Pescuit Stationar

Acum este 30 Apr 2024, 00:38

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 12:47 
Neconectat

Membru din: 22 Iul 2010, 17:06
Mesaje: 56
Le-am pus acum juma de ora. "Buba" cea mare la match fata de bolo, e amplasarea mandrinei mult mai jos. Indiferent ce mulineta pun, matchul va "parea" mai greu ca bolo, pentru ca va pica inevitabil in bot ! Lucru care la bolo nu se intampla, tocmai datorita mandrinei pozitonata mult mai spre centrul de greutate a vergii, adica mai spre varf.
Mulineta mai grea de 370 grame nu am in casa, si oricum ar fi, tot pe balta vad exact cum simt ansamblul. Dar !! bine tot nu e, atata timp cat ingreunez ansamblul .....
Pana mea, tot am un mic "cui" sa-i zic asa, cu achizitionarea vergii. Sper din tot sufletul sa-i descopar calitatile in plus fata de bolo dupa ce dau cu ea. Aparent, totul e cu minus fata de bolo, incepand cu inelele de dimensiune foarte mica si foarte apropiate de varga ( la bolo chiar daca-s mai putine, sunt mult mai departate de varga si mai mari ! ), continuand cu feelingul de ansamblu mai greu, ma fac sa fiu inca oarecum circumspect ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 14:04 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
Relu scrie:
Le-am pus acum juma de ora. "Buba" cea mare la match fata de bolo, e amplasarea mandrinei mult mai jos. Indiferent ce mulineta pun, matchul va "parea" mai greu ca bolo, pentru ca va pica inevitabil in bot ! Lucru care la bolo nu se intampla, tocmai datorita mandrinei pozitonata mult mai spre centrul de greutate a vergii, adica mai spre varf.
Mulineta mai grea de 370 grame nu am in casa, si oricum ar fi, tot pe balta vad exact cum simt ansamblul. Dar !! bine tot nu e, atata timp cat ingreunez ansamblul .....
Pana mea, tot am un mic "cui" sa-i zic asa, cu achizitionarea vergii. Sper din tot sufletul sa-i descopar calitatile in plus fata de bolo dupa ce dau cu ea. Aparent, totul e cu minus fata de bolo, incepand cu inelele de dimensiune foarte mica si foarte apropiate de varga ( la bolo chiar daca-s mai putine, sunt mult mai departate de varga si mai mari ! ), continuand cu feelingul de ansamblu mai greu, ma fac sa fiu inca oarecum circumspect ;)


Pot sa te intreb ce lanseta match ai? Daca "pica in bot" cu o mulineta de 370g si centrul de greutate este relativ departe de maner, probabil lanseta este mai putin reusita.
Tu ai folosit pluta waggler cu bolo?
Bolo se foloseste pe ape curgatoare si este mult mai rigida ca match-ul. Nici montura nu este identica. Pe bolo nu folosesti fir care se scufunda si mentii contact direct cu pluta pentru a retine in curent.
Daca intelegi ungureste, recomand sa faci rost de filmele lui Tamas Walter. In filmele lui sunt prezentate ambele stiluri, accentul fiind pus pe match.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 15:13 
Neconectat

Membru din: 22 Iul 2010, 17:06
Mesaje: 56
Lanseta mea e un Mitchell , cea de 13 http://www.mitchell-fishing.co.uk/catal ... ,5220.html
Normal ca am folosit waggler pe bolo, si nu vad cu ce am gresit avand nevoie sa lansez departe. Firul e scufundator, montura de match pentru waggler, etc .. adica dupa toate regulile match-ului. Singura diferenta a fost la varga care e telescopica, dar are tot 4 metri, si e chiar un bolo veritabil.
Plute am de la Sensas si Maver. Cea mai grea pluta a mea e un Maver de 16+3 grame, pe care o folosesc cand e vant puternic.

Din pacate nu stiu ungureste ca as fi tare curios sa vad ce zice.

l.e.
Ce intelegi prin "departe" la centrul de greutate fata de piciorul mulinetei ? La mine, cu mulineta de 370 grame, e la vreo 20 cm in fata piciorului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 16:35 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
centrul tau de greutate al matchu-lui ar trebuii sa fie undeva spre sfirsitul zonei rosii a batului (dupa modelul care l-ai aratat) . daca e acolo e ok. In timp o sa descoperi avantajele acestui bat fata de bolo ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 17:06 
Neconectat

Membru din: 22 Iul 2010, 17:06
Mesaje: 56
Doamne ajuta ! :)

Intr-adevar e in zona rosie. Uite pun poze atat cu avorunner 3500 ( 370 grame ) , cat si cu stradic 2500 ( 270 grame ).

Cu Avorunner
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Cu Stradic
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Pai eu va cred ( sincer ) ca sunt avantaje, altfel n-ar mai exista betele astea. Dar sunt si eu curios sa simt ce si cum.
Imi doresc numai sa nu am scule prea nasoale, care sa ma faca sa nu ma atraga stilul. Oricum voi abandona pescuitul clasic la crap si voi trece si pe feeder. Dar asta e alta discutie, si nu-si are locul pe topicul asta ;)

Asadar, cum ti se pare Adi echilibrarea ?
Merci pentru efortul de a ma lumina ... :oops:


Ultima oară modificat de Relu pe 09 Ian 2011, 17:20, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 17:11 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Cea cu exageul e mai buna ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 17:19 
Neconectat

Membru din: 22 Iul 2010, 17:06
Mesaje: 56
Adica stradicul ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 17:22 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
da , scuze ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 17:28 
Neconectat

Membru din: 22 Iul 2010, 17:06
Mesaje: 56
Nu-i bai ... :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bolo sau match
MesajScris: 09 Ian 2011, 17:34 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 17:52
Mesaje: 38
Localitate: Bucuresti
Citat:
Oricum voi abandona pescuitul clasic la crap si voi trece si pe feeder. Dar asta e alta discutie, si nusi are locul pe topicul asta

Asadar, cum ti se pare Adi echilibrarea ?
Merci pentru efortul de a ma lumina ...

Salut Relu,
pana la urma ai ajuns la vb mea :) ....cat despre diferenta dintre bete mai asteapta si cu prima ocazie dupa dezghet mergem la Sarulesti si o sa te lamuresti.

_________________
Marius Raus


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.070s | 15 Queries | GZIP : Off ]