Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 14:18

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 85  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 20 Iun 2014, 06:35 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
semlecangheorghe scrie:
Auzi Popescule,domnu'Diaconita ii sado-masochist??Ca la cate belele ai aruncat in carca dumnealui,doar asa se mai explica faptul ca a acceptat functia aia in Federatie..



Unde scrie ca a acceptat funcția ... a fost numit ... prin decizia preșului.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 20 Iun 2014, 06:43 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
de razvan m. » Joi Iun 19, 2014 8:50 am
Intrebare: cum ramane cu CALENDARUL COMPETIȚIONAL OFICIAL AL ROMÂNIEI LA PESCUIT SPORTIV – 2014 ?!

Fapte:

- Se voteaza un calendar in adunarea generala a FRPS din 15 martie 2014 ( http://frpsc.ro/calendar-competitional-2014-2/ );
- Biroul federal incalca hotararea adunarii generale, anuland unele etape sau comasand altele;
- Biroul federal suspenda apoi cu totul aplicarea hotararii adunarii generale privind calendarul competitional oficial;
- Adunarea generala extraordinara din 15 iunie 2014 are pe ordinea de zi si reorganizarea calendarului oficial 2014, dupa spusele prezidentului. In mod curios, insa, in Convocatorul publicat pe saitul federal nu apare un astfel de punct ( http://frpsc.ro/convocator-2/ )
- Adunarea generala extraordinara din 15 iunie 2014 nu ia nicio hotarare cu privire la reorganizarea calendarului oficial 2014. In acest sens a se vedea cele hotarate ( http://frpsc.ro/decizii-al-adunarii-gen ... unie-2014/ )
- Prezidentul federal decide sa delege către vicepreședintele federației, dl. Petru Diaconița administrarea sistemului competițional și relația cu cluburile sportive neafiliate în vederea afilierii !

Deci avem un program stabilit prin AG, care nu a fost modificat de AG.
Executivul incalca hotararea AG si stabileste un alt program.
Prezidentul deleaga catre viceprezident o atributie pe care nu o are (de a stabili calendarul competitional oficial al Romaniei - 2014), incalcand inca o data hotararea AG.

Bai fratilor, in ce cadru legal si statutar va desfasurati activitatea in aceasta federatie fantoma, ce se pretinde a fi autoritate publica ? Nici nu v-ati infiintat bine si deja va incalcati propriile acte constitutive ?! Executivul se sterge la dos cu hotararile adunarii generale ?!!
Halal exemplu despre cum ar trebui sa functioneze o structura sportiva !

PS Cred ca ministerul ar trebui sa ia la cunostinta despre ce se petrece la aceasta federatie sportiva fantoma ! Ca vada cui i-a dat avizele de functionare si cine cere bani de la buget, nu de alta....

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 20 Iun 2014, 06:48 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Raspunsul, la intrebarea domnului Razvan, vine tot de la Mitoman-Lefterescu :

" Nu organizarea campionatului de pescuit a fost principalul scop al infiintarii federatiei, ci crearea cadrului legal necesar organizarii, administrarii si reglementarii practicarii pescuitului sportiv.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 08 Aug 2014, 10:12 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Cand spuneam de Popescu ca e ca..." foamea'n gat", v-ati uitat crucis la mine :lol:
Uite ce scrie Stefan Dinu fostul președinte de la LRS:

"Am moment (e adevarat rare ... din ce in ce mai rare) cand din mila ma gandesc ca "Săracul Popescu ce si-o ia de la toti ... nu are si el un aliat, un prieten, un confident ... toti se kaka pe el, se pisa, il scuipa, il sodomizeaza etc ... si nimeni nu e alaturi de el".

Apar apoi chestii dintr-astea:

Vă salut. Am înțeles că prganizați o competitie de pescuit sportiv la pești răpitori de pe mal, în perioada 8-10 august 2014 în România, pe Bistrița Aurie. Aveți obligația să aveți acordul autorităților române și al FRPS pentru a organiza acest eveniment. Vă avertizez că autoritățile române au fost notificate în acest sens și veți fi verificați. În lipsa autorizațiilor impse de lege, organizatorii vor suporta rigorile legii române.

