Pescuit Stationar

Acum este 02 Mai 2024, 20:27

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Match sau bolo.
MesajScris: 15 Iun 2015, 17:10 
Neconectat

Membru din: 02 Iun 2015, 13:11
Mesaje: 19
Localitate: Bacau
Salut. De cand ma stiu pescuiesc la bologneza sau varga, indiferent ca pe curgatoare Siret, sau lacuri de acumulare Galbeni, Racaciuni, Sascut, etc. asa am fost invatat si asa se prefera pe la noi (Bacau).
Vreau sa ma invatati, luminati, care e diferenta de control a linei (respectiv plutei), intepare, controlul drilului, aruncare dintre un match de 4,5m act 10-30 sau o bolo de 5 m act 20. Pana acum am pescuit la distanta de 20 - 30 m fara probleme cu bolo avand in vedere ca momeala cea mai folosita la noi e clasica boaba de mamaliga.
Doresc sa achizitionez o "scula" ma profi si nu stiu ce sa-mi iau. Nu am folosit match pana acum si mi se pare tentant stilul,
Mentionez ca am mai citit articole de acest gen dar nu am fost lamurit.


Va rog ajutati-ma.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Match sau bolo.
MesajScris: 15 Iun 2015, 20:19 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
Cunosc zonele unde pescuiești...și eu le frecventez de cca 30 de ani :lol: :lol:

Varga e varga, e clar !

Cu bolo, prin faptul ca sunt lungimi și pînă la 9 metri, poți da pe curgătoare liniștit, ai controlul firului mult mai bun decît cu match-ul acolo unde firul e bine să fie plutitor (reducerea acelei fleșe ce se face în curent sau cînd lași pluta să "curgă" la vale, prin ridicarea și recuperarea firului, controlul tatonării în pescuitul tîrît la distanță, etc), poți folosi o grămadă de modele de plute dedicate, merge super și la adîncimi mari inclusiv cu monturi culisante pe lac, rîu sau bazine adînci - cum ar fi sub baraj la Sascut, Pădureni, etc...Poți folosi fire foarte subțiri pentru finețe, o plăcere să scoți un clean la kil cu fir de 0,12 ;) Lungimea lansetei trebuie să o alegi în funcție de apa pe care o folosești, finețea aplicată, peștii vizați, gramajul monturii folosite, stress-ul la care o supui prin lanseurile lungi sau foarte lungi....o grămăjoară de criterii ce e bine să le descoperi singur ca să ai pe mînă scula adecvată care să-ți dea satisfacții maxime! Deci o grămadă de aplicații ce-ți poate oferi pescuitul la bolo...muuult mai multe decît match-ul!!! Aici am enumerat doar cîteva din avantaje.

La match control excelent în pescuitul la distanță mare, în special în ape mici, cu plute inclusiv grele prelestate sau nu (wagglere, slidere), cu avantajul că se folosesc fire scufundătoare și implicit prin manevra de scufundare reduci intervenția vîntului în formarea fleșei. Poți pescui la punct fix cu succes în apele statice, fără curenți majori. Merge și în pescuitul cu slider la adîncimi medii, pe rîuri lente.

Doar spicuiri și păreri personale!!!

Sunt bolnav de bolo și pescuitul fin și ultrafin, deci recomand frenetic acest stil ce poate fi deosebit de complex și plăcut, adaptabil foarte multor situații (de la pește mic la pește mare, rîu, lac, bazine, întinsori, adîncimi diverse, etc), totul depinde de imaginația și îndemînarea fiecăruia ;)
Te invit la un mic spectacol de pescuit la clean, pe apă foarte repede și mică, la tîrîș cu bolo ultraușoară de 5 m, în munte sus pe Valea Uzului...o să fie o experiență faină pentru tine ;) ;)

Multe din trucurile acumulate în timp, în anii petrecuți pe malul apelor de munte sau șes, o să le puteți frunzări cît de curînd în blogul la care încă lucrez...inclusiv sute de poze.

Miercuri în jur de ora 10 AM ajung la Bacău, o să am la mine și ustensilele de pescuit că de acolo plec doua zile în zona Sascut - Adjudul Vechi, după clean mare, un micuț concediu. Dacă ai timp ne putem întîlni și putem discuta, poți vedea și ce bolo, plute, fire folosesc, o să-ți placă sigur :lol:
Sună-mă și stabilim cum ne întîlnim...dacă vrei.

Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Ultima oară modificat de pandy pe 15 Iun 2015, 20:35, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Match sau bolo.
MesajScris: 15 Iun 2015, 20:33 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Poate iese si de o filmare, asa ca sa fie in necaz lui Benzar ! :D :D
Din pacate nu prea sunt multe filmulete bune, cu un pescuit la bologneza pe rau si mai ales pe ape mici !

Fire intinse !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Match sau bolo.
MesajScris: 15 Iun 2015, 20:37 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
Da, adevărat, nu mulți stiu pescui la plută pe ape mici și foarte repezi (aici nu e cazul lui Zsolt).

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Match sau bolo.
MesajScris: 15 Iun 2015, 22:03 
Neconectat

Membru din: 02 Iun 2015, 13:11
Mesaje: 19
Localitate: Bacau
Mi-ar face mare placere sa va cunosc si sa asimilez cate ceva din tainele pescuitului, indiferent ca e la bolo sau altceva. Numai ca Miercuri si Joi am programat cu baietii un pescuit de 2 zile la platica pe Sascut. Daca se amana am sa vin cu mare drag.
O singura intrebare mai am. E un compromis, daca sa zicem, pescuiesc pe o apa statatoare cu un bolo de 5m cu un fir scufundator, waggler de 12g la o distanta de 25m aproximativ? Sau un match e net superior la acest stil de pescuit. Scuze ca sunt asa insistent dar mi se pare ca tot ce face matchul poate face bologneza si chiar mai bine. Stiu ca undeva gresesc pentru ca sunt concursuri de stationar la match si rube dar nu la bolo :D .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Match sau bolo.
MesajScris: 16 Iun 2015, 10:58 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
pandy scrie:
Da, adevărat, nu mulți stiu pescui la plută pe ape mici și foarte repezi (aici nu e cazul lui Zsolt).


Aveti mare dreptate ! Mai toate filmele facute, de Energofish de ex. sunt pe balti sau daca sunt pe rauri acestea sunt fie la feeder fie la rubeziana.
Nu am vazut nimic, inca, un pescuit de scobar/mreana, pe apa mica, la boloneza !
Filme pe rauri mai mici au cei de la Colmic prin Jacopo Falsini, dar as vrea sa vad si ceva romanesc !
Dar cum Zolt a inceput sa puna pe forum niste filmulete interesante, poate va dorii sa faca si un film cu pescuit la bolo in apa in care a filmat nada si scobarii ! :evil: :evil:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.050s | 15 Queries | GZIP : Off ]