Pescuit Stationar

Acum este 16 Iun 2024, 01:41

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 13:34 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
salve baietzi....

o intrebare daca se poate, ash vrea ceva sugestii pt o abordare a unei partide pe care ash vrea sa o fac de curand...balta populata recent(cam o saptamana) cu cteno intre 1-4,5kg...apa e destul de adanca in general pana in 4 m, media fiind cam 2.5m...

cam ce nada sugerati, ceva mai dulce(ii cam place din cate stiu eu) sau ceva mai diferit asa, iute, sarata...ma gandeam sa-l caut la apa mai mica(balta e dezghetata de curand cam 2 sapt), apel cu viermi putin si des, nada benzar putina si aditivata cu ceva f dulce, ceva viermi morti si vii in nada si ceva larve si rame tocate...pt cub cred ca e destul de devreme, dar tinand cont ca a fost furajat inainte cu porumb...

ce zice-ti?

P.S: as pescui cu ruba si cu lanseta cu pluta...poate si feederul, dar e cam reca apa pe fund acum, ar trebui sa haleasca mai sus

P.P.S: vije tata, tu ce zici?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 14:39 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2010, 20:07
Mesaje: 107
rubex scrie:
salve baietzi....

o intrebare daca se poate, ash vrea ceva sugestii pt o abordare a unei partide pe care ash vrea sa o fac de curand...balta populata recent(cam o saptamana) cu cteno intre 1-4,5kg...apa e destul de adanca in general pana in 4 m, media fiind cam 2.5m...

cam ce nada sugerati, ceva mai dulce(ii cam place din cate stiu eu) sau ceva mai diferit asa, iute, sarata...ma gandeam sa-l caut la apa mai mica(balta e dezghetata de curand cam 2 sapt), apel cu viermi putin si des, nada benzar putina si aditivata cu ceva f dulce, ceva viermi morti si vii in nada si ceva larve si rame tocate...pt cub cred ca e destul de devreme, dar tinand cont ca a fost furajat inainte cu porumb...

ce zice-ti?

P.S: as pescui cu ruba si cu lanseta cu pluta...poate si feederul, dar e cam reca apa pe fund acum, ar trebui sa haleasca mai sus

P.P.S: vije tata, tu ce zici?



eu nu zic nimik ca ma ataca lumea :lol: :twisted: :lol: eu sunt cu nada dulce...pentru mine asta este clar ;) totusi mie mi se pare un pik cam devreme sa te bazezi pe cteno la o partida de pescuit. Dar daca are mult si gasesti o zona cu stuf acolo trebuie sa pescuiesti...paralel cu stuful. Nada care sa faca nor,dulce si in carlig porumb dulce.Ca si scule feederul mi se pare ok ca poti sa ii pui si un saculet mic solubil cu nada aproape uscata pentru nor.

parerea mea... acum aruncati cu pietrele HAHAHAHAHAHA :twisted: :lol: :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 16:26 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
este si ciortan pana la 3,4 kg insa a populat de o sapt cu o cantitate destul de mare de cteno, balta fiind relativ micutza dar adanca dyupa cum am spus....botu pe larve pune oare? nu am prins niciodata cteno la larve dar nici nu era preponderent pe unde am pescuit....si nici stuf nu are balta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 16:45 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2010, 20:07
Mesaje: 107
rubex scrie:
este si ciortan pana la 3,4 kg insa a populat de o sapt cu o cantitate destul de mare de cteno, balta fiind relativ micutza dar adanca dyupa cum am spus....botu pe larve pune oare? nu am prins niciodata cteno la larve dar nici nu era preponderent pe unde am pescuit....si nici stuf nu are balta...



cred ca il iei mai repede pe vierme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 17:03 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
merci mult....ce zici, unde crezi ash avea sanse mai mari pe sunbstrat sau intre ape mai sus...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 18:55 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
rubex scrie:
este si ciortan pana la 3,4 kg insa a populat de o sapt cu o cantitate destul de mare de cteno, balta fiind relativ micutza dar adanca dyupa cum am spus....botu pe larve pune oare? nu am prins niciodata cteno la larve dar nici nu era preponderent pe unde am pescuit....si nici stuf nu are balta...



mai lasa un pic sa se incalzeasca vremea , slabe sanse la cteni pe apa rece . Cauta-i undeva la rasul fundului cu vierme mult sau porumb si cu nada nor .Daca ai si fitofag uita norul ,ca nu te mai scapi de fitofagi . :lol: :lol: :lol:

@Vijelie
Primele postari adevarate :o :o :o :o :o ...nu minte omul ;) ;) ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: hai ca incet incet isi da drumul :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 20:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
minune domne minune :shock: :shock: :shock: vijelie da din casa :o :o :o :o , de 2 ori am vazut asa ceva in viatza mea asta e a 3 a

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 20:02 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
am luat benzar cu aroma de miere...poate cine stie...
ma gandeam sa bag si niste miere in apa de facut nada, ce ziceti...?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 20:17 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2010, 20:07
Mesaje: 107
greere scrie:
minune domne minune :shock: :shock: :shock: vijelie da din casa :o :o :o :o , de 2 ori am vazut asa ceva in viatza mea asta e a 3 a



pai daca omul a intrebat elegant ;) nu este pacat sa nu ai raspund la fel? :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cteno primavara
MesajScris: 24 Mar 2010, 20:29 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
lasa-ti discutia...care-i treaba cu mierea-n apa, sa pun sau sa nu pun...???


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.112s | 11 Queries | GZIP : Off ]