauna piscicola a zonei pe care o concesioneaza.
Faptul ca pe acea apa sunt xx balastiere care tulbura apa in permanenta ar trebui sa dea e gandit viitorului concesionar (sau cum s-a numi) si sa evite astfel de zone.
Din ce am observant pana acum nici AGVPS-ul, care are ceva putere, nu are o pozitie contra acestor factori poluanti si nu vad castigatoare tabara pescarilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 15 Ian 2017, 21:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
Pivo, la noi oricum era peste mai putin decat in multe zone. Cormoranii au pus capac! Poate sa zica oricine orice, am vazut pe viu ce pagube fac! La fiecare inceput de iarna ma rog sa inghete Oltul din mal in mal cat mai mult timp, sa mai scape din peste! Probabil la voi, unde e peste mai mult, impactul nu este asa mare( sau inca nu se vede). Acum 3-4 ani mai prindeam ceva scobar si in plin sezon de vara. Acum, daca am noroc, poate sa mai prind cativa prin octombrie-noiembrie. Oricum, cormoranii s-au mai rarit, dar asta din cauza ca au cam decimat pestii.. .. :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 15 Ian 2017, 23:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Noi 2015, 00:33
Mesaje: 548
Localitate: Timisoara
dodost scrie:
Pivo, la noi oricum era peste mai putin decat in multe zone. Cormoranii au pus capac! Poate sa zica oricine orice, am vazut pe viu ce pagube fac! La fiecare inceput de iarna ma rog sa inghete Oltul din mal in mal cat mai mult timp, sa mai scape din peste! Probabil la voi, unde e peste mai mult, impactul nu este asa mare( sau inca nu se vede). Acum 3-4 ani mai prindeam ceva scobar si in plin sezon de vara. Acum, daca am noroc, poate sa mai prind cativa prin octombrie-noiembrie. Oricum, cormoranii s-au mai rarit, dar asta din cauza ca au cam decimat pestii.. .. :cry:

Tu vrei de fapt sa-mi spui ca la voi nu erau cormorani acum 10 ani? am spus si o mai spun: cormoranii si pelicanii sunt intradevar o pacoste! Insa ei au acelasi comportament de zeci de ani!!! Scobar am prins in vara la Halmeag pe Olt, iar in Fagaras am prins mreana (la podul catre Galati). Pescuiesc destul de mult in zona Fagarasului pe Olt si pot sa-ti spun ca aveti mult mai mult peste acolo decat avem noi aici.

_________________
Cele mai bune locuri de pescuit le alege pestele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 16 Ian 2017, 04:46 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
pivo scrie:
Cormorani au existat si vor exista intotdeauna. Si acum 20 de ani, si acum 30 de ani erau cormorani dar era si peste!!! Stiu f. bine ce dezastru fac cormoranii si pelicanii insa acestia au existat dintotdeauna asa ca nu prea putem sa dam vina pe ei pentru lipsa populatiei piscicole de pe apele noastre!

Tu probabil de referi la cormoranii autohtoni care traiesc si se inmultesc in Delta Dunarii, dar esti in eroare. Acesti cormorani care fac prapad in zonele noastre nu au existat in trecut, provin din nordul Europei si au ajuns si la noi doar in unele zone si doar de cativa ani, ca urmare a schimbarii rutelor de migratie (probabil din cauza schimbarilor climatice). Stau la noi doar cateva luni dupa care se reintorc in nordul Europei. Daca ai citit cu atentie postarile ai observat ca unii colegi sunt foarte contrariati ca punem acesta problema deoarece ei nu au vazut nicidata acest fenomenul si nici macar nu au auzit de asa ceva pe la ei. Asta arata ca deocamdata cormoranii nu au descoperit zona lor, dar exista mare posibilitate sa urmeze si la ei, deoarece cormoranii au un simt deosebit de a depista resursele de hrana. Peste tot in Europa, in trecut, acolo unde a existat, cormoranul a produs o adevarata calamitate producand bagube enorme pisciculturii si, din acesta cauza, a fost vanat si decimat cu salbaticie, in unele zone pana la disparitie. Asa a ajuns cormoranul ca la un moment dat sa fie protejat prin Directiva Pasari. De cativa ani populatia de cormorani si-a revenit si acesta specie a fost scoasa de sub protectie, inclusiv in legislatia nationala care transpune Directiva Pasari. Din cauze birocratice probabil, la noi a ramas interzisa la vanat, dar situatia se va schimba cat de curand ca urmare a presiunilor exercitate de crescatorii de pesti la care, cred eu, ar trebui sa se alature si asociatiile de pescari. Cum am mai spus intr-o postare anterioara acesti cormorani nu sunt ai nostri si nu avem de ce sa-i protejam din moment ce nici in tarile de origine nu sunt protejati.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 16 Ian 2017, 06:43 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
Cormoranii din Vrancea sunt cormorani autohtoni, nu sunt venetici, deci eu nu pot sa vorbesc despre ce se intampla in vestul tarii. Prin 2000 sau 2001 impreuna cu un prieten am omorat un pui de cormoran, nu am stiut imediat ce specie este, era pe malul canalului care pleaca de la statia de pompare de la Vanatori si avea picioarele retezate, cum a fost prins la pompa, oracaia ca naiba si de mila ne-am chinuit sa-i rupem gatu', dar s-a dovedit dificil :lol: , paznicul de la statie ne-a explicat ce e si de unde a venit, era din colonia de cormorani de la Suraia ( pe Siret ) care sta bine merci si acum in dreptul statiei de pompare si se hranesc pe un mal cu stavilopozi, sunt maxim 100 de bucati, pe malul opus pescarii prind peste linistiti. Pe lacul de la Ciuslea sunt mai multe lebede decat cormorani, la Padureni sunt foarte rari, la Beresti aproape deloc, lacurile astea de acumulare au adancimi de pana la 12m si intinderi de pana la 1000 ha fiecare, deci un loc beton pentru cormoranii straini, probabil nu e in ruta lor de migratie. Daca e adevarat ce se spune despre vestul tarii, si nu exagerari intre pescari, oricum treaba asta se analizeaza doar intre guvernele tarilor Europei afectate, prin institutii competente si de oameni pregatiti, adica biologi, oameni de stiinta, profesori universitari din domeniu, nu asculta ministrul de vreun pescar, fie el si de competitie, asa ca veniti-va in fire ca va faceti de ras. Cine e cu adevarat interesat de problema cormoranilor din vest sa se duca la o universitate ca sa discute despre asta si apoi sa trimita o scrisoare vreunui minister, nu sa incerce polarizarea comunitatii de pescari prin filmulete malitioase la adresa unui animal salbatic protejat prin lege.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nou proiect - Odin de ministru pentru pescuitul sportiv
MesajScris: 16 Ian 2017, 09:43 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Si alte zone afectate de pasaroii negri si posibil sa fie gasita o cale de rezolvare:
http://www.agvps-forum.ro/viewtopic.php ... rani#p3682


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.046s | 13 Queries | GZIP : Off ]