Pescuit Stationar

Acum este 16 Iun 2024, 03:39

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 31 Mar 2010, 21:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in privinta actiunii betelor de match. mai exact as vrea sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele betelor rigide paralel cu cele moi. nu-mi e la indemana sa dau 400 de lei doar ca sa "vad"... :P
eu am un shimano catana, care e un bat relativ moale.
am scuturat azi in magazin (ca de pescuit nu ma lasa pana nu le platesc :x ) urmatoarele bete:
- energo competition, probabil cel mai moale bat pe care am pus mana vreodata, asa mi s-a parut;
- maver diamond ultra power, asta extrem de rigid. (asta dupa ce le-am proptit pe amandoua in tavan :lol: )
care sunt avantajele si dezavantajele? ce fel de bat ar trebui sa aleg pt uz general? (nu-mi permit 5 match-uri, ramane catana si inca unul pe langa, ce... :?: )
multumesc anticipat, cu scuzele de rigoare daca s-a mai discutat acest subiect (atunci va rog link-uri)! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 31 Mar 2010, 23:26 
Neconectat

Membru din: 29 Mar 2010, 10:23
Mesaje: 42
Localitate: Timisoara
Din cate stiu eu si ce ar fi util pentru tine:
Actiunea influenteaza: 1. felul in care se comporta lanseta in drill; 2. felul in care se comporta in momentul inteparii 3. felul in care se comporta in momentul lansarii.

Principiul de baza este ca o lanseta devine mai rigida dinspre varf spre cotor.
Actiunea lansetei reprezinta acel cat la suta din blancul lansetei este flexibil in momentul in care este supus la o anumita solicitare. Cat de usor incepe sa se incovieze sub o anumita tensiune are legatura cu puterea lansetei.

Daca de exemplu mergi in magazin si scuturi o lanseta, tu trebuie sa observi in momentul arcuirilor:
1. forta necesara pe care o depui pentru ca lanseta sa inceapa sa se arcuiasca(acest lucru are legatura cu puterea lansetei)
2. in momentul in care incepe sa se arcuiasca lanseta:
-> o lanseta cu actiune rapida este flexibila doar in zona din varf devenind apoi destul de brusc foarte rigida, abia la scuturaturi foarte puternice reusesti(nu tot timpul) sa pui in actiune inca o mica parte a blancului(pe cand varful se indoaie de mama focului).
-> pe aceeasi tema exista lansete cu actiune progresiv tot mai lenta intrand la categoria lansetelor parabolice

Actiune rapida(de varf):
- este buna in drilluri cu pesti mari care necesita multa tractiune
- este buna pentru a lansa greutati mari la distante mari(aici mai conteaza casting weight-ul suportat si lungimea lansetei)
- este buna pentru intepaturi prompte si puternice(dar atentie la pesti cu gura sensibila).

Actiune medie:
- o lanseta all-around
- permite lