Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 01:36

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 140 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 29 Oct 2009, 07:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
nu cred ca tinea asa de mult de de pleoscul facut cat de prezentare ;) dadeai o prastie de nada (nada+pamant cu larve in el) cobora se spargea usor cam acelasi traseu trebuia sa il aibe si momeala ta eu cel putin asta am inteles + ca multe platici o luau si pe coborare :roll:
la mine :oops: :oops:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 29 Oct 2009, 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 17:20
Mesaje: 258
Localitate: Cluj-Napoca
Am fost si eu sa vad acel concurs, mai precis prima mansa. Cred ca cel mai in masura sa vorbeasca despre Bezid, e Zsolt.
Am stat si o parte din mansa in spatele lui Piticu si am observat, din ce imi amintesc ca avea o nada supraaditivata, avea monturi cu plute milo magik de la 12 is sus, carligul era parca gamakatsu de 16 si plumbajul diferea in functie de monturi. Trasaturile, asa cum a zis si greere, le avea in mare parte pe coborare. Pami ii numara cate secunde ii ia monturii sa se aseze si cand nu corespundea intepa direct.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 29 Oct 2009, 17:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Am pescuit si eu anul asta pe Bezid o singura data la match si am prins foarte bine. Nada: 2 kg de VdE Gold-Pro + 2 kg VdE ceva punga verde Big Fish Euro Champion parca, aditivata cu un Brasem Caramel de la VdE +3 pungi de Terre de Somme, Fouilles in nada, rame tocate. Am pescuit undeva in dreptul acelui pod/ponton plutitor, dar putin mai la dreapta lui. Am prins forte bine pana pe la ora 12 cand au venit plozii la baie. Am luat undeva la 10 kg. Tata a prins la feeder, la 40 de metri carasi cu greutate intre 600-900 grame. Adancimea la care am pescuit a variat intre 4 si 6 metri, pluta de 16 gr, pe fir am avut cam 4 grame, am pescuit cu fir principal de 0.16 ca cel de 0.14 l-am uitat acasa. Era curent destul de tare si s-a resimtit din cauza firului de 0.16, de aceea plumbaj mai greu ca sa tina cat de cat pluta pe loc. Cand au venit plozii la baie m-am mutat langa deversor si am pus un slider de 10 grame, am pescuit pe fund, la circa 7-9 metri adancime pe dalele de baton. Acolo am prins mai putine platici dar ceva mai rasarite. Ideea era ca totul era din nadire. Localnicii mi-au spus ca este peste mai mult decat ar crede cineva dar ca nu este invatat cu nadirea, in sensul ca nu raspund foarte repede la nadire. Daca cineva vrea rezultate, trebuie nadit constant 1-2-3 zile pentru a avea rezultate mai bune...Oricum, mi-a lasat o impresie foarte buna Bezidul si cred ca va trebui avut in vedere pentru campionatul de anul viitor...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 30 Oct 2009, 15:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Apropo de montura prezentata de Greere....De ce folosesc italienii firul impletit??

Eu am folosit chiar la Bezid un astfel de tip de montura cu exceptia ca in loc de firul impletit am folosit fir simplu, iar plumbajul a fost asezat intre cele doua antirasucitoare...
Eu am vazut acest tip de linie la francezi, unde spuneau ca acel altirasucitor in care de fapt se opreste pluta ajuta linia sa nu se incalceasca. Am probat cu rezultate foarte bune, nicio incalceala intr-o zi intreaga de pescuit....

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 31 Oct 2009, 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Ce marci de fire scufundatoare folosit cand pescuiti la match?? Folositi fire diferite, ma refer la marca, atunci cand pescuiti la crap sau la platica sau peste mic?? Dar plute, ce marci si gramaje preferati si carui stil de pescuit?? Daca tot putem invata ceva...macar sa invatam de la maestrii...nu???

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 31 Oct 2009, 17:29 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Trabucco T - force XPS match sinking de 0.14 la 0.18
Fara nici un fel de reclama am ajuns la concluzia ca este cel mai bun fir , si il folosesc atit la peste mic cit si la crap.
Inainte foloseam Tubertini special englese si maxima chameleon dar am renuntat la amindoua dupa ce am descoperit firul asta

La plute nu am o preferinta anume , am o colectie cu toate marcile si pur si simplu imi aleg plutele in functie de inspiratia de moment de dinaintea fiecarei partide. Cind se impune pescuitul crapului in mal (15- 18 m) folosesc de regula niste waglere mici de la middy

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 31 Oct 2009, 22:08 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
adi suciu scrie:

intrebati orice si va voi raspunde cu placere ;) ;) ;)


Chiar orice?!
Sa nu-ti para rau!

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 31 Oct 2009, 23:50 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
c_tin scrie:
adi suciu scrie:

intrebati orice si va voi raspunde cu placere ;) ;) ;)


Chiar orice?!
Sa nu-ti para rau!


incearca-ma ;) ;) ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 31 Oct 2009, 23:57 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Trif Florin scrie:
pescuitul la match.......la crap pe doripesco......ce nada folositi si ce bagati in nada :D?....ce carlige si ce monturi folositi?daca se poate (si pe privat ;) )


.....wagllere de 16-18-20 g in functie de curent , distanta undeva la 45-50 m , plumbaj minim 0.4g - maxin 1.5 g tot in functie de curent , plumbajul ridicat la 35-40 cm deasupra de antirasucitor , fir de 0.18 cu 0.16 , cirlige nr 10 , forfac de 40 cm


nada ti-o zis-o Micutu ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 01 Noi 2009, 02:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 19:17
Mesaje: 135
Localitate: Medias
adi suciu scrie:
Trif Florin scrie:
pescuitul la match.......la crap pe doripesco......ce nada folositi si ce bagati in nada :D?....ce carlige si ce monturi folositi?daca se poate (si pe privat ;) )


.....wagllere de 16-18-20 g in functie de curent , distanta undeva la 45-50 m , plumbaj minim 0.4g - maxin 1.5 g tot in functie de curent , plumbajul ridicat la 35-40 cm deasupra de antirasucitor , fir de 0.18 cu 0.16 , cirlige nr 10 , forfac de 40 cm


nada ti-o zis-o Micutu ;) ;)

mersi ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 140 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.041s | 13 Queries | GZIP : Off ]