Pescuit Stationar

Acum este 15 Iun 2024, 21:05

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 10 Mar 2010, 02:30 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
otto scrie:
Emanuel scrie:
Nu ma intereseaza neaparat tipul solului din care e format substratul ci mai degraba vreau sa stiu unde e un gropan, unde e platou, unde e agatatura etc!


pai exact informatiile astea le afli, odata cu tipul substratului, cu "metoda" descrisa de mine. cand stii sa identifici tipul solului, gropanul, agataturile, etc, sunt "o joaca de copii" ;)

Hai Otto fii un bun samaritean , ca esti expert pe Dunare , explica`i cum iti dai tu seama de locuri bune pe o apa curgatore , unde e copacu sub apa , unde e bolovanu , plaja , gropanu , anfora etc ,defapt asta vrea sa afle ...sa fie ca tine sa se uite la o apa curgatoare si sa isi dea seama de toate doar din priviri (macar cu aproximatie) :D ...sau secretele astea nu se spun ? :oops:

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 10 Mar 2010, 07:46 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:28
Mesaje: 179
Localitate: Giurgiu
din priviri la curgatoare(in special Dunare) iti dai seama numai ... privind sonarul :lol: , oricata experienta ai avea. daca la balta poti sa iti dai seama cat de cat, deoarece "relieful" malului se continua si sub apa, la Dunare nu este valabil. despre celelalte(groapa, platorul, bolovanul, etc) le "gasesc" asa cum am scris in postul anterior.
...deci, niciun secret, ci numai putin exercitiu si 1 ora din timpul de pescuit, alocata activitatii asteia. :lol:

_________________
Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Pentru ceilalti e trist. La fel si cand esti prost...(Philippe Geluck)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 10 Mar 2010, 08:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
poti folosii un sonar cu "barcutza" ( http://store.humminbird.com/products/341323/RF25 ) care "bate" cam 25 30 de mt si iti spune cum ai fundul daca e groapa platou etc . pt distante mai mari intra cu marca sau sondeaza cu o bolo sau cu match cu culisanta . ca sa vezi ce tip de fund ai (piatra nisip mal etc) foloseste metoda descrisa mai sus ;) lanseta plumb greu etc.

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 10 Mar 2010, 21:11 
Neconectat

Membru din: 27 Feb 2010, 21:55
Mesaje: 56
Mersi! Credeti ca o varianta pt sondarea adancimii ar putea fi facuta si cu o pluta dintr-aia "surf" Cralusso parca?, pt ca ma gandesc ca aia poate fi tinuta in curent si poti identifica mai exact care este adancimea intr-un anumit loc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 11 Mar 2010, 06:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
cred ca te chinui cu surfu :roll: :roll:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 11 Mar 2010, 11:18 
Neconectat

Membru din: 27 Feb 2010, 21:55
Mesaje: 56
Oricum nu am folosit niciodata o pluta dintr-asta, dar as fi incercat daca s-ar fi meritat! :D.Poate mai sunt si alte idei! Ms pentru cele deja spuse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 11 Mar 2010, 11:55 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
catalin stie ceva si ori nu vrea sa spuna ori ne este sigur.
poti sa primesti anumite infor daca privesti suprafata apei . f usor depistezi distanta pana la praguri si gropi dar nu si adancimea , si numai pe ape fara sa bata vantul f tare. in avp a fost un articol mai demult despre presiunea undelor sau ceva asemanator. acum depinde ce informatii ai nevoie...la feeder te intereseaza pragul si groapa nu si adancmea , si structura substratului -uitam-.
acum trebuie sa stim si lucruri elementare ...de ex infor despre fundul apei cul;egem cu o sonda sau cu montura de la varga si o sonda au spus baietii mai sus . agataturile sunt greu de depistat ...aici sunt multe de spus ... poti sa agati in cioate ...pietre ...chiar monturi rupte . pe primele le ia sonarul ...pietrele ... afli cu sonda sau plumbul de la lanseta dar alte fire rupte si agatate pe fund nu le vezi nici cu lupa ...si eu cred ca nu sunt informatii care pot fi explicate in totalitate mai depinde si de feeling-ul fiecaruia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 11 Mar 2010, 13:31 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Stiu cate ceva , dar pentru mine ... adica nu ma pot compara cu unu care respira aerul de Dunare in fiecare dimineata cand isi bea cafeaua cum sunteti voi (Nitu_V si Otto) si poate unele lucruri care cred eu ca le stiu sunt gresite ... de aceea m-am abtinut si doar am intaratat pe cei mai priceputi sa scrie ...Nu am obiceiul sa postez lucruri de care nu sunt 99% sigur ... mai bine nu spun deloc decat sa ma injure cineva pentru informatii gresite :D
Ps:Cu surf nu poti sa sondezi adancimea , deoarece Surf-ul nu functioneaza pe orice fel de curent si apa. (iti trebuie un curent moderat si continuu , apa fara valuri si curenti de suprafata).Poti sonda cu o vaga lunga folosind o pluta arecare si in loc de carlig un plumb suficient de greu sa nu fie luat de curent , astfel vei gasi denivelari , vei sti cu siguranta adancimea , probabil vei gasi si ceva agataturi etc.Metoda este limitata insa la lungimea vergii pe care o folosesti...

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 11 Mar 2010, 15:36 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
sa te abtii cand nu esti sigur este o calitate rara dar sa stii ca unele conexiuni se fac prin presupuneri sau antrenament. printre cei mai buni 10 pescari pe dunare , pe care-i cunosc , sunt putini braileni.
am recitit prima intrebare si pun si eu una ..cu ce ne ajuta cunoasterea valorii adancimii cand pescuim la feeder?
si ar mai fi o problema...in ultima vreme constat ca lansetistii au gusturi comune cu electricienii . asta face ca pestii sa nu mai prefere gropane , cioate , rupturi de mal sau anafoare mari. cred ca eforturile ar trebui concentrate spre aflarea locurilor fierbinti decat spre determinarea pozitiei unei gropi recent vizitate de electrozi de baterie sau furtune de butelie. in fine fiecare stie ce-i la el in zona.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sondarea substratului pe apa curgatoare
MesajScris: 11 Mar 2010, 15:41 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Nitu V scrie:
s
am recitit prima intrebare si pun si eu una ..cu ce ne ajuta cunoasterea valorii adancimii cand pescuim la feeder?
.

Pentru mine personal :O groapa gasita este de interes major pe rauri relativ mici , unde pe portiuni intinse apa nu are mai mult de 50 cm (cum este cazul Argesului pe unele portiuni) , cand vorbim de o groapa pe Dunare , pe mine ma intereseaza nu adancimea propriuzisa ci pragul ce delimiteaza groapa pentru ca acolo vreau sa pescuiesc si de cele mai multe ori aceea este zona de hranire a pestilor nu fundul gropii.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.087s | 11 Queries | GZIP : Off ]