Pescuit Stationar

Acum este 16 Iun 2024, 00:24

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 12 Mar 2010, 12:54 
Neconectat

Membru din: 27 Feb 2010, 21:55
Mesaje: 56
Nitu V scrie:
am recitit prima intrebare si pun si eu una ..cu ce ne ajuta cunoasterea valorii adancimii cand pescuim la feeder?

Poate m-am exprimat eu gresit! Nu ma intereseaza neaparat adancimea apei (cati cm sau metri are), dar cand sondez apa si adancimea ei trece brusc de la 50 cm la 2 m, asta mie imi spune ca acolo este o groapa. In sensul asta ma intereseaza adancimea apei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 12 Mar 2010, 15:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
haideti sa discutam despre formele de relief subacvatice, ce ziceti?
am o nedumerire mare. pe faleza dunarii e un anafor, un vartej langa mal care face ca dunarea sa curga catre amonte vre-o 50 metri. chiar la capatul dinspre aval e un grup de copaci care a intarit malul si a permis malului sa iasa catre larg cu 5-6 metri fata de linia generala a malului. acolo e locul unde apele se despart si incepe dunarea sa curga spre amonte. e locul de oblete cel mai cautat, din cauza ca se poate sta fara probleme, fiind plaja de nisip( oricum, mai solid decat restul falezei, unde se gaseste doar namol fluid. plaja e practicabila de la jumatatea lui iulie, cad dunarea scade. adancimea la 8 metri de mal e 1,5-0,7 metri, pe primii 25 de metri catre amonte.
apoi scade atat de mult, ca nu se poate pescui la oblete, valurile provocare de vapoare ridicand namolul( aici nisipul e in proportie mult mai mica compozitia " pavimentului") . pe jumatatea dispre amonte a vartejului, curentul scade sensibil si se indeparteaza de mal. aveti idee ce e sub apa, mai departe de mal, cum sapa apa un fundul dunarii, cam ce relief subacvatic creeaza un astfel de curent? este un prag, pe plaja de oblete, insa e accesibil doar cand dunarea scade mult( cu fix de 4-6 metri) sau cand dai cu stick( m-am scos!!!!!!). acolo am scos babusti cat palma, de la 3 metri adancine( pescuind cu fix de 4 ) problema e ca n-am mai fost de mult pe acolo si incerc sa imi fac temele de pe acum.
sper ca e un subiect interesant si ca vom avea ce discuta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 15 Mar 2010, 09:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
...pentru sondare pe apa curgatoare iei una bucata bolo de 6-7 metri de putere, o pluta de 7-8 grame tip morcov neaparat, chiar in capatul firului pui un plumb cilindric(din ala de monturi pt salau) si i-l pui in-line cu un opritor in capat. Pluta morcov vibreaza foarte bine cand atingi fundul apei, nu se scufunda usor iar plumbul in forma de creion te ajuta sa il scoti mai usor din anumite agataturi. Spor la sondat!

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.072s | 11 Queries | GZIP : Off ]