Pescuit Stationar

Acum este 16 Mai 2024, 03:50

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 05 Noi 2009, 20:16 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Si io tot de-astea folosesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 05 Noi 2009, 20:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
sorin renato scrie:
haideti sa ne facem intelesi. plumbul are densitatea 11. e moale, deci e numai bun la ce-l folosim noi. ca sa fie cat mai moale, trebuie sa fie pur d.p.d.v. chimic. cand il deformam, prin strangere sau desfacere de pe fir, arare fenomenul de ecruisare( se intareste in zona deformata) chestia asta e valabila la orice metal. sa presupunem ca batem cupru cu un ciocan. metalul se intareste. ca sa il muiem, trebuie incalzit peste 300 grade, parca. nu mai stiu cuvantul care defineste " muierea" prin incalzire, il voi folosi pe cel de " revenire". temperatura de " revenire " a plumbului pur e cam la temperatura mediului ambiant, vre-o 10-16 grade celsius. cu cat e impurificat cu alte metale sau nemetale, temperatura la care apare " revenirea" e mai mare.de asta plumbul de baterie e dur, pentru ca are de obicei calciu.
acuma, englezii numesc alicele de plumb " toxic shots" . din cate imi aduc aminte, sunt interzise marimile intermediare, sub ssg si peste 6( foarte posibil sa ma insel, informatia e veche). ca sa elimine plumbul, s-a cautat ceva greu.
http://www.simetric.co.uk/si_metals.htm
dupa cum se poate vedea pe situl ala, plumbul are densitatea 11. metale cu densitate apropiata sau mai mare:
argint 10,5
mercur 13,5
aur 19
platina 21
molibden 10
tungsten 19
uraniu 18
plutoniu 19
ultimele doua se autoexclud, mercurul idem, aurul si platina ...molibdenul e dur si scump, argintul e dur, tungstenul e relativ ieftin.
insa tungstenul, din care se fac alicele numite " non toxic lead" , e dur. ca sa se poata folosi la alice, pulberea de tungstem e amestecata cu un material sintetic, un polimer, care e plastic. deci, din amestecul tungstenului cu densitatea aproape dubla fata de a plumbului cu ceva plastic, rezulta un "plumb fals" .daca se reduce proportia de polimer din compozitie, rezulta o crestere a densitatii alicei " sintetice" . deci, o alica bb nu are cum sa aiba mai mult de o,4 grame, ca asta e standardul care defineste alicele. e in schimb mai mica. ca sa fie de doua ori mai grea decat o lica de plumb, ar insemna ca e facuta in intregime din tungsten, care e dur.
nu ne certam, discutam doar. am cautat ceva vreme imformatii despre tungsten, pentru ca nu intelegeam cum se poate face o alica moale dintr-un metal dur. exista tungsten pur folosit ca lest, insa e vorba de lest culisant

Asta este materialul despre care vorbesti in postare...se foloseste in mod normal la pescuitul la crap dar merge si la stationar.La indemnul unui prieten am incercat sa-mi fac olivete din chitul asta.Merge e ok. ;) http://www.avenueangling.co.uk/kryston/ ... _putty.htm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 06 Noi 2009, 13:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
cat de maleabila e pasta asta? ai folosit si alice facute din materialul asta?
:( :( :( :( :( am auzit de unu' care pescuieste pe prut si lasa anual cate 50-60 kilograme de plumb prin agatatori. :( :( :( :( :( si nu e singurul care face asta...
eu n-am pierdut mai mult de 40 de grame de cand ma stiu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 06 Noi 2009, 13:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Foarte maleabila.Merge sa-ti faci si alice dar ideal ar fi sa-ti faci olivete in acest caz nu mai esti nevoit sa folosesti olivete de o anumita greutate(pe care logic le alegi in functie de portantza plutei) ci poti sa "ciupesti" putin cate putin din pasta asta pana cand pluta se aseaza corect si varful ramane afara doar atat cat este necesar.Avantajul este ca poti sa faci schimbari din mers daca se starneste vantul de pilda poti face in asa fel incat antena plutei sa stea un pic mai mult afara din apa.Nu este un produs toxic si nu afecteaza linia de pescuit in nici un fel la sfarsitul partidei de pescuit dai olivetele-alicele jos de pe fir si le pui inapoi in cutie deci poti refolosi chitul fara probleme.Am folosit doar o data de la Kryston si mi s-a parut prea densa asa ca am ales sa folosesc Gardener Heavy Metal Putty care este mult mai buna.Nu este ieftin dar experimentezi ceva nou si decizi daca merita atentie sau nu. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 08 Noi 2009, 13:16 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
lead= lest ;
in anglia nu sunt permise lesturile mai mici de 28g din pb, cica multe lebede au murit intoxicate cu alice de plumb.
englezii folosesc pb cat cuprinde mai ales pe rauri la feedere sau la grund.

