Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 12:18

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 11 Feb 2010, 18:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
citind cele spuse mai devreme, sunt de acord cu intrebarea si subiectul topicului..
de ce as fi ??
deoarece mi se pare normal sa stiu cine are drept de control asupra bunurilor mele (sculele de pescuit si accesorille) cu care "savarasesc" asa zisul sport, pescuitul, asupra bunului statului", apa (balta, rau, lac, garla, golf,...) ;) .
cu ce drept sa-i arat lui x permisul, daca el nu are nici un drept?cu ce drept sa-mi verifice el mie, cate bete am, cate carlige am, cat peste am!
mi se pare normal sa stim cine ne verifica cine ne solicita sa prezentam permisele, si cum ne dam seama ca cei care cer permisele sunt organe imputernicite!!!????
spun asta deoarece eu nu am intalnit un control in ALBA IULIA,si rog pescarii care au intalnit sa ne povesteasca atitudinea celor care au venit in control si cine i-au controlat!
eu as fi bucuros sa arat permisul, dar din pacate nu am intalnit pe nimeni in control, posibil sa nu coincida zilelel lor de control, cu zilelel mele de iesire la pescuit! :)
in concluzie, rog pe cei care cunosc exact (legea) persoanele cu drept de control (ca de comentarii pe langa subiecte suntem satui) sa ne spune daca :
politia sau jandarmii sau inginerii piscicoli, politia de frontiera, politia comunitara, paza si protectia...au dreptul SA-MI CONTROLEZE PERMISUL DE PESCUIT,[b]NU BULETINUL SAU PERMISUL DE CONDUCERE.!
[b]
[/b][/b]
e bine de stiut la cine aratam aceste acte, altfel unii dintre noi mai retinuti sau mai putin cunoscatori de legi, vor fi luati la doi bani, sau ajung chiar sa li se confisce sculele de pescuit.
fir eintins.

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 11 Feb 2010, 19:30 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
citeste frate ce am postat si o sa-ti dai seama ca ...in scopul prevenirii oricaror infractiuni politia, jandarmii sau politia de frontiera au drept de control ...pescuitul fara permis este braconaj? ESTE de anul trecut. aici e clar...nu scapa nimeni...daca ti se imputa marimea pestilor sau cantitatea cei care fac aceasta constatare trebuie sa faca dovada in instanta si aici se scapa usor pt ca nu vin ei cu rulete sau cantare verificate la termen metrologic. cunosc pe cineva care a mers la peste in prohibitie si a fost amendat fara sa captureze vreun ghibort macar . omul nu a contestat nimic si a platit dar si aici ar fi scapat daca ar fi contestat pt ca detinerea unor scule pe malul apei nu este interzisa .

sa nu incercati vreodata sa va scoateti cu ,,nu am stiut ,, . obligatia fiecaruia este sa se informeze iar necunoasterea legii nu absolva de aplicarea ei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 11 Feb 2010, 19:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
stai linistit ca am citit "frate"!
am vorbit si in numele celor ca nu-si gasesc cuvintele sa se adreseze! ;)
ti se pare normal sa vina 2 indivizi de la asociatia apscarumic, si sa-ti solicite tie permisul??
ca vezi doame cineva le-o pus 2 insigne si i-o trimis sa verificce pescari...dar ei verifica sa vada cine sunt in breasla lor defapat!

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 12 Feb 2010, 08:35 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
orice om care vine si te intreaba de sanatate pe malul apei trebuie sa-ti spuna in ce calitate te verifica si cum se numeste. daca apa este administrata de ,, pescarulmic,, al tau ...DA au voie sa te verifice...aici vorbeam de ape publice neconcesionate .,sau asa am inteles eu . pe aceste ape nu au drept de control decat institutiile platite de stat . s-a mai ridicat problema unor controale agasante...legea nu da o definitie a acestui aspect ...nicaieri nu scrie ca au dreptul sa verifice o data sau de 10 ori pe zi...nici in codul deontologic nu scrie nimic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 12 Feb 2010, 19:53 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
NituV a zis
Citat:
pe aceste ape nu au drept de control decat institutiile platite de stat .

Dl. Nitu! Mai lecturati o data Legea pescuitului si chiar Ordinul de Ministru.
De ce credeti ca A.N.P.A. a cerut de la asociatii tabele cu pescarii propusi sa faca parte din corpul de control local si federal. Legea zice ca dupa o verificare prealabila a acestora, ei vor fi imputerniciti sa faca controale (constatari) fara drept de a da sanctiuni. Vor putea insa propune sanctiuni la Inspectorul Piscicol zonal, care dupa o verificare prealabila le va putea aplica.
In alta ordine de idei, spuneti-mi si mie cui si de ce le e frica de controale. De ce sa nu fie apele foarte controlate. Ce rau face un control pestilor sau apelor si chiar pescarilor care pescuiesc legal?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 13 Feb 2010, 07:12 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
Uszkay Istvan scrie:
NituV a zis
Citat:
pe aceste ape nu au drept de control decat institutiile platite de stat .

