Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 13:46

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 02 Feb 2010, 07:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Ian 2010, 17:45
Mesaje: 403
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Singurul raspuns care se apropie de ce am intrebat eu.Inspectorii piscicoli eu nu i-am vazut niciodata,politia de frontiera iti solicita permisul de pescuit ptr ca pe el se pun kilometrii pe care ai voie sa pescuiesti,jandarmii iti cer actele,inclusiv permisul pe linga obiectivele pe care le pazesc gen "barajul de la Gogosu","Portile de Fier ".Avem niste discutii cu aceste organe,de asta intrebam in baza caror legi au voie sa ne controleze.
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 02 Feb 2010, 09:09 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:28
Mesaje: 179
Localitate: Giurgiu
Biltac Eugen scrie:
Singurul raspuns care se apropie de ce am intrebat eu.Inspectorii piscicoli eu nu i-am vazut niciodata,politia de frontiera iti solicita permisul de pescuit ptr ca pe el se pun kilometrii pe care ai voie sa pescuiesti,jandarmii iti cer actele,inclusiv permisul pe linga obiectivele pe care le pazesc gen "barajul de la Gogosu","Portile de Fier ".Avem niste discutii cu aceste organe,de asta intrebam in baza caror legi au voie sa ne controleze.
Multumesc.


:lol: al meu de ce nu este bun?!
lumineaza-ma Eugen. la voi PFnu elibereaza Aviz de Activitate?! ce iti pun pe permis?!
adica, pe voi va controleaza unii care nu-si cunosc propriile legi?! ala este singurul document pe care au voie sa ti-l ceara, cei de la PF

_________________
Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Pentru ceilalti e trist. La fel si cand esti prost...(Philippe Geluck)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 02 Feb 2010, 10:09 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
acum 2 ani am fost oprit pe un dig de catre pol de frontiera...mi-au cerut actele masinii iar eu le-am dat doar talonul si buletinul . au cerut si permisul auto si RCA-ul. pt ca erau prea siguri pe ei iar eu prost informat le-am dat. am oprit in oras si am intrebat pe unul de la circulatie daca aveau dreptul sa ceara RCA-ul....
raspunsul a fost ca in zona frontierei ei sunt si politisti si jandarmi si ISU si economic si nuclear si ce mai vreau eu...cititi aici ...
http://www.politiadefrontiera.ro/inf_generale/etica.php

articolul 3 spune despre prevenirea si combaterea faptelor infractionale....dar nu specifica domeniul si se subintelege ca in zona de responsabilitate care este de 30 km de la frontiera spre interior [ nu sunt sigur] au puteri depline.


uitati si jandarmeria...http://www.jandarmeriaromana.eu/ro/resu ... meriei.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 02 Feb 2010, 17:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Ian 2010, 17:45
Mesaje: 403
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Salut Otto,
nu am nimic cu raspunsul tau,dar a venit numai pe jumatate,eu ceream daca stie cineva si in baza carei legi ne controleaza respectivul organ.Ne controleaza cam multi si unii nu au dreptul,aici ma refer la jandarmi,dar am zis sa mai intreb.Eu nu am probleme,dar ma roaga pescarii sa facem lumina in problema asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 02 Feb 2010, 18:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
eugen sincer nu stiu cum stau treburile in zona ta dar daca sunt controale multe pana la urma cu ce dereanjeaza pesarul?, care poate scoate din buzunar permisul in maxim 3 secunde il arata primeste un multumesc si la revedere :?: eu as fi chiar incantat sa arat permisul zilnic in valcea fie ca e politie jandarm sau ceo mai fi dar din pacate apar 2 luni pe an (martie aprilie) dupa care dispar contoalele :( :(

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 02 Feb 2010, 19:28 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:28
Mesaje: 179
Localitate: Giurgiu
@GREERAS
sa-ti explicam noi astia de "la Dunare". intuiesc ce vrea sa spuna Eugen, deoarece s-a incercat practicarea metodei si la Giurgiu. tachinarea si inventarea de motive si tot felul de acte pe care le impuneau pescarilor cu lanseta sau undita, pentru a nu ajunge in zonele unde ei, impreuna cu braconierii intindeau monofilamente. pentru voi, pare ca-si fac treaba, dar te asigur ca nu este deloc asa. va pot da multe exemple, dar nu stiu daca isi au rostul.
... si pana la coada este deranjant si sa scoti permisul din buzunar, de trei ori, daca trebuie sa o faci numai odata.

_________________
Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Pentru ceilalti e trist. La fel si cand esti prost...(Philippe Geluck)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 02 Feb 2010, 20:08 
Neconectat

Membru din: 30 Dec 2009, 17:49
Mesaje: 332
bun, ideea e ca de cand nu mai este conducta de combustibil sub dunare tre, sa faca si ei ceva bani :mrgreen:
daca le arati permisul de pescuit si e in ordine iti cere datele din buletin,daca si acolo este totul in regula se ajunge la actele masinii.....daca e ok. se ajunge si la dimensiunile p.....ii :lol: adica ce vreau sa spun se cauta neregula prin orice mijloace :twisted:
acu 4 ani la BERZEASCA am primit o amenda de la politia de frontiera pt.parcare neregulamentara....dar ,pe procesul verbal a aparut ca am pescuit noaptea :!: :!: deci , intelegeti , te prinde cu una si iti da amenda pt. altceva :shock:
nu cred ca e prea legala treaba asta :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 03 Feb 2010, 07:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Ian 2010, 17:45
Mesaje: 403
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Salut Greere,
e deranjant,daca eu sunt in barca la 50m de mal,am nadit si astept si eu linistit sa traga pestele si vine Gica Petrescu si zice iesi la mal sa-ti vad actele,normal ar fi sa vina ei la mine ptr ca pe ei ii intereseaza actele mele,eu ii refuz si-i chem la mine,atunci ei dau telefon si trimit gliserul(o barca cu motor a Pol de fr),care vine in figuri cu valuri cit casa si cu gura mare ca am refuzat sa mergem la mal.Aici incep discutiile,ei sunt in timpul serviciului si trebuie sa le treaca cele 8 ore,iar tie iti piere cheful de pescuit !?!!
Otto spune un alt adevar,jandarmii ne gonesc pe noi de pe linga obiectivele pe care le pazesc ptr ai acoperii pe plasarii industriali "care au voie",si altii care arunca prostovoale in zona.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 03 Feb 2010, 07:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
la voi e intradevar nasol pt ca pescuiti si din barca :( dar pt un pescuit pe mal sincer nu cred ca ar fi deranjant ori de cate ori ar veni :oops: :

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 08 Feb 2010, 19:27 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2009, 11:07
Mesaje: 48
zice-ti nea Ioji cum ii cu controalele facute de membrii asociatiei, abia astept sa fiu controlor...futa-i diavolu pe spurcati


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.041s | 13 Queries | GZIP : Off ]