Popescu Stefan
Președinte Federatia Romana De Pescuit Sportiv



Si iar mulțumesc lui Dumnezeu ca nu stiu exact unde locuiești ... dar ma fac eu mare ... îmi iau eu GPS.

Pai bine mai uzurpatorul logicii! Câți trebuie sa iti explice ca bați câmpiile? Sau te gândești ca ceea ce faci tu nu înseamnă înșelătorie?

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 24 Sep 2014, 11:20 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
razvan m. scrie:
Popescu Stefan Marian, vezi că nu concurezi la AGVPSR. Știi foarte bine că clubul tău nu ți-a înregistrat contractul, nu ți-a vizat legitimația și nu a achitat taxa de legitimare. Cu alte cuvinte, nu aveai ce căuta pe pistă. Așa că lasă comisiile să-și spună cuvântul. De aia este o federație sportivă. Contestația trebuie analizată și comisiile trebuie să-și facă treaba, Neinfluențate de nimeni. PS Contestația este înregistrată la federație în termen și taxa de contestare plătită. Cu chitanța aferentă, care poartă și data pe ea.
September 19 at 5:34pm · Edited · Like



1. Pai daca e asa cum recunoaste prezidentul federal, inseamna ca federatia fantoma a savarsit contraventia prevazuta de art.88 al.1 lit.a din Legea sportului, si anume: 
Constituie contravenţie următoarele fapte, dacă nu sunt săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
a) încălcarea dispoziţiilor art. 13 alin. (3), prin admiterea de către organizatori a participării la competiţiile sportive oficialeînscrise în calendarele federaţiilor sportive naţionale pe ramuri de sport;
Iar art.13 al.3 din Legea sportului prevede:
Pentru a participa la competiţiile sportive oficiale locale sau naţionale un sportiv de performanţă trebuie să fie legitimat la un club sportiv.

2. Mai mult, federatia de carton e vinovata si de savarsirea contraventiei prevazuta de art.88 al.1 lit.e din Legea sportului, si anume: 
e) organizarea manifestărilor sportive fără a asigura condiţiile prevăzute prin regulamentul federaţiei sportive naţionale respective;

Iar incalcari ale propriului Regulament sun nenumarate. Spre exemplu:
Articolul 33 – Numărul concurenţilor
2 Competiţiile oficiale nu pot începe dacă echipele nu prezintă carnetele de legitimare pentru echipele respective.
3 Arbitrul are obligaţia să nu înceapă competiţia dacă nu sunt respectate condiţiile de mai sus.
4 Echipa care nu prezintă arbitrului numărul de carnete de legitimare prevăzute la articolul de mai sus, va fi sancţionată la fel ca în cazul neprezentării la competiţie.

Sau alt exemplu:
Articolul 35 – Identificarea concurenţilor
1. Conducătorii, respectiv delegaţii echipelor sau, în lipsa lor, căpitanii echipelor, sunt obligaţi să prezinte arbitrilor, înainte de începerea competiţiei, carnetele de legitimare ale concurenţilor înscrişi în raportul de arbitraj. În toate competiţiile identificarea concurenţilor juniori se face pe baza carnetelor de legitimare şi a cărţilor de identitate/paşapoartelor concurenţilor, în original.

Ca sa nu mai vorbim de asta:

CAPITOLUL V
ORGANIZAEA COMPETIŢIILOR
Articolul 38 – Condiţii de competiţie
1 Forurile organizatoare sunt obligate să asigure pentru desfăşurarea competiţiilor oficiale următoarele:
a) o trusă medicală de prim-ajutor;
b) acordarea asistenţei medicale şi primului-ajutor pentru sportive și spectatori prin prezența unui echipaj specializat, dotat cu personal și ambulanță;
c) măsurile de ordine conform prevederilor prezentului regulament;
2 În cazul în care forul organizator nu asigură una sau mai multe din condițiile prevăzute de art. 38, în termen de maxim 30 minute de la ora oficială, competiţia nu va mai avea loc.

