Pescuit Stationar

Acum este 22 Mai 2024, 07:49

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 85  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 23 Dec 2015, 22:32 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Pentru a veni in spriinul pescarilor sportivi, pe langa locatia de pescuit, federatia va dezvolta o ferma de rame pe o suprafata de 2 ha. Petre Diaconita, vicepresedintele federatiei si un pionier al acestei tehnologii in Romania va conduce proiectul de la Orastie. Veniturile estimate din acest proiect sunt de aprox. la 10 miliarde lei pe an vechi/an, bani care vor fi folositi pentru finantarea activitatilor competitionale. Am convenit un parteneriat cu o firma care recicleaza deseurile menajere care ne va pune la dispozitie o cantitate de 40.000 mc de deseuri menajere/an ce vor fi biodegradate prin aceasta tehnologie, rezultand si o mare cantitate de fertilizator natural, a carui valorificare nu am estimat-o dar in mod sigur va depasi valoarea de valorificare a ramelor. Ganditi baieti ca nu va costa nimic. Daca pescuitl sportiv a dus lipsa de ceva pana acum, a fost un management serios care sa puna in valoare potentialul urias pe care Romania il poate oferi. Va asteptam langa noi.

:D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 24 Dec 2015, 07:22 
Neconectat

Membru din: 24 Ian 2010, 06:17
Mesaje: 340
Ai uitat sa specifici ca i s-a defectat masina de cules rame si nu mai functioneaza depozitul frigorific :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 24 Dec 2015, 08:49 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
zamfibucur scrie:
Pentru a veni in spriinul pescarilor sportivi, pe langa locatia de pescuit, federatia va dezvolta o ferma de rame pe o suprafata de 2 ha. Petre Diaconita, vicepresedintele federatiei si un pionier al acestei tehnologii in Romania va conduce proiectul de la Orastie. Veniturile estimate din acest proiect sunt de aprox. la 10 miliarde lei pe an vechi/an, bani care vor fi folositi pentru finantarea activitatilor competitionale. Am convenit un parteneriat cu o firma care recicleaza deseurile menajere care ne va pune la dispozitie o cantitate de 40.000 mc de deseuri menajere/an ce vor fi biodegradate prin aceasta tehnologie, rezultand si o mare cantitate de fertilizator natural, a carui valorificare nu am estimat-o dar in mod sigur va depasi valoarea de valorificare a ramelor. Ganditi baieti ca nu va costa nimic. Daca pescuitl sportiv a dus lipsa de ceva pana acum, a fost un management serios care sa puna in valoare potentialul urias pe care Romania il poate oferi. Va asteptam langa noi.

:D :D


Mie-mi place cel mai mult imboldul la "gandire" :lol: :lol: ...el zice ca nu costa nimic ;) ...dar ia sa vedem pe el cat la costat :
1. S.C. General Soft S.R.L.
2. FNSPR
3. APS-Alba
4. Firama cu care distribuia echipamente pentru POMPIERI(pe asta multi nu o stiu ;) )
5. ETC.

:lol: :lol: :lol: Muhahahahahahhahaha :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Ultima oară modificat de ticairlandezu pe 27 Dec 2015, 20:02, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 24 Dec 2015, 15:02 
Neconectat

Membru din: 24 Ian 2010, 06:17
Mesaje: 340
mult......foarte mult


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 25 Dec 2015, 21:34 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
O lecție din care nimeni nu a înțeles nimic!
December 25, 2015 by popescu.stefan Leave a Comment

În urmă cu puțin timp, s-a încheiat Campionatul Mondial de handbal feminin ediția 2015, unde echipa feminină a României a ocupat un loc mai mult decât onorant, cucerind medaliile de bronz, într-o competiție cu elita handbalului mondial.

După meciurile din grupă, unde practic echipa României a avut o prestație modestă, s-a produs ceva greu de explicat. Echipa României a început să aibă prestații uimitoare, reușind să umilească echipe cu pretenții, printre care campioana mondială en titre (Brazilia), o fostă campioană mondială (Danemarca) și pierzând la noua campioană mondială (Norvegia) după un joc în care a fost cel puțin egala acesteia și doar neșansa făcând ca echipa României să nu joace finala și să fie noua campioană a lumii.

Care este secretul acestui succes pe care nimeni nu l-a scontat la începutul competiției? Asupra acestui aspect nu am văzut pe nimeni să se aplece, pentru că o explicație există totuși. Este de necontestat că sportul românesc nu este într-o situație fericită. Subfinanțarea și corupția din sportul românesc sunt cunoscute de cei care au cât de cât legătură cu fenomenul. La fel și starea infrastructurii sportive precum si lipsa de atractivitate a tinerilor pentru sport, nemaiexistând motivația necesară practicării acestuia.

Și atunci care este explicația acestei performanțe sportive? Care a fost declik-ul acestor formidabile energii care au făcut ca fetele noastre să spulbere tot ce au întâlnit?

Să rememorăm.

După prestația modestă din grupe, un oarecare Gheorghe (pe numele lui Tadici) le-a făcut praf atât pe sportive cât și corpul tehnic, așa cum i-a venit lui la gură. Nici presa nu a fost prea darnică în aprecieri. Și atunci care ar fi explicația? Explicația, așa cum o văd eu, este furia. Furia care le-a cuprins pe aceste fete, care și-au irosit cei mai frumoși ani și de multe ori sănătatea, pentru a practica sportul lor preferat și care s-au simțit umilite. Este suficient să revedem time – out-urile solicitate de antrenor în momentele de cumpănă. Urmărind mimica sportivelor se vedea determinarea de pe fețele lor. Dar ce m-a marcat cel mai mult a fost strigătul pe care îl scoteau în finalul pauzei. Și merită amintit. La interogarea Valentinei Ardean Elisei „Pentru cine luptăm”? Toate sportivele strigau cât puteau: „Pentru noi”.

Acest lucru ar trebui să dea de gândit celor care le-au așteptat la aeroport la întoarcerea în țară și mă refer la autoritățile publice, nu la cei câțiva fani. Este de notorietate că ori de câte ori sportivii români obțin câte un rezultat mai acătării, demnitarii de înghesuie pe la aeroport pentru a se trage în poză cu Campionii.

Nici acum nu a fost altfel. Un singur lucru nu au înțeles autoritățile din această lecție. Sportivele nu au luptat pentru ca autoritățile să aibă cu cine să se pozeze. Nici măcar pentru țara lor. Au luptat pentru ELE.

O lecție dură, pe care se pare că autoritățile nu au înțeles-o, din păcate. România nu duce lipsă de sportivi talentați. Dar aceștia sunt sufocați de lipsa de interes al celor care ar trebui să se ocupe de sportul românesc. Și să-l susțină așa cum merită, finanțându-l după necesități, nu modic, așa cum se scrie în Normele metodologice, publicate în Monitorul oficial al României.

Am scris aceste rânduri numai pentru a încerca să determin autoritățile publice să înțeleagă corect mesajul transmis de niște sportive care aduc prestigiu țării lor, fără ca țara lor să facă ceva pentru ele. Primele oferite cu generozitate de Guvernul României nu rezolvă problemele cu care se confruntă sportul românesc. Și asta se poate citi în Raportul Curții de Conturi după controlul de fond efectuat la Ministerul Tineretului și Sportului și care raport spune că cel mai mare dușman al sportului românesc este chiar autoritatea publică responsabilă cu administrarea lui. Ceea ce spune totul!

Ștefan Popescu – președinte FRPS

Puie macar ei au primit,nu ca la baracuda!(:lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 27 Dec 2015, 09:27 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Furia, da, furia ! Asa explica prezidentul de la Alba performanta fetelor de la handbal la Campionatul mondial. S-au enervat atat de tare incat aproape ca castigat titlul mondial... Iar daca Tadici le enerva putin si mai tare, se intorceau cu titlul mondial, nu cu bronzul !
De aici se vede cat pricepe inginerul din sport. De fapt ce ne mai miram, doar e cel care ne explica de cativa ani incoace ca pescuit sportiv inseamna, in proportie de 99 %, a prinde 5 kile de peste pe zi pentru consum si doar 1 % a te intrece cu altii... :oops:
Asa o vede omul acela practic, care de 5 ani incoace tot incearca sa uneasca forma cu fondul si numai pe dos ii iese.

Iar dupa ce a atinge astfel de profunzimi in analiza sa, vine si pune degetul pe rana care il doare. Sportul romanesc e subfinantat. Ar trebui sa se dea mai multi bani...
Uite, spre exemplu, daca el ar primi mai multi firfirei ar scoate campioni mondiali la multe probe... Asa, subfinantat cum e, nu scoate. E simplu.
Cine are de pierdut ca nu i se dau bani mai multi ? Toata societatea !
Ganditi baieti, ca va costa nimic, vorba lui. Daca am avea in pescuit mai multi astfel de ganditori, astazi am fi departe ! :oops:

Norocul nostru e ca nu avem !!! :lol:

PS Asa si-a petrecut dl.ing. ziua de Craciun. Scriind eseuri despre soarta sportului romanesc. Se vede ca vizionarul de subsol e pasionat de sport. Iar dintr-o pasiune atat de intensa nu poate iesi decat o... ciorba zdravana de peste !!! :lol:


:lol: :lol: :lol: Muhahahahahhahahahahah :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 28 Dec 2015, 20:35 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Mesajde semlecangheorghe » 28 Dec 2015, 19:30

Mister Fisherman scrie:
Mai jos aveti o lista cu actuali si viitori "sportivi" cotizanti la cooperativa :lol:

http://frpsc.ro/lista-sportivilor-legit ... -oficiale/

Intrebare:

Ce avantaje au acestia fata de restul pescarilor ?
Stiinduse faptul ca acesti "sportivi"nu vor putea participa niciodata la un CM sau CE organizat de CIPS FIPS :lol: Si astfel , neputand emite pretentia la un titlu de CM sau la o renta viagera

Doar simplul fapt ca platesc niste bani la cooperativa ii fac pe acestia mai pescari decat restul pescarilor sau cum ?

:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:


Un lucru pot sa iti spun sigur -C.S.Arad nu are cotizatia platita pe 2015 si nici nu a participat cu nici un ''sportiv'' la simulacrele de 'finale'' federale.Pun pariu ca cei nomializati acolo habar nu au cafigureaza pe lista si nici nu au vizita medicala facuta..idiotului ii place sa se dea rotund dar nu are decat maximum 10-12 pecari..atat si nimic mai mult.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

semlecangheorghe
veteran

Mesaje: 8961
Images: 2
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Sus

Mesajde jarda vasile » 28 Dec 2015, 20:01
Am citit cu stupoare lista sportivilor de la clubul sportiv moldova suceava, mentionez faptul ca nu am fost niciodata , nici eu nici catalin mebrii ai acestui club.

jarda vasile

No se mai intampla! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 29 Dec 2015, 19:35 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Este interesant că cei care până acum au organizat niște Campionate Naționale ilegale și au participat la Campionatele mondiale fără să fie recunoscuți și autorizați in acest sens de statul român ( fapt pentru care vor răspunde penal), făcând asta exclusiv prin taxarea sportivilor, simt că timpul lor a cam trecut și încearcă prin aceste diversiuni să-și salveze propria existență ilicită.

Sportivii trebuie să știe că singurul loc unde meritele lor sportive și propriile interese sunt respectate, este în cadrul Federației Române de Pescuit Sportiv. Orice altă diversiune prin care se încearcă denigrarea federației, trebuie tratată ca orice diversiune. ”Băieții” care își consumă timpul si minutele de pe cartelele telefonice sunând diferite persoane pentru a împiedica mersul înainte al federației, trebuie să știe un singur lucru; în sport, în momentul când ai pierdut, te duci și strângi mâna câștigătorului, nu dai cu rahat în realizările lui.

Cine are cap, va înțelege acest lucru. Cine nu, să fie sănătos. Oricum pescuitul sportiv are nevoie de o igienizare serioasă. Și care se va face așa cum trebuie.

Ștefan Popescu – președinte FRPS


Fişiere ataşate:
traducere romana - Letter to FRPS President _zpshtadjpz7.jpg
traducere romana - Letter to FRPS President _zpshtadjpz7.jpg [ 108.56 KiB | Vizualizat de 9688 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 31 Dec 2015, 10:42 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Mitomanul a inceput sa delireze din nou :lol:

popescu.stefan says:
December 30, 2015 at 5:45 am

Răspunsul este un pic mai elaborat, dar trebuie formulat în așa fel ca să fie înțeles de toată lumea. Calitatea de pescar sportiv este impusă de OUG 23/2008 și HG 1016/2008, care precizează clar că beneficiarii de permise de pescuit sunt doar pescarii sportivi. Ori calitatea de pescar sportiv nu o poate oferi decât o structură sportivă. Aceste probleme au fost deja clarificate prin hotărâri judecătorești definitive. De ce trebuie să facă federația asta? Din motive foarte simple. Federația ține evidența pescarilor sportivi și intocmește baza naționale de date, pe care statul român trebuie să o raporteze la Consiliul european conform regulamentului nr. 199/2008. Această bază de date este definită și de OUG 23/2008 la art. 2, pct. 47 și precizează în concret acest lucru.
De ce trebuie să achite pescarii sportivi costurile acestei licențe? Este simplu; pentru că este un act de autorizare, care le le oferă calitatea de pescar sportiv și în baza ei pot obține accesul la resursa acvatică vie. Această sursă de venit este cuprinsă la sursele de venit ale federațiilor sportive si in propriul statut.
În ceea ce privește intrebarea „Ce oferă federația pescarilor sportivi?” care nu participă la competiții, aici este vorba de efecte care se vor vedea în timp. Cert este că până acum, deși pescarii au fost taxați tot timpul, nu s-a văzut mai nimic. În realitate, cei care s-au ocupat de pescuitul sportiv până acum, au incasat bani, dar nimeni nu știe ce s-a făcut cu ei. Și sumele cumulate sunt uriașe. Federația va face tot ce a prevăzut in propria strategie pentru dezvoltarea pescuitului sportiv la nivel național. În primul rând, a înfiintat Corpul de supraveghere și control care va monitoriza si controla tot pescuitul sportiv din România, în baza statutului si a regulamentului propriu. Va face studiile de bonitate ale apelor publice si va face proiecte și programe pentru conservarea si protejarea resurselor acvatice vii, va întreprinde măsuri privind educarea pescarilor sportivi și nu va mai permite eliberarea de licențe și permise la orice persoană, care sub acoperirea unui cartonaș face ce face acum pe apele publice.
Evident că toate astea nu se pot vedea imediat, dar un început este în toate. Și timpul o va dovedi că ceea ce se face acum este o abordare corectă a pescuitului sportiv. Pescarii sportivi trebuie să conștientizeze că nu au numai drepturi, dar au și obligații și responsabilități, ca în orice țară civilizată. Pentru că dacă lipsește ceva acestei populații, aceasta este educația.



In consecinta cine nu cotizeaza la cooperativa .....este "needucat" ... :lol: :lol: :lol: :lol:


@ martafoiul
"Legile, bune sau proaste, sunt obligatorii. Părerile personale nu au nici o valoare juridică. Și interpretările sunt chinuite. Ca să fi pescar sportiv, nu trebuie să ai un permis înainte, ci un act care să-ți ateste această calitate. Permisul este documentul care îți dă dreptul de acces la resursa acvatică vie, nu te face pescar sportiv."


OUG 23/2008 - art.27 indice 1 (atat de drag federalului):
"pescar sportiv - persoana fizică deţinătoare a unui permis de pescuit recreativ/sportiv, eliberat de asociaţiile de pescari sportivi legal constituite";

Este singurul text de lege care defineste notiunea de pescar sportiv. Iar intelesul lui este cat se poate de limpede (mai putin pt. federal): orice persoana fizica detinatoare a unui permis de pescuit emis de administratorul RAV si eliberat de o asociatie de pescari sportivi legal constituita are calitatea de pescar sportiv.
Numai in mintea federalului dovada calitatii de pescar sportiv se face in baza unui "act care sa-ti ateste aceasta calitate". Evident, acel act este reprezentat de licenta de pescar emisa contracost de catre cooperativa. Si mai are tupeul jegos sa-si acuze interlocutorul de intepretari chinuite ale legislatiei, de faptul "ca parerile personale nu au nici o valoare juridica". Dar oare povestile de adormit fraieri privitoare la obligativitatea obtinerii licentei ce reprezinta? In lipsa oricarui suport legal, nimic altceva decat pareri personale fara nicio valoare juridica, rezultat a unor interpretari chinuite ale textelor de lege.

@popescutzu
"Formularea de la art. 2.27*1 face clarificarea necesară, care nu obligă pescarul să fie membru al unei asociații, ci doar stabilește posibilitatea de a obține legal un permis de pescuit. Știu că nu vă place să vă testeze cineva, dar în viață nu faci doar ce-ți place."


Stabileste una din posibilitatile de a obtine legal un permis de pescuit, mincinosule. Cea de-a doua posibilitate este data de prevederile art.23 alin.1 (da, e ala care iti mananca tie ficatii si te pune sa te lingi pe bot de banii pescarilor):
(1) Prin pescuit recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita sau cu lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal emis de catre administratorul resurselor acvatice vii si eliberat de acesta sau de asociatiile de pescari sportivi, dupa caz".


Asa incearca Martafoiu sa ne induca in eroare!!!!


:lol: :lol: :lol: Muhahahahahahahahahahahahahah :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 03 Ian 2016, 16:35 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
e APSHD » 03 Ian 2016, 14:47
Ca credeti ca s-ar intimpla daca Popescu se prezinta cu citiva pescari la un Campionat Mondial s-au European cu toate acreditarile date de Minister si de Statul Roman.
Cum ar putea organizatorii sa reactioneze :?:

APSHD
veteran

Mesaje: 788
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA


Vad ca n-ai citit scrisoarea de la Salay! :lol: :lol: Unde-i afiliat,nene acolo participa! ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 85  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.034s | 15 Queries | GZIP : Off ]