Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 16:25

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 140 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pescuit la match
MesajScris: 28 Oct 2009, 14:52 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
tipuri de match-uri folosite
linii , monturi ...instalatii sau cum vreti sa le spuneti , fixe sau culisante
plute , waglere folosite in diferite circumstante
fire si cirlige
pescuitul proprizis , tactici adoptate in diferite concursuri sau situatii

intrebati orice si va voi raspunde cu placere ;) ;) ;)
...am sechestrat un englez aici linga mine si-l intreb pe el :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 28 Oct 2009, 19:49 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Nenea , daca nu reusiti sa rupeti un match , inseamna ca-i indestructibil? :?: Poate va da o mana de ajutor la raspuns si dl Bodocan... :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 28 Oct 2009, 19:51 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
bine...
te rog sa-mi spui cum abordezi bezidul in conditii de calm plat cu pesti care se hranesc intre ape la cca 30 m de mal.
pluta , plumbaj , forfac.
multumesc .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 19:17
Mesaje: 135
Localitate: Medias
pescuitul la match.......la crap pe doripesco......ce nada folositi si ce bagati in nada :D?....ce carlige si ce monturi folositi?daca se poate (si pe privat ;) )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:01 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:22
Mesaje: 877
Localitate: Cluj- Napoca
Vezi ca nada lui Adi e secret :lol: :!:

_________________
Paul Ispas


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:56 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Trif Florin scrie:
pescuitul la match.......la crap pe doripesco......ce nada folositi si ce bagati in nada :D?....ce carlige si ce monturi folositi?daca se poate (si pe privat ;) )


Doripesco - 2parti Trabucco mix carpa + o parte Team master supreme + TTX+ seminte ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 28 Oct 2009, 23:29 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Nitu V scrie:
bine...
te rog sa-mi spui cum abordezi bezidul in conditii de calm plat cu pesti care se hranesc intre ape la cca 30 m de mal.
pluta , plumbaj , forfac.
multumesc .


daca imi spui si unde sint pestii(..."la 30 m de mal") si la ce adincime ("...intre ape") jumatate din munca mea ai facut-o tu :roll: :roll:

Imi trezesti amintiri nu prea placute cu Bezidul asta ...mai bine il intrebai pe Tudose cum o prins acolo 500 g de bibani cu chitul de la rubeziana si s-o si calificat in finala. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Si acu sa-ti spun cum am prins sau cum n-am prins ????
Cind am ajuns pe baraj marti pe la ora 13 cu Nica Degeratu si Profe era pe pista Miclosita si prindea cam o platica la juma de ora.....
Ne-am despachetat repede si ne-am apucat de pescuit la match undeva la 35-40 m distanta de mal , intre ape la o adincime de 4 m (...vezi asta nu mi-ai spus-o.. ;) ;) ). In ziua aia am prins de-am rupt , aproape vre-o 5 kg in trei ore. Miclosita o borborosit ceva in frantuzeste dupa care si-o luat jucariile si s-o dus acasa... :lol: :lol: :lol: :lol: . Pe vremea respectiva foloseam sensas dar existau zvonuri va balta este obisnuita cu Van den Ende de la Tg Mures . Aveam la mine ambele nade adica :
Sensas : exploziv , carp fine monture , etang , breme
VdEnde : Silver Brem , Vijver Etang , secret ...si nu mai stiu o punga verde .
Prima zii de antrenament folosind sensas ( exploziv cu etang fara TTX) a doua zii am zis ca incer Vden Ende-ul sa vad cum merge .....rezultat doua sau trei platici toata ziua . :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Am zis ca nu-i buna nada si joi am trecut inapoi pe sensas - rezultat tot doua sau trei platici :shock: :shock: :shock: :shock:
N-am mai inteles nimic :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Am pescuit la fel ca in prima zii cu aceeasi monturi cu aceleasi plute , adica fir de 0.14 pe principal cu strune de 10 si 12 si plute de 12g , forfacul de 30 cm cirlige de 14 cu larva
In timp ce noi (si majoritatea de pe pista ..) nu prindeau nimic , Lupei pridea de rupea locul folosind nada aia secret....punga verde de la Vden Ende aproape goala ..in amestec cu ceva nada de proasta calitate . Veneau astia pe pista de mancau din nada lu Lupei de zicei cas mistretii la valau :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: numai sa-si dea seama cu ce pescuieste :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...eu cu Tudose stian si impreuna cu lupei am crezut ca am dat lovitura.Stateam toti trei intr-o cabana si hotaram tot ce-a constata fiecare dupa fiecare antrenament .
Prima zii de finala ....nimeni nu prinde nici o platica ...nici Lupei :lol: :lol: :lol: :lol: cu tot cu nada fantoma . Singurul care pridea era Calin Hotca si pescuia , contrar tuturor regulilor de pe Bezid , undeva la 15 m de mal pe dalele de beton :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
In rest pauza totala . Tudose se satura de platici si trece pe bibani la rube si reuseste sa scoata un 500 g si se califica , eu cu Lupei insistam pe platica si o luam in barba :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Am incercat orice , departe , aproape , adincimi din jumate in jumate de metru incepind de la 5 m in sus , nada , fara nada numai cu pamint cu foulii , nadeam la juma de metru de pluta undeva la 45 m de ma fotografia Adi Mihut ce precizie am ... :lol: :lol: :lol: ...si cu precizia am ramas .

Acu daca ai inteles ceva nu stiu da io t`am spus ce mi-ai cerut ...si conditiile au fost asa cum ai vrut tu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 29 Oct 2009, 05:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Salut Adi Suciu. Intr-o emisiune de pe Fir intins in care ai pescuit cu waggler ai folosit un model de 16 gr. Intrebare : Folosesti in mod curent wagglere grele sau in functie de anumiti factori din teren ?. Wagglerele grele te avantajeaza cand pescuiesti sub 3o ml ? Cam ce greutati au wagglerele din trusa ta ?Multumesc anticipat. Mircea13


Ultima oară modificat de mircea13 pe 29 Oct 2009, 13:01, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 29 Oct 2009, 07:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
italienii folosesc asa ceva pt ape adanci si distante mari :
Imagine

cati dintre voi ati folosit asa ceva :shock: :shock: :shock: :shock:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 29 Oct 2009, 07:39 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
nu am facut aluzie la vreo partida anume. am intrebat pt ca am vazut diferite aranjamente ale plumbilor pe fir...de la rasfirarea lor pe aproape 1 m la varghis daca nu ma insel la un bulk principal si o alica de contact cam la 30 cm de el. nu am spus de adancimea apei pt ca nici cu binoclul nu am observat-o si pentru ca atunci majoritatea concurentilor erau simpli pescari nu am stiut sa ma concentrez pe cineva anume. o nedumerire a fost de ce unii concurenti stiind ca platica si carasul stau la 4-5 m [dupa cum am aflat mai tarziu] pescuiesc cu plute prea grele iar ,,instalatia,, pleoscaia prea tare.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 140 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: sony_exodus


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.066s | 12 Queries | GZIP : Off ]