Pescuit Stationar

Acum este 16 Iun 2024, 03:22

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 31 Mar 2010, 11:27 
Neconectat

Membru din: 29 Mar 2010, 10:23
Mesaje: 42
Localitate: Timisoara
Mersi pentru raspuns !

Am fost ieri pe Timis langa Sag. Apa scazuse in ultimele 2 zile aproape 1 m si pestii au fost ceva mai mofturosi pe langa faptul ca se apropie momentul depunerii icrelor. Am fost informatii de vecinii pescari ca pesti nu mai misca asa bine ca la sfarsit de saptamana cand au luat pana la 60 bucati de scobar de persoana. Si au avut si dreptate. Pestii nu au fost frenetici dar nici nu m-am plictisit prea tare.
Deoarece nu cunosteam foarte bine locurile nu am mers decis pe un anumit stil de pescuit. Ajuns pe malul Timisului am ales un loc care mi s-a parut mai potrivit si dupa o discutie cu pescarii localnici m-am decis pentru pescuitul la feeder incercand sa caut pestii undeva mai departe de mal.
Nada folosita: 1kg Maros Mix XXL scobar, 1kg Benzar Mix scobar mreana si 1kg Special Scobar pe baza de sange de la Techno la care am bagat si aditiv pentru scobar pentru 3kg de nada. La sfarsit am adaugat si niste viermi in nada dar nu foarte multi ca nu stiam cum mananca pestii.
Am folosit un cosulet de la Trabucco tipul Maggot Feeder(cu un diametru destul de mare) de 45g dar la care am scos capacele(nu am folosit Cage Feederul pentru ca sa nu imi spele apa asa de repede momeala). Montura simpla cu antitagler si o struna de 0,10m cu carlig Kamasan Feeder nr. 16 initial apoi am schimbat cu un nr.14 dupa ce am avut cateva rateuri la intepat.
Am pescuit de la 14:30 la 17:30-18:00 cand trasaturile au inceput sa se rareasca, partea proasta era ca a fost cam vant, un vant schimbator ba din sus ba din jos in primele 2 ore de pescuit.
Pe carlig am folosit viermi. Initial 1-2 apoi 3 cu un vierme rosu intercalat intre 2 viermi albi.

Rezultatul a fost: 22 bucati de scobar toti de aceeasi greutate(in jur de 400g), cativa obleti(care au intrat la inceput) si un avat ratacit pe care l-am eliberat.

La finalul partidei am aflat de la un pescar local care parea un bun cunoscator al locurilor ca cel mai bine a mers cu "pufuleti".

Poate ca nu toti au chef si rabdare sa citeasca tot ce am aberat eu aici, dar am zis sa impartasesc si eu aceasta ultima experienta pentru mine inainte de inceperea prohibitiei pe apele publice.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.027s | 11 Queries | GZIP : Off ]