Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 18:01

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit la feeder cu vant din fata sau lateral
MesajScris: 25 Apr 2012, 05:33 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 11:23
Mesaje: 92
Salutari!!! Cum ati aborda voi o partida de pescuit la feeder pe vant? Am pus un cosulet mai greu,am tras suportul mai aproape de varf,dar degeaba,varful tremura ca naiba.L-am pus cu varful mai aproape de apa,dar era si mai rau,loveau valurile in el....Care ar fi solutiile? :oops: :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la feeder cu vant din fata sau lateral
MesajScris: 25 Apr 2012, 18:57 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Cu siguranta vei primi mai multe raspunsuri daca pui aceeasi intrebare aici: http://www.feederfishing.ro/forum/viewforum.php?f=12

:lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la feeder cu vant din fata sau lateral
MesajScris: 26 Apr 2012, 04:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
george75 scrie:
Salutari!!! Cum ati aborda voi o partida de pescuit la feeder pe vant? Am pus un cosulet mai greu,am tras suportul mai aproape de varf,dar degeaba,varful tremura ca naiba.L-am pus cu varful mai aproape de apa,dar era si mai rau,loveau valurile in el....Care ar fi solutiile? :oops: :oops:


Si eu am intalnit acest fenomen. In general daca folositi un feeder heavy cu un cosuletz pe masura, problemele nu ar trebui sa fie foarte mari deoarece lanseta heavy este putin mai grea si mai "asezata". De asemenea este bine sa aveti suporturi pentru feeder cat mai solide. Am vazut intr-un film pe PVTV la domnul Benzar un trepied. Asa ceva va confera un plus de stabilitate.
Pentru feederele medium, light si pickere personal am folosit un suport de feeder atasabil pe piciorul scaunului modular insa tot vibra, astfel am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa asez partea de varf a lansetei pe juvelnicul atasat de scaun sau pe un suport gen trpied sau "cracan" iar cotorul lansetei sa-l tin pe picior cu mana pe lanseta. In acest mod corpul preia din vibratii, oferind un plus de stabilitate.
Sper sa intelegeti...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la feeder cu vant din fata sau lateral
MesajScris: 27 Apr 2012, 05:32 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 11:23
Mesaje: 92
Multumesc,am sa incerc si asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la feeder cu vant din fata sau lateral
MesajScris: 10 Mai 2012, 19:53 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
Sunt situatii in care vantul sufla foarte tare din lateral, pentru a incerca sa reducem din vibratiile varfului, putem creste greutatea cosuletului pentru a ne permite o tensionare mai accentuata a varfului fara a tara cosuletul pe substrat.
Pe langa asta putem muta suportul in parte din fata pentru a reduce flexibilitatea tronsonului superior al lansetei.
In cazul in care nici una din solutiile descrise nu functioneaza, o montura cu autointepare va fi de mare ajutor. Aceasta o putem realiza prin simpla introducera a unui opritor pe firul principal deasupra agrafei de prindere a cosuletului sau a tijei antinod. Cu o astfel de montura sansele ca pestele sa se intepe singur, cresc considerabil si astfel fiind intepat trasatura va fi mai agresiva in unele situatii.

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.029s | 15 Queries | GZIP : Off ]