folosesc styll pt pescuitul crapului sau albiturii(babusca-preponderent) (in special vara, cand pescuiesc pe cadere,si cand pestii sunt f mofturosi), deoarece se scufunda mai greu decat alicele, suprafata de contact a acestora cu apa fiind mai mare.

pretul unei cutii de lesturi styll (sau de alice normale)de la preston e de 7lire, deci destul de profibitiv, insa sunt refolosibili 100% si se manevreaza f usor.

numa`bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 08 Noi 2009, 14:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
rubex scrie:
lead= lest ;
in anglia nu sunt permise lesturile mai mici de 28g din pb, cica multe lebede au murit intoxicate cu alice de plumb.
englezii folosesc pb cat cuprinde mai ales pe rauri la feedere sau la grund.

folosesc styll pt pescuitul crapului sau albiturii(babusca-preponderent) (in special vara, cand pescuiesc pe cadere,si cand pestii sunt f mofturosi), deoarece se scufunda mai greu decat alicele, suprafata de contact a acestora cu apa fiind mai mare.

pretul unei cutii de lesturi styll (sau de alice normale)de la preston e de 7lire, deci destul de profibitiv, insa sunt refolosibili 100% si se manevreaza f usor.

numa`bine!

Salut Rubex bine ai venit pe forum.Corecte observatiile tale de asta am si deschis topicul pentru a afla cat mai multe pareri despre acest tip de plumbi.Consider ca avantajul major oferit de plumbii Stotz este ca acestia stau foarte bine pe fir(infinit mai bine decat alicele)nu afecteaza firul in urma mutarii repetate pe fir,sunt refolosibili,se pot folosi pe linii de rube,vergi fixe si linii cu wagglere deasemeni fixe.Deoarece englezii exploateaza la maxim orice detaliu care poate constitui un avantaj,pescarii de match care pescuiesc cu linii cu wagg-uri fixe aplica un plumb Styll sub lestul principal acesta avand rolul de stoopper adica opreste alunecarea lestului din jurul plutei in urma sutelor de lansari din timpul partidei.Deasemeni-asa cum a subliniat si Rubex-asigura o cadere mult mai naturala a partii terminale a liniei in caz ca pestele este ceva mai suspicios ca de obicei si nu musca hotarat,de pilda primavara devreme si toamna tarziu cand apa este rece.Despre pretzurile produselor Preston,sunt intr-adevar ceva mai mari comparativ cu cele practicate de alte firme care vand in uk dar sunt produse de super calitate eu unul sunt multzumit.Chiar ieri mi-am cumparat alice Preston o cutie cu 5 compartimente AA,BB,Nr.4,6,8 costa 10 euro.Un fir fluorocarbonat de 0,12 pentru forface costa 8 euro dar iti ajunge cam 3 sezoane. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 08 Noi 2009, 19:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
de ce stau mai bine pe fir stotz decat alicele? au taietura facuta altfel? sunt acoperite cu ceva?
eu am dinsmores si la marca asta taietura e aproape completa, pana la " coaja" , chiar mi-e teama sa nu se rupa puntea dintre jumatati.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 09 Noi 2009, 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Noi 2009, 13:04
Mesaje: 335
Localitate: Bucuresti/Onesti
Va rog sa-mi spuneti de unde pot achizitona si eu un set de plumbi Styl din scumpa noastra tara?
P.S. Prefer ceva de calitate...chiciuri am gasit destule!

_________________
http://www.bigfish.ro/stationar


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 11 Noi 2009, 12:19 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
adrian1turcul scrie:
Va rog sa-mi spuneti de unde pot achizitona si eu un set de plumbi Styl din scumpa noastra tara?
P.S. Prefer ceva de calitate...chiciuri am gasit destule!


la un magazin care colaboreaza cu Gigi Moroiu poti sa comanzi , sau daca ai drum prin Basov direct de la Gigi . Mi-a spus Micutu ca si-a cumparat de curind de la el , deci mai are .
Si daca si-o cumparat Micutu poti fii sigur ca-s de calitate ca asta-i tare "jingas" la accesorii... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 11 Noi 2009, 13:24 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
mi-am luat ieri de la Gigi. mie imi plac. ;) ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.044s | 15 Queries | GZIP : Off ]