Articolul 39 – Asistenţa medicală
1.Forurile de organizare sunt obligate să asigure asistenţa medicală pe toată durata desfăşurării competiţiilor pe care le organizează, astfel:
a) la competiţiile de seniori din competiţiile aflate sub egida FRPS, obligatoriu cu medic și echipaj de urgență;
b) la celelalte competiţii, cu medic sau asistent medical.

5 Arbitrii sunt obligaţi să nu înceapă competiţia dacă medicul delegat sau, după caz, asistentul medical delegat, nu se prezintă la zonă de Pescuit Sportiv în maxim 30 minute de la ora oficială la care este programată competiţia.

6 În cazul în care medicul delegat (asistentul medical delegat) se deplasează la o unitate sanitară însoţind un sportive cu problem medicale, asistenţa medicală va fi asigurată în continuare de medicul (asistentul medical) echipei gazdă.

8 Pentru disputarea unei competiţii oficiale, organizatorul este obligat să asigure prezenţa la zona de Pescuit Sportiv a uneiautosanitare sau a unui autoturism (pe care să fie inscripţionată o cruce roşie pe fond alb). Aceste mijloace de transport,ale căror numere de înmatriculare vor fi înscrise în raportul de arbitraj, trebuie să stea la dispoziţie, în incinta sau în imediata apropiere a zonei de Pescuit Sportiv, pe toată durata competiţiei. Arbitrul este obligat să verifice respectarea acestei condiţii, înainte de începerea competiţiei şi, ulterior, până la terminarea competiţiei, potrivit dispoziţiilor prezentului regulament.

10 Arbitrii competiţiilor sunt obligaţi să nu înceapă competiţia în cazul în care cadrul medical delegat să asigure asistenţa medicală nu se prezintă la zonă de Pescuit Sportiv şi Casting în maxim 30 minute de la ora stabilită pentru începerea competiţiei şi să nu continue competiţia dacă asistenţa medicală nu este asigurată pe toată durata desfăşurării lui, potrivit dispoziţiilor prezentului regulament.


3. In sfarsit, constituie contraventie potrivit art.88 lit.l din Legea sportului si:
l) nerespectarea prevederilor art. 55 alin. (4).

Iar art.55 al.4 prevede:
(4) Organizatorul competiţiilor sportive oficiale pe ramuri de sport are obligaţia să asigure, în timpul competiţiei, cel puţin o echipă de prim ajutor calificat, care utilizează ambulanţe tip B, conform standardelor şi normelor naţionale şi europene în vigoare. Cheltuielile prezenţei echipei de prim ajutor calificat vor fi suportate de către organizatori.
#B

4. Numai pentru aceste trei nereguli majore, federatia-lui-peste-prajit risca urmatoarele sanctiuni conform art.89 din Legea sportului: 
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 88, săvârşite de persoanele fizice şi persoanele juridice, se sancţionează după cum urmează:
a) cu amendă de la 600 lei la 3.000 lei, pentru persoane juridice, şi cu amendă de la 300 lei la 1.500 lei, pentru persoane fizice, faptele prevăzute la art. 88 lit. a) - c);
#M15
b) cu amendă de la 1.500 lei la 4.500 lei, pentru persoane juridice, şi cu amendă de la 900 lei la 3.000 lei, pentru persoane fizice, faptele prevăzute la art. 88 lit. d) - f), i), j) şi l);
#M9

5. Nu ar stica sa fie sesizat si ANST-ul pentru a face aplicare art.88/1 din Legea sportului:
În situaţii deosebite de încălcare a actelor constitutive, a statutelor, a actelor normative, Agenţia Naţională pentru Sport poate dispune convocarea adunării generale extraordinare pentru structurile de utilitate publică.

