Pescuit Stationar

Acum este 15 Iun 2024, 23:10

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 04 Feb 2010, 15:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Ian 2010, 11:37
Mesaje: 321
Localitate: Bucuresti
Cine ma ajuta si pe mine si sa-mi construiesc o linie de rubeziana pt sezon rece sau primavara pt pescuit la crap !! ma refer sa-mi spuna ce fir sa folosesc , pluta , ace etc . Rog pescari experimentati pe acest gen de pescuit sa ma ajute pt ca , cred eu numai tine mult gheata si vreau sa fac o partida de pescuit la crap si sa mi fac cateva linii pt rubeziana !! Daca puteti sa-mi dati si cateva exemple si de firme de unde as putea lua produsele !! Va multumesc si astept cat mai multe raspunsuri !!

_________________
Cu stima , Marian !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 04 Feb 2010, 18:44 
Neconectat

Membru din: 30 Dec 2009, 17:49
Mesaje: 332
pluta usoara sub 1gr.-fir principal 13,14-forfac 11,12 -la plumbaj te las pe tine :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 04 Feb 2010, 19:38 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
eu as face montura mai fina si anume, fir gamakatsu de 12-13, model G-line pe principal, forfac mai lung, undeva la 30 de cm de 10 tot G-line de la gamakatsu, carlige drennan fine maggot de 14 cu 2 viermi in carlig, unul pe tija altul agatat de cap (se stie ca primavara crapul cauta proteina animala si de aia se da cu viermi), iar pluta eu pun chiar de 0,5g, alica de contact si o alica mai sus la 25-30 cm, aici mai trebuie avut grija si la elastic, grosimea lui de 1,8-2,0 mm si nu foarte tensionat, toate astea merg la crapi de pana in 2,5-3 kg, nu trebuie sa te sperii sunt foarte lenti si nu trag ca pe timpul verii....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 04 Feb 2010, 22:00 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Hai sa-ti spun cum am pescuit cu Bodocan in ianuarie pe balta Ben.
Linie 16 cu 14, amandoua Super Elite Trabucco, carlig barbless seria 2510 nr 12, pluta de 0.3-0.5gr. Vierme tras din prastie,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 05 Feb 2010, 21:20 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
merenusa scrie:
pluta usoara sub 1gr.-fir principal 13,14-forfac 11,12 -la plumbaj te las pe tine :lol:


omul vrea sa dea la crap nu la platica :lol: :lol: :lol: :lol: ce sa faca cu firele ale ????? pluta de 0.3 pina la 0.75g fir de 0.16 cu 0.14 cirlig de 14-12 cel mult ;) ;) ;)
Zoly draga aici nu-i scobar la feeder :lol: :lol: :lol: :lol:............. e crapurile :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 06 Feb 2010, 13:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Ian 2010, 11:37
Mesaje: 321
Localitate: Bucuresti
mersi adi o sa sa incep sa-mi fac niste linii !! firul de la sufix e bun de ceva ?? pt ca prin magazinele din bucuresti nu prea gasesc firmele pe care mi-le-ati recomandat ! gen -trabucco etc !! ma gandeam la sufix e o firma bunicica !!

_________________
Cu stima , Marian !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 06 Feb 2010, 17:37 
Neconectat

Membru din: 30 Dec 2009, 17:49
Mesaje: 332
adi suciu scrie:
merenusa scrie:
pluta usoara sub 1gr.-fir principal 13,14-forfac 11,12 -la plumbaj te las pe tine :lol:


omul vrea sa dea la crap nu la platica :lol: :lol: :lol: :lol: ce sa faca cu firele ale ????? pluta de 0.3 pina la 0.75g fir de 0.16 cu 0.14 cirlig de 14-12 cel mult ;) ;) ;)
Zoly draga aici nu-i scobar la feeder :lol: :lol: :lol: :lol:............. e crapurile :lol: :lol: :lol: :lol:



la scobar dau cu fire de 0.8,0.7 si chiar 0.6 iar cu carlige de 18,20,22 :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 06 Feb 2010, 18:20 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 17:52
Mesaje: 38
Localitate: Bucuresti
Citat:
mersi adi o sa sa incep sa-mi fac niste linii !! firul de la sufix e bun de ceva ?? pt ca prin magazinele din bucuresti nu prea gasesc firmele pe care mi-le-ati recomandat ! gen -trabucco etc !! ma gandeam la sufix e o firma bunicica !!

Salut eu folosesc Sufix Superfine este un fir foarte bun care corespunde la grosime si nu este scump, am folosi 0,7 0,9 0,11 si 0,14 la peste mic babusca,platica,caras dar si la clean. La peste mai mare cum ar fi mreana sau crap am dat cu fir de la trabucco, fir care se gaseste in Piata Obor sau la Ghencea (primul magazin).

_________________
Marius Raus


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 24 Feb 2010, 10:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Salutare dragi pescari. Sunt nou pe acest forum si as putea spune la fel de nou in pescuitul la sheffield. Postez aici pentru ca am cateva intrebari care au legatura cu pescuitul primavara/ anotimp rece.
Mi-am cumparat de curand un match de la Gipo, un Competition Match la care folosesc o mulinera Shimano Exage 3000 SRB. Am vazut cateva porturi ale domnului Suciu si ale altor cativa pescari cu experienta in pescuitul la sheffield de aceea as vrea sa stiu parerile voastre.
In conditiile in care temperatura apei nu ajunge nici macar la 7-10 grade si substratul este malos care ar fi alegerile voastra in ceea ce priveste nada. Tin sa precizez ca pestele vizat este crapul dar in balta este si caras destul. As dori sa stiu daca ati folosi in nada voastra TTX, ar fi o varianta buna folosirea peletelor, ce momeala animala ati folosi in nada, ce fel de wagler ati folosi si cam ce greutate?
Cam astea ar fi intrebarile mele pentru un prim post.

Va multumesc anticipat.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit primavara sau sezon rece !
MesajScris: 24 Feb 2010, 16:39 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 17:13
Mesaje: 363
TTX este prea de vreme sa-l folosesti pt ca pesti se hranesc destul de putin in aceasta perioada iar in nada poti sa pui viermmi
Atentie ! lucreaza cu nada putina


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.134s | 11 Queries | GZIP : Off ]