Pescuit Stationar

Acum este 26 Apr 2024, 21:08

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor, la mreana
MesajScris: 17 Sep 2015, 18:59 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
cand zici extrem de mica ,la ce adancime te referi ?
o pluta de 5 sau 7 grame echilibrata corect iti va semnaliza trasatura fara probleme.
mreana nu se hraneste ca scobarul , cand a decis sa muste momeala pluta dispare de pe apa :) :) .

cascaval nu am folosit niciodata ,nici eu nici colegii ,poate pe alte ape da rezultate da pe Prut legea o face nada bazata pe viermi. chiar si 1,5 kg de viermi pe zi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor, la mreana
MesajScris: 18 Sep 2015, 06:09 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
sollo scrie:
cand zici extrem de mica ,la ce adancime te referi ?
o pluta de 5 sau 7 grame echilibrata corect iti va semnaliza trasatura fara probleme.
mreana nu se hraneste ca scobarul , cand a decis sa muste momeala pluta dispare de pe apa :) :) .

cascaval nu am folosit niciodata ,nici eu nici colegii ,poate pe alte ape da rezultate da pe Prut legea o face nada bazata pe viermi. chiar si 1,5 kg de viermi pe zi.



Adancime 30 - 50 cm, cam asta inteleg eu ca fiind "apa mica" (poate ca "extrem" este cam exagerat) pentru un pescuit la pluta pe apa curgatoare.
Daca exista si alte pareri, le accept cu mare drag !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor, la mreana
MesajScris: 18 Sep 2015, 09:00 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
Absolut exagerat gramajul 7 gr pe apa aia (și 5 gr mi se pare mult) chiar în regim de pescuit tîrît la mreană, nu cred ca ai de lansat distanțe mari perpendicular.
Poți pescui lejer cu gramaje mai mici și să lași pluta să "curgă" la vale. După cum pare apa curge destul de repede , deci e indicat să folosești plute cu centrul de greutate foarte sus, să țină bine la tîrîș, să nu se impiedice la orice mic obstacol și poți avea control destul de bun din bolonieză să poți reține pluta în zonele unde vrei.
Pe acest gen de ape pescuiesc cca 70% din partide, cu plumbaj foarte fin si ridicat cît mai sus spre plută. La gramajele mai mari folosesc plumbi torpilă culisanți de calitate, stopați tot în zona superioară și alică mică de contact.
La clean mai folosesc bobbere tip ghindă sau ou de porumbel (la forme ma refer) cu prindere la capete sau cu tub de trecere iar la adîncimi mici ca cele specificate de tine ridic pluta la cca 1-1,5 m, deci implică un tîrîș mai agresiv și controlul atent al fleșei firului pe apă ca să poti sesiza rapid muscătura.
Cel mai bine e să lași net-ul în pace și să experimentezi cît mai mult acolo, pe apă.... ;)
Cînd ai învățat să pescuiești bine pe ape de tipul celei de mai jos și cînd ți-ai format mîna devenind destul de perspicace, pe celelalte o să-ți pară o simplă joacă :lol: :lol:

Imagine

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor, la mreana
MesajScris: 18 Sep 2015, 09:56 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Domnu Pandy:
Pluta a fost din cele cumparate de la Dumneavoastra, Perra inline, si nu cred sa fi fost alegere gresita.
Din pacate nu am timp de mers la pescuit, motiv de juniori mici, decat max 1 partida pe luna, si atunci mai mult vad diverse locuri si mai combin balta cu raul.
In timp incerc sa mai invat pentru ca data viitoare sa merg un pic mai pregatit.
Incep sa prefer acest tip de zone cu apa mica si repede pentru ca cele cu ape mai mari si lente sunt braconate rau de tot si nu mai prinzi decat obleti !
Metoda care o descrieti cred ca raspunde bine la celalalt topic al meu, referitor la felul cum pescuieste Jacopo Falsini pe o apa la fel de mica si repede, unde area pluta ridicata mult comparativ cu adancimea apei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor, la mreana
MesajScris: 22 Sep 2015, 11:34 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
cascavalul pe care il folosesc eu se numeste greiere, merg si lacuste anumite specii, e una mai greu de gasit care distruge (e secret, nu spuneti nimanui, are burta portucalie) ( a NU se rupe picioarele) si mai salbatic cand apa e foarte tulbure coropisnita cu capul rupt sa elibereze putoarea. ;)