Deci bube in cap cat cuprinde, la cel ce se pretinde reorganizatorul pescuitului de competitie din Romania ! 
El e primul care ncalca legea si propriile-i regulamente !
RUSINE !    :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 26 Sep 2014, 09:19 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Si in timp ce baietii nostri se lupta pentru onoare, la Finala pe Echipe...unii mai pierd un proces...ia sa vedem ghiciti cine!!! :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 26 Sep 2014, 09:20 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Mitomanul de la cooperativa a mai pierdut un proces 


25.09.2014
Ora estimata: 15:00
Complet: Amanari pronuntare Stoica
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge cererea formulată de reclamanta FEDERAŢIA ROMÂNĂ DE PESCUIT SPORTIV în contradictoriu cu pârâta ASOCIAŢIA GENERALĂ A VÂNĂTORILOR ŞI PESCARILOR SPORTIVI DIN ROMÂNIA, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 25.09.2014.
Document: Hotarâre 25.09.2014



   Muhahahahahahahahahahahahahahahaha    :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 26 Sep 2014, 09:23 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Pentru cei care nu sunt la curent cu cruciadele judiciare popesciene, reamintesc ca federatia din subsolul igrasios a initiat in anul 2012, la Judecatoria Sectorului 2 Bucuresti, un proces de dizolvare a AGVPSR pe motiv ca aceasta asociatie desfasoara in mod ilegal competitii de pescuit sportiv. 
Era cea de a treia incercare popesciana de dizolvare a AGVPSR, primele doua fiind respinse prin hotarari irevocabile.
Miza procesului este evidenta, din moment ce cat timp AGVPSR va exista, federatia lui peste prajit nu va avea absolut nicio sansa de a fi afiliata la FIPS/CIPS.

Procesul s-a incheiat in data de 4 septembrie 2014, iar popescul prezident astepta cu infrigurare solutia...

Stefan Popescu scrie:Vezi că mâine e o zi mare, care o să-ți scoată pescuitul din cap, cu AGVPSR cu tot!

se imbatosa deunazi prezidentul hartiilor mucegaite pe unul din putinele forumuri de unde inca nu a fost banat.

Dar solutia nu veni in data de 4 septembrie. Judecatorul, avand nevoie de timp suplimentar pentru deliberare, amana pronuntarea sentintei pe data de 11 septembrie.

Surpriza insa ! Instanta nu se pronunta nici in 11 septembrie, avand nevoie de si mai mult timp pentru deliberare. Asa ca pronuntarea se amana pentru 18 septembrie...

Tensiunea atinge cote paroxistice, fiindca instanta nu poate da o solutie nici in 18 sempembrie, ci amana din nou pronuntarea pentru data de 25 septembrie. Oare ce o fi in sufletul popescian ? Mai suporta atata tensiune ? 
Portalul intantelor de judecata se blocheaza tot mai des de la atatea refresh-uri...

In cele din urma, dupa atatea emotii, instanta in sfarsit se decide: 

Solutia pe scurt: Respinge cererea formulată de reclamanta FEDERAŢIA ROMÂNĂ DE PESCUIT SPORTIV în contradictoriu cu pârâta ASOCIAŢIA GENERALĂ A VÂNĂTORILOR ŞI PESCARILOR SPORTIVI DIN ROMÂNIA, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 25.09.2014.
Document: Hotarâre 25.09.2014

http://portal.just.ro/300/SitePages/Dos ... d_inst=300

   

Vai Popesculde, draga, sa ti se intample tie una ca asta ?! 
Taman acuma, cand instanta parea sa nu mai gaseasca argumente pentru a-ti respinge cererea de dizolvare ?!! 
E nedrept ce ti se intampla !!! 

Eu zica sa faci un al patruulea proces de dizolvare a AGVPSR. Daca a treia oara s-a respins atat de greu, a patra oara sigur se va admite ! 

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 14 Oct 2014, 16:22 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Am furat-o de pe alt site... respect pentru munca lor. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Fişiere ataşate:
misto peste.jpg
misto peste.jpg [ 67.01 KiB | Vizualizat de 6169 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 16 Oct 2014, 20:05 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2013, 18:01
Mesaje: 194
323/15.10.2014

Către,

ASOCIAȚIA GENERALĂ A VÂNĂTORILOR ȘI PESCARILOR SPORTIVI DIN ROMÂNIA



Subscrisa, Federația Română de Pescuit Sportiv,cu sediul în Alba Iulia, str. Octavian Goga nr. 7 județul Alba, recunoscută ca federație sportivă conform Certificatului de identitate sportivă nr. AB/C/00002/2013, persoană juridică de drept privat, de interes național și de utilitate publică, conform prevederilor exprese ale art. 35 și următoarele din Legea nr. 69/2000, prin prezenta vă notificăm asupra următoarelor aspecte pe care dorim să le aveți în vedere cu privire la practicarea pescuitului sportiv, în manifestările sportive pe care le organizați:

1. Am aflat că ați organizat cursuri pentru atestarea de arbitrii de pescuit sportiv și ați pus în circulație Carnete de arbitrii eliberate către cursanți. Pe această cale, vă atragem atenția că meseria de arbitru judecător sportiv este o meserie cuprinsă în Codul Ocupațiilor din România sub codul 342208, iar persoanele deținătoare al acestei calități sunt obligate să-și declare această calitate la Administrația Finanțelor Publice pentru practicarea de activități liberale. Pe de altă parte, AGVPSR nu are în statut organizarea de cursuri de calificare pentru această meserie, dreptul de a organiza și atesta astfel de persoane fiind un drept exclusiv al Federației Române de Pescuit Sportiv, în baza prevederilor art. 37 alin. 1 lit.c din Legea nr. 69/2000 privind educația fizică și sportul și a art. 7.3 lit. e) din propriul statut. Față de aceste motive, vă atenționăm să retrageți aceste Carnete de arbitru ca fiind eliberate cu încălcarea Legii. Dacă doriți să aveți arbtraje calificate la manifestările sportive de pescuit sportiv pe care le organizați, vă puteți adresa Federației Române de Pescuit Sportiv care vă va putea pune la dispoziție arbitrii calificați din cadrul Comisiei de arbitrii a federației.

2. Cât privește organizarea manifestărilor sportive cu caracter neoficial pe care le aveți în calendarul competițional al AGVPSR, vă atenționăm că acestea se pot organiza, sub sancțiunile prevăzute de art, 87 și următoarele din Legea nr. 69/2000 privind educația fizică și sportul, numai cu respectarea prevederilor înscrise în statutul și regulamentele Federației Române de Pescuit Sportiv, aceasta având în conformitate cu prevederile art. 50 din Legea nr. 69/2000 și a art. 7.3 lit g) din statut autoritatea de supraveghere și control asupra tuturor manifestărilor sportive de pescuit sportiv la nivel național. În situația în care doriți să organizați astfel de manifestări, aveți obligația să solicitați Federației Române de Pescuit Sportiv un Aviz sau o licență (dacă sunteți structură sportivă) pentru a organiza astfel de maifestări, din care să reiasă faptul că respectiva manifestare îndeplinește condițiile de desfășurare menționate.

3. Cât privește reprezentarea internațională a României la Competițiile sportive oficiale internaționale (campionate mondiale, europene, regionale, etc.), acest drept revine prin prevederile art. 37 alin. 1 lit d) din Legea nr. 69/2000 și a art.7.3, lit. f) din Statutul FRPS, Federației Române de Pescuit Sportiv. Vă atenționăm asupra faptului că deși figurați ca fiind afiliați la Confederația Internațională de Pescuit Sportiv, nu aveți în statut dreptul de reprezentare al României la acest organism sportiv internațional și nici dreptul de a trimite echipe reprezentative în numele României la aceste competiții. Vă avertizăm că sub autoritatea AGVPSR România a fost reprezentată în cursul anului curent la competițiile sportive oficiale organizate de FIPS Ed, de structuri sportive fără a fi autorizate în condițiile legii. Mai mult, la Campionatul Mondial al cluburilor sportive, din partea României a participat un club sportiv (Team Maros Mix Serie Walter Romania), care nu există ca persoană juridică, cu consecințele penale care decurg din această situație.

Asupra acestor aspecte din prezenta notificare, vă solicităm să vă prezentați un punct de vedere oficial, întrucât Federația Română de Pescuit Sportiv va înainta spre cercetare penală toate aceste activități organizate cu încălcarea flagrantă a legii.




PREȘEDINTE

Ștefan Popescu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 85  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.047s | 15 Queries | GZIP : Off ]