Dl. Nitu! Mai lecturati o data Legea pescuitului si chiar Ordinul de Ministru.
De ce credeti ca A.N.P.A. a cerut de la asociatii tabele cu pescarii propusi sa faca parte din corpul de control local si federal. Legea zice ca dupa o verificare prealabila a acestora, ei vor fi imputerniciti sa faca controale (constatari) fara drept de a da sanctiuni. Vor putea insa propune sanctiuni la Inspectorul Piscicol zonal, care dupa o verificare prealabila le va putea aplica.
In alta ordine de idei, spuneti-mi si mie cui si de ce le e frica de controale. De ce sa nu fie apele foarte controlate. Ce rau face un control pestilor sau apelor si chiar pescarilor care pescuiesc legal?


te rog nu ma lasa sa bajbai ...daca legea este in vigoare cu tot cu metodologia de aplicare posteaza un link . daca este numai un proiect nu te chinui pt ca nu vad eu cum o sa faca in prealabil o verificare pt amenda dupa ce eu am mancat sau vandut pestele..din ce stiam prin martie o sa apara legea.
oamenii nu se plang de controlul in sine ci de controalele agasante , unele de mai multe ori pe zi sau alte situatii asemanatoare .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 13 Feb 2010, 20:29 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
NituV a scris
Citat:
oamenii nu se plang de controlul in sine ci de controalele agasante , unele de mai multe ori pe zi sau alte situatii asemanatoare

Pescarii adevarati ar trebui sa se bucure de controale si sa nu le considere agasante ci mai degraba benefice. Abia atunci vom ajunge la gradul de civilizatie dorit. Intreaba-i te rog pe cei care au lucrat pe dincolo si au avut si permis de pescuit (au practicat pescuitul pe-acolo), cate controale pe zi au avut, dar nu s-au simtit catusi de putin agasati.
Legea pescuitului e OUG nr.23/2008, modificat si aprobat prin nr.317/2009. Le gasesti pe net.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 16 Feb 2010, 21:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
nu se plangea nimeni "tibi draga" de controale 8-) , ba din contra , cat mai multe.dar sa fie facute de cine trebuie si cine este imputernici sa o faca legal.
eu nu stiu in ziua de astazi cine trebuie sa ma controleze, nu am prins un control, nu am nici o experienta buna sau reau cu vreun control.
oricand ma pot trezi cu cativa destepti cu ecusoane, si sa ne luam la harta, ...si de fapt ei sa fie
niste tipi trimisi de o asociatie x, sa-si verifice enoriasi, si ei se considera ff legali... :x
hm!

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 19 Feb 2010, 23:33 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Citat:
oricand ma pot trezi cu cativa destepti cu ecusoane, si sa ne luam la harta, ...si de fapt ei sa fie
niste tipi trimisi de o asociatie x, sa-si verifice enoriasi, si ei se considera ff legali... :x
hm!

1) - Nu sunt "destepti cu ecusoane", sunt membrii Comisiei de Combatere a Braconajului Piscicol din cadrul unei asociatii de pescari legal constituite.
2) - Nu trebuie sa te iei la harta, ci doar sa prezinti actele la control, pestii prinsi si uneltele folosite. (si sa te bucuri ca atata timp cat sunt controale, fug braconierii!)
3) - Nu-si verifica enoriasii! Aia sunt in biserica si asociatiile nu au asa ceva. Comisiile de Combatere a Braconajului Piscicol din cadrul asociatiilor au OBLIGATII CONTRACTUALE privind paza resurselor acvatice vii din apele publice apartinand zonei lor de competenta. Ei fac aceasta activitate in mod voluntar, similar "rangerilor montani", "salvamontistilor", etc.
Aceasta activitate de paza este una dintre cele mai importante ale asociatiilor de pescari. Cu cat aceste controale se fac mai serios, cu atat vom avea mai mult peste in apele publice si vom avea ce pescui noi pescarii. Nu zice nimeni sa le multtumiti pentru asta, ci doar sa-i sprijiniti printr-un pescuit civilizat, demn de o tara membra a Uniunii Europene!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONTROL PESCARI
MesajScris: 20 Feb 2010, 20:06 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Orice control este binevenit , atata timp cat se desfasoara corect , nepartinitor. Caci azi nu se pescuieste pe apele publice decat de max 10% din unditarii prezenti.Restul sunt braconieri.
Atata timp cat mai aveau drept de control ajvps-urile , nu era debandada si haosul de acum... Ca dupa controale se gaseau pescari cu permisele nevizate , ca ... , insa mai exista respect fata de legi si ape... Acum... :( :( :( :(

PS. Dintr-o informatie neverificata inca , am aflat ca prietenul meu Popescu - apsalba , a fost schimbat.Nu mai are asociatie , nu mai este nimic... Mult a trebuit pana sa se convinga si pescarii lui... :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.049s | 13 Queries | GZIP : Off ]