fara mulineta e cam imposibil de prins mreana mare si cu forfac de 0.28 sau cel mai bine cu textil 0.10-0.14. desi mreana trage pe fund la feeder, cu plumb sau cosulet, odata am facut o incercare intro apa linistita si foarte limpede (vazusem acolo cateva rachete foarte mari si un banc de puiet) si cu greiere si pluta fara plumb ca la clean si ce sa vezi a muscat la suprafata dar temator cea mai mare dintre ele, si acum ma bantuie nereusita pantru ca a rupt bineinteles mono 0.10, plecasem cu varga dupa clean.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor, la mreana
MesajScris: 23 Noi 2015, 17:46 
Neconectat

Membru din: 11 Oct 2015, 14:11
Mesaje: 2
Localitate: Timișoara
De curând am văzut (pe youtube) un filmuleț în care un englez (evident) pescuia la plută într-un loc asemănător și tot la mreană. Lanseta de 13 ft, fir dintr-o bucată, locul avea adâncime de cam 0,9 m el pescuia cu montura setată la 1,2 m iar montura era cu waggler gros și scurt, nelestat, fixat cu plumbi (cu toți plumbii!), cârlig de 10 și o bucată mare de luncheon meat. Ca urmare bucata de carne se deplasa târâș pe fundul apei. Nici o alică de semnalizare.
Rezultate excelente.
Prezentarea monturii de la minutul 26 aici https://www.youtube.com/watch?v=wvfxGSvRz6c&list=PLlJDPmb6OexpWpfhuuFw2kTn5I0-uV5hQ&index=9


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor, la mreana
MesajScris: 24 Noi 2015, 15:02 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
He He, simpaticul Graeme Pullen si filmuletele lui !
Pot spune ca din toate filmuletele de pe net, referitoare la pescuit, cele facute de el sunt cele mai interesante pentru un pescar incepator !
Desigur si pestii sunt multi si mari in apele lor, dar Graemme reuseste sa dea un pic de savoare pescuitului !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor, la mreana
MesajScris: 24 Noi 2015, 19:14 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Contrar aparentelor in film curentul apei nu era prea puternic, asta se vede dupa viteza cu care se deplasa wagglerul care nu este de loc retinut. Apa fiind mica rolul de plumb il are chiar momeala. O astfel de tehnica se poate aplica daca apa e foarte mica si momeala este suficient de grea ca sa tina bine carligul pe fundul apei. Daca curentul este mai mare parerea mea este ca este nevoie de bete inelate lungi de 7-8 m, chiar si pe rauri mici, ca sa poti retine momeala in curent. Se pot utiliza si bete mai scurte dar la un pescuit cu viteza plutei mai mica decat a curentului batul lung ajuta. Daca apa este ceva mai adanca (cam 1 m +) atunci se pot utiliza monturi lestate numai cu plumbaj principal, grupat gen bulk, forfag lung (50cm +), se regleaza astfel incat plumbajul principal sa nu atinga fundul si momeala sa se taraie pe fund, se retine din bat. Daca raul este suficient de mare si locul permite atunci se pescuieste cu pickupul de la mulineta dezarmat cu mana pe tambur si periodic se lasa fir pt ca momeala sa parcurga o zona cat mai mare. Astfel de tehnica se poate utiliza si pe locuri accidentate, forfagul lung permitand evolutia pe fundul apei fara tendinta de agatare a plumbului si fara trasaturi false. Plumbajul este functie de adancime si curent, la apa de 1m este suficient 3 gr chiar si in curent puternic. Trebuie insa sa utilizezi momeli grele gen rama, coropisnita, lipitoare.


Ultima oară modificat de AlexD pe 24 Noi 2015, 19:33, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor, la mreana
MesajScris: 24 Noi 2015, 19:29 
Neconectat

Membru din: 11 Oct 2015, 14:11
Mesaje: 2
Localitate: Timișoara
La un moment dat englezul zice „ca și cum ai folosi freeline” (montura simplă doar cu cîrlig), de aia cred că ideea monturii este să nu reții momeala deloc, dacă vrei să pescuiești reținut montura de bolo te ajută mult mai mult.
La montura asta dacă reții firul cred că ajungi să ridici momeala de pe fund, mai ales în curent moderat-mare.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.051s | 15 Queries | GZIP : Off ]