Pescuit Stationar

Acum este 01 Mai 2024, 21:21

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 85  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 30 Noi 2015, 17:37 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
ASTENII DE …. IARNĂ
November 30, 2015 by popescu.stefan Leave a Comment

Frustrații din pescuitul sportiv sunt bântuiți de vise hazlii. Având o discuție cu Ministrul Tineretului și Sportului, am aflat o informație care m-a distrat de minune, acum în prag de sărbători.

Despre ce este vorba? Niște „isteți” au înaintat o cerere pentru constituirea Federației Române de Pescuit Sportiv la CRAP. Bineînțeles că MTS i-a refuzat politicos, făcând trimitere la Federația Română de Pescuit Sportiv, federație recunoscută și autorizată pe ramura de sport „pescuit sportiv”, care printre probele sportive are și pescuitul sportiv la crap. Rămâne totuși distractivă tenacitatea cu care unii vor să arate cât sunt de penibili.

Aviz amatorilor! Pescuitul sportiv are reședința la Alba Iulia, nu pe strada Vasile Conta din București!

Ștefan Popescu – președinte FRP

Iti zic un lucru si tine minte cat traiesti!Federatia puie o sa aiba castig cand capitala va fi la Alba Iulia! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 30 Noi 2015, 18:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
zamfibucur scrie:
ASTENII DE …. IARNĂ
November 30, 2015 by popescu.stefan Leave a Comment

Frustrații din pescuitul sportiv sunt bântuiți de vise hazlii. Având o discuție cu Ministrul Tineretului și Sportului, am aflat o informație care m-a distrat de minune, acum în prag de sărbători.

Despre ce este vorba? Niște „isteți” au înaintat o cerere pentru constituirea Federației Române de Pescuit Sportiv la CRAP. Bineînțeles că MTS i-a refuzat politicos, făcând trimitere la Federația Română de Pescuit Sportiv, federație recunoscută și autorizată pe ramura de sport „pescuit sportiv”, care printre probele sportive are și pescuitul sportiv la crap. Rămâne totuși distractivă tenacitatea cu care unii vor să arate cât sunt de penibili.

Aviz amatorilor! Pescuitul sportiv are reședința la Alba Iulia, nu pe strada Vasile Conta din București!

Ștefan Popescu – președinte FRP

Iti zic un lucru si tine minte cat traiesti!Federatia puie o sa aiba castig cand capitala va fi la Alba Iulia! ;)



Vai ce tare, parca vad ca ai stat la o cafea cu ministrul! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 05 Dec 2015, 21:08 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
ANUNȚ
December 4, 2015 by popescu.stefan 1 Comment

Federația Română de Pescuit Sportiv a fost invitată să devină membru al European Anglers Alliance (EAA).
Asociatia Europeană a pescarilor sportivi reprezinta la nivel european structurile nationale din mai multe state, cea mai mare dintre acestea fiind cea din Germania (peste 3 milioane de membrii), in total ei reprezinta de aproximativ 25 de milioane de pescari sportivi.

După obținerea autorizației de afiliere internațională, federația va trimite formularele de afiliere.

Scopul afilierii la acest organism european îl constituie accesarea fondurilor europene pentru conservarea și protejarea resurselor acvatice vii, EAA având o componentă importantă a activității sale orientată în această direcție, având un foarte puternic cuvânt la Comisia Europeană, unde au constituit împreună cu asociația producătorilor de articole de pescuit sportiv Forumul European ca reprezentant pe lângă Comisia Europeană, al cărui președinte este europarlamentarul român doamna Norica Nicolai.

Având în vedere componentele strategiei nationale privind dezvoltarea pescuitului sportiv din România elaborate de federație, afilierea la acest organism european nu poate fi decât binevenită.

Odată cu acest eveniment, EAA va organiza două evenimente în România. În semestrul I 2016 un seminar privind legislația specifică la nivel național și european și o dezbatere privind protejarea și conservarea resurselor acvatice vii din habitatele piscicole naturale din România, iar în semestrul II 2016 o competiție de pescuit sportiv ce se va desfășura în Delta Dunării. Datele exacte vor fi comunicate în momentul perfectării lor între EAA și FRPS.

Ștefan Popescu – președinte FRPS


DU-TE! ;) ;) ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 05 Dec 2015, 21:11 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
ANGAJĂRI PERSONAL
December 5, 2015 by popescu.stefan Leave a Comment

Federația Română de Pescuit Sportiv dorește să angajeze personal pentru activitățile curente. În acest sens, primește CV-uri pentru următoarele posturi:

1. Trezorier federație. Condiții – expert contabil, studii superioare. Nr. posturi: 1

2. Contabil. Condiții: studii superioare. Nr. posturi: 1

3. Antrenor federal. Condiții: Absolvent studii de specialitate. Nr. posturi: 4

4. Secretar dactilograf (translator). Condiții: studii superioare. Cunoștințe: minim 2 limbi străine (engleză, franceză). Un atestat de translator constituie un avantaj. Nr. posturi: 1

5. Consilier superior. Condiții: studii superioare. Un masterat în sport constituie un avantaj. Nr. posturi. 4

6. Administrator. Condiții: studii superioare. Nr.posturi. 1

7. Magaziner. Condiții: studii medii. Nr. posturi: 1

Federația primește CV-urile persoanelor interesate până pe data de 15 ianuarie 2016. Persoanele cu domiciliul în Alba Iulia sunt preferate.

De asemenea federația angajează persoane pentru postul de Director filială regională. Nr. locuri: 8. Condiții: studii superioare, cu domiciliul pe raza administrativă a regiunii de domiciliu. Expertiza în proiecte finantate din fonduri europene constituie un avantaj substanțial. CV-urile se primesc tot până pe 15 ianuarie 2015.

Cererile de angajare însoțite de CV-uri se depun la sediul federației din Alba Iulia, str. Octavian Goga nr. 7 zilnic între orele 9-15 sau prin e-mail la adresa: office@frpsc.ro.

Relații suplimentare la tel 0768251997

Ștefan Popescu – președinte FRPS

Presedinte nu? :shock: :shock:
Gata cu somaju! :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 07 Dec 2015, 13:48 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2013, 18:01
Mesaje: 194
zamfibucur scrie:
ANGAJĂRI PERSONAL
December 5, 2015 by popescu.stefan Leave a Comment

Federația Română de Pescuit Sportiv dorește să angajeze personal pentru activitățile curente. În acest sens, primește CV-uri pentru următoarele posturi:

1. Trezorier federație. Condiții – expert contabil, studii superioare. Nr. posturi: 1

2. Contabil. Condiții: studii superioare. Nr. posturi: 1

3. Antrenor federal. Condiții: Absolvent studii de specialitate. Nr. posturi: 4

4. Secretar dactilograf (translator). Condiții: studii superioare. Cunoștințe: minim 2 limbi străine (engleză, franceză). Un atestat de translator constituie un avantaj. Nr. posturi: 1

5. Consilier superior. Condiții: studii superioare. Un masterat în sport constituie un avantaj. Nr. posturi. 4

6. Administrator. Condiții: studii superioare. Nr.posturi. 1

7. Magaziner. Condiții: studii medii. Nr. posturi: 1

Federația primește CV-urile persoanelor interesate până pe data de 15 ianuarie 2016. Persoanele cu domiciliul în Alba Iulia sunt preferate.

De asemenea federația angajează persoane pentru postul de Director filială regională. Nr. locuri: 8. Condiții: studii superioare, cu domiciliul pe raza administrativă a regiunii de domiciliu. Expertiza în proiecte finantate din fonduri europene constituie un avantaj substanțial. CV-urile se primesc tot până pe 15 ianuarie 2015.

Cererile de angajare însoțite de CV-uri se depun la sediul federației din Alba Iulia, str. Octavian Goga nr. 7 zilnic între orele 9-15 sau prin e-mail la adresa: office@frpsc.ro.

Relații suplimentare la tel 0768251997

Ștefan Popescu – președinte FRPS

Presedinte nu? :shock: :shock:
Gata cu somaju! :lol: :lol:


Pe 2016 nimika?Ca anuntul a expirat de mult puie! :lol: :lol: :lol:
In afara de avocati ca de ei o sa ai nevoie! :oops: :oops: :oops: :oops: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 07 Dec 2015, 16:53 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
HAHAHAHA!Ce astepti de la el,atata poate! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 12 Dec 2015, 09:45 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Si iar s-a dus pe poala manevra anpa si popete! :lol: :lol: :lol: :lol:
http://agvps.ro/docs/MADR.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 12 Dec 2015, 17:27 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
ÂTEVA LĂMURIRI ASUPRA PROIECTULUI DE ORDIN AL MINISTRULUI PRIVIND PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTIV
December 12, 2015 by popescu.stefan Leave a Comment

Întrucât există nedumeriri și chiar contestări cu privire la forma și conținutul proiectului de ordin privind condițiile de practicare, regulamentului de practicare și a modelelor permiselor de pescuit recreativ sportiv, în calitate de participant la consultări fac următoarele precizări:

1 Elaborarea proiectului de Ordin s-a făcut cu respectarea prevederilor art. 23(2) din OUG 23/2008;

2. Conținutul proiectului de ordin cu privire la luarea în evidență a asociațiilor de pescari sportivi s-a făcut pentru punerea in executare a Sentinței civile nr. 99/2011 pronunțate de Curtea de Apel Alba in dosarul 148/57/2011, devenită definitivă și irevocabilă prin Decizia 1338/2012 a Inaltei Curți de Casație și Justiție.

3. Regulamentul de organizare și practicare a pescuitului recreativ sportiv este elaborat de Federația Română de Pescuit Sportiv, conform art. 37 alin. 1 lit. b din Legea nr. 69/2000, acceptat și însușit de ANPA.

4. Conform prevederilor OUG 23/2008 și a HG 1016/2008 beneficiază de dreptul de a solicita permise de pescuit sportiv doar pescarii sportivi, așa cum sunt ei definiți de art. 2.27*1 din OUG 23/2008, aprobată cu modificări și completări de Legea 317/2009. ANPA va elibera permise de pescuit doar persoanelor care vor face dovada că au calitatea de pescar sportiv.

Cât privește Asociația Generală a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din România, aceasta nu se află în evidențele Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură nici ca asociație de pescari sportivi, nici ca for de reprezentare al asociațiilor de pescari sportivi. Mai mult, prin Sențința nr. 99/2011, se precizează clar că reprezintă asociațiile de vânători, iar prin decizia 2728/2015, se reține că aceasta nu poate invoca nici un drept privind pescuitul sportiv, întrucât nu s-a reorganizat ca structură sportivă până la data de 31 decembrie 2001.

Fir întins. Și nu uitați: Democrația presupune mai multe obligații decât drepturi. Și una din obligații este respectarea legilor și a Hotărârilor judecătorești definitive și irevocabile.

Ștefan Popescu – președinte FRPS

Mai jos, forma Proiectului de Ordin:

Uite ca mama manole vorbeste de democratie! :lol: :lol: :lol: E dictatura si monopol ce vrei tu dar iti ramane monop.la! :lol: :lol: :lol: Pa draga vise placute! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 13 Dec 2015, 18:42 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2013, 18:01
Mesaje: 194
Asta-i langa pista omologata?


Fişiere ataşate:
orastie.gif
orastie.gif [ 43 Octeţi | Vizualizat de 6603 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am scapat de dracu si am dat de tasu !
MesajScris: 14 Dec 2015, 16:52 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
„NU EXISTĂ LUCRU ȘTIUT DE 2 PERSOANE CARE SĂ RĂMÂNĂ ASCUNS”!
December 14, 2015 by popescu.stefan Leave a Comment

Sâmbătă a avut loc o Adunare Generală a Asociației Liga Română de Spinning. Așa cum era de așteptat (în ciuda jurămintelor de tăcere absolută), s-a aflat în amănunt ce s-a dezbătut în această adunare de taină.

Un lucru trebuie lămurit, cel puțin sub aspectul temerilor exprimate de participanți asupra actiunilor penale pe care FRPS le va face împotriva ALRS și a celor care vor mai merge la Campionate Mondiale.

Vreau să-i liniștesc asupra acestui aspect. FRPS nu va mai face plângeri penale împotriva LRS pentru că a făcut-o deja. Astăzi s-au finalizat cercetările în Dosarul 1983/P/2015, urmând a se emite Ordonanța privind începerea urmăririi penale a celor implicați. Așa că în curând vor primi citațiile pentru a se prezenta la audieri. O să avem ocazia să ne privim în ochi, pentru că în conformitate cu prevederile NCP, am solicitat organelor de anchetă să asist la interogatorii.

Să fie pregătiți. Pentru că Parchetul va pune o singură întrebare: „Cine a autorizat participarea în numele României la Campionatele Mondiale?” Sunt curios să văd și eu autorizația!

Ștefan Popescu – președinte FRPS

Ma puie te-ai afiliat cumva la cips fips si nu stim noi? :shock: :shock: Petrisor sa vezi pe mama Manole live,unica ocazie! :D :D :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 845 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 85  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.041s | 15 Queries | GZIP : Off ]