Pescuit Stationar

Acum este 11 Iun 2024, 04:31

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pt "engleji" si nu numai
MesajScris: 20 Noi 2009, 17:33 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
ash dori de la cei care isi duc veacul peste hotare si cei care au folosit, ceva detalii despre brown crumb...ce si cum il foloseste fiecare, de ce...plus efectul pe care acesta il are...

am vazut ca exista mai multe sortimente....ceva diferente?



merci mult!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pt "engleji" si nu numai
MesajScris: 21 Noi 2009, 00:49 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Are rol in ,principal nutritiv,imbunatateste calitatiile nutritive ale nadei,si se pare ca place la nebunie babusti ,dar si platicii.Alan Scotthorne,spune ca el nu concepe o nada de babusca fara, brown crumb....altii din rom. zic ca... meerreeti!!! mah cu brown crumbul si cu casterii vostri...sper sa nu ma zici :lol: :lol: ;) .Tu foloseste cel clasic ,facut din paine normala, cu coaja cu tot ,la celelalte feluri nu ma pricep nici eu,doar stiu ce difera painea si-i chestie de inspiratie.
Si ca sa nu mai zici ca-s baiat rau :lol: :lol: iti las mostenire si o reteta,pe care va trebui s-o incerci si sa-mi spui rezultatele ;) si daca nu ti-o place sa-mi zici mie .... :lol: :lol: :lol:
1 kg VdE- Secret Black(daca nu gasesti negru, atunci tre sa bagi Tracix negru,da in orice caz nada finala sa fie neagra)+1 kg VdE-Supercup+2 pints brown crumb +1 pints grilled hemp de la Sensas(punga argintie) + 1 pints mixt viermi.Grilled hemp, se pregateste in urmatorul mod ,in cutia de viermi de 1 pint cu care ai cantarit-o,de fapt, i-i unitate de masura ,ca ma tampesc si eu de la miros deja,torni apa fierbinte pana o acoperi,pui capacul cu gaurele si o lasi pana dimineata.Laptele asta-l tori incet in reprize peste nada.Sper ca sti sa mesteci nada ca altfel i-l pun pe Preston sa te recicleze si de gura lui nu scapi usor :lol: :lol: .Have a good day!!!!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pt "engleji" si nu numai
MesajScris: 21 Noi 2009, 07:22 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
;) ;) ;) .....hai sa zicem ca nustiu sa o amestec....prestoane, cum ar trebui sa fac????da fara filmulete ca numa nu m-am filmat si pe mine, ca-n rest mii plin hardu...
brown crumb-ul am vazut ca-l fol baietii ff mult la platica...pt a face nada mai fluffy(pufoasa sau ceva de genu), indiferent de de se pescuie la feeder, rube sau lanseta cu pluta...cica tre sa explodeze cum a ajuns la locul de destinatie, in functie de cum au fost compactati bulgarii....


merci taica ;) ....sa stii ca eu am prins si acasa cu casteri(am un prieten nebun dupa..) si cu multe alte smecherii englezesti...numa`bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pt "engleji" si nu numai
MesajScris: 21 Noi 2009, 07:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Exista multe feluri de pesmet..brown crumb, punch crumb...Fiecare este diferit...
brown crumb este painea cu tot cu coaja
punch crumb este deasemenea painea cu tot cu coaja, dar din paine albr, ceea ce rezulta intr-un pesmet mai alb. Pesmetul poate fi putin prajit ceea ce-i da o aroma mult mai puternica(indicat este sa fie prajit cu cat mai putin timp inainte de partida de pescuit...). De exemplu, am langa casa o brutarie si acolo au pesmet alb si pesmet maro. Pesmetul maro este facut dintr-un amestec depaine alba cu tot cu coaja dar si din paine neagra sau semi. Pesmetul alb se face din paine alba(mai putina), franzela si cornuri dar care nu contin zahar sau alte adaosuri. Personal cred ca cel alb este cel mai bun, este mult mai fin si in functie de umectare se strangere poate schimba radical mecanica unei nade....

DIn nefericire am probat de multe ori pesmetul la fel ca si viermii si canepa sub forma de loosefeed...dar rezultatele au fost neconcludente. Le-am folosit de multe ori pe mai multe lacuri pline de babusca. Am incercat un loosefeed constant si un loosefeed de "build-up the peg" adica nadire din prastie progresiva...dar din nou rezultatele au fost slabe. Tind sa cred ca la noi lipsa unei traditii de nadire cu vierme sau canepa din prastie, nu va aduce rezultatele pe care le au englezii pe apele lor...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pt "engleji" si nu numai
MesajScris: 21 Noi 2009, 18:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
ticairlandezu scrie:
Are rol in ,principal nutritiv,imbunatateste calitatiile nutritive ale nadei,si se pare ca place la nebunie babusti ,dar si platicii.Alan Scotthorne,spune ca el nu concepe o nada de babusca fara, brown crumb....altii din rom. zic ca... meerreeti!!! mah cu brown crumbul si cu casterii vostri...sper sa nu ma zici :lol: :lol: ;) .Tu foloseste cel clasic ,facut din paine normala, cu coaja cu tot ,la celelalte feluri nu ma pricep nici eu,doar stiu ce difera painea si-i chestie de inspiratie.
Si ca sa nu mai zici ca-s baiat rau :lol: :lol: iti las mostenire si o reteta,pe care va trebui s-o incerci si sa-mi spui rezultatele ;) si daca nu ti-o place sa-mi zici mie .... :lol: :lol: :lol:
1 kg VdE- Secret Black(daca nu gasesti negru, atunci tre sa bagi Tracix negru,da in orice caz nada finala sa fie neagra)+1 kg VdE-Supercup+2 pints brown crumb +1 pints grilled hemp de la Sensas(punga argintie) + 1 pints mixt viermi.Grilled hemp, se pregateste in urmatorul mod ,in cutia de viermi de 1 pint cu care ai cantarit-o,de fapt, i-i unitate de masura ,ca ma tampesc si eu de la miros deja,torni apa fierbinte pana o acoperi,pui capacul cu gaurele si o lasi pana dimineata.Laptele asta-l tori incet in reprize peste nada.Sper ca sti sa mesteci nada ca altfel i-l pun pe Preston sa te recicleze si de gura lui nu scapi usor :lol: :lol: .Have a good day!!!!

Tica mersi pentru reclama :lol: :lol: :lol: frate Rubex nici eu nu stiu prea multe deci tot de la voi sper sa mai aflu cate ceva ;) :P din cate stiu in general nazile de babusca trebuie sa fie foarte active sa creeze nor de particule minuscule care tin bancul de babusti in locul nadit timp indelungat.Aspectul cel mai important in opinia mea este nadirea de intretinere cu prastia.Daca mentii ritmul de hranire constant te-ai scos,ma refer la intervalul dintre doua hraniri succesive incepi cu 10-12 viemi,boabe de canepa sau casteri si mentii cantitatea asta de hrana catapultata in locul de pescuit pana se indesesc muscaturile.Daca pestii s-au mutat in locul intretinut din prastie va trebui sa descresti cantitatea de viermi sau casteri aruncata pentru a creea competie pentru hrana intre pesti...acestia se vor lupta care dintre ei sa apuce viermele primul,deci batalia pentru un vierme in plus va fi acerba.Daca dai prea multi viermi momeala din carlig va fi ignorata de babustile care dupa cate stii sunt extrem de precaute si nu vor apuca momeala decat daca nu au de ales.La lista de nazi oferita "gratis" de Tica mai sus :P :lol: :lol: eu as mai adauga doar o nada-Van der Eynde Secret o nada de fund in opinia mea deoarece este extrem de lipicioasa dupa amestecul cu brown crumb sau canepa.Despre amestecare nadei...nu stiu nici eu cum se procedeaza exact :P :cry: din ce am mai citit si eu,pot sa-ti spun ca ingredientele se amesteca in bac uscate si apoi treptat se adauga apa si se executa amestecul propriu zis.Se lasa 10-15 minute mixul pentru ca apa sa fie complet absoarbita dupa care se amesteca si daca este necesar,se umidifica suplimentar cu pompa(vaporizatorul) care asigura o distributie uniforma a apei in mix.Se siteaza nada aceasta operatiune are dublu rol:elimina cocoloasele din nada si in plus aereaza mixul facandu-l foarte activ odata ajuns in apa.Dupa ce s-a facut si aceasta operatiune se adauga casterii,ramele tocate,boabele de canepa sau viermi congelati in functie de ce ai ales sa adaugi in nada si se strange in bulgari.Urmeaza sa decizi tu insuti daca te bazezi doar pe nadirea grea sau dai si nada de apel.Cam atat...sper sa-ti fi fost de folos cu ceva. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pt "engleji" si nu numai
MesajScris: 21 Noi 2009, 20:42 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
merci mult, preston, eu citesc mult pe aici si vb la magazin cu baietii ce pescuie de placere ori in concursuri....in revistele lor gasesti multe lucruri importante, tips&tricks, etc...citesc matchfishing si pole magazine...am invatat o carutza de lucruri si de principii care odata ce am ajuns pe balta au dat rezultate ;) ;) ;) , deci e buna si teoria la ceva...

numa`bine!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: costy67


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.016s | 11 Queries | GZIP : Off ]