Pescuit Stationar

Acum este 08 Mai 2024, 08:43

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Permisivitate permis ANPA
MesajScris: 27 Mar 2015, 07:58 
Neconectat

Membru din: 21 Mai 2014, 09:23
Mesaje: 52
Din ce m-am documentat cu permisul ANPA se poate pescui pe toate apele publice din Romania (Ordin pescuit sportive din 2011). Pe portiunile de apa concesionate unor asociatii trebuie sa platesti si o taxa de acces (pentru o saptamana, o luna, un an) Art.8 alineat 2)care este specificata in regulamentul asociatiei. Nu sunt obligat sa fiu membru unei asociatii pentru a pescui pe apele concesionate.
Unele asociatii au taxa de acces 0 deci se poate pescui numai cu permis ANPA.
Oltul (de la Valcea in jos) si Dunarea nu sunt concesionate, deci permisul ANPA (eventual PG) sunt de ajuns pentru a pescui pe aceste ape.
Fara suport de la institutiile statului (jandarmerie, politie,...) asociatiile nu au nici drept de control.
Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati aratand si Legile sau articolele de lege aplicabile


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Permisivitate permis ANPA
MesajScris: 27 Mar 2015, 09:31 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
In primul rand apele nu sunt concesionate ci date spre administrare.
Asociatiile au drept limitat de control in sensul ca daca pot face dovada clara ca apa respectiva este in administrarea lor iar pescarul nu este membru al respectivei asociatii pot cere plata taxei respective dar vor elibera in mod obligatoriu o chitanta care sa ateste zona si perioada de valabilitate. Daca exista suspiciuni cu privire la acte de braconaj sau pescarul este suspect ca nu ar avea permis de pescuit membrii echipei de control nu pot interveni in niciun fel dar au obligatia de a anunta situatia autoritatilor competente. Nu au voie nici sa retina persoane si nici sa-i impiedice pe suspecti sa paraseasca zona. Daca pescarii refuza sa plateasca taxa respectiva iar restul e OK atunci vor fi invitati sa paraseasca zona - daca refuza fiind iarasi necesara interventia organelor in drept.
Io atata stiu - fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Permisivitate permis ANPA
MesajScris: 27 Mar 2015, 13:14 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Asa-i romanul nea jiji,sa dea 30ron si pescuiasca si la particulari se daca se poate si sa ia toti pestii acasa!Plateste in pula calului daca vrei sa pescuiesti nu fi zgarcit!Rusinica! :oops: :oops: :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Permisivitate permis ANPA
MesajScris: 27 Mar 2015, 14:57 
Neconectat

Membru din: 21 Mai 2014, 09:23
Mesaje: 52
zamfibucur scrie:
Asa-i romanul nea jiji,sa dea 30ron si pescuiasca si la particulari se daca se poate si sa ia toti pestii acasa!Plateste in pula calului daca vrei sa pescuiesti nu fi zgarcit!Rusinica! :oops: :oops: :oops:

De ce rusinica!!!??? Nu ma cunosti,n-am jignit pe nimeni, am expus adevarul chiar daca nu convine la toata lumea, dar eu sunt jignit de afirmatiile tale. Tin sa te anunt ca merg de 5 ori pe an la pescuit din care de 3-4 ori la balti private (anul trecut doar la balti private).
Peste nu prea duc acasa ca trebuie sa-l curat eu si doar eu mananc.Nu am spus ca nu platesc, am spus ca platesc conform legilor si regulamentelor asociatiilor.Daca eu pescuiesc in locatiile gestionate de 10 asociatii trebuie sa fiu membru in toate?!
De altfel esti off-topic, am intrebat daca gresesc sa mi se documenteze cu legi si articole, sau va este frica ca pierdeti membrii.
Invatati de la asociatiile din afara care fac ceva pentru membrii,nu doar colecteaza taxa(asa este situatia in zona mea).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.563s | 15 Queries | GZIP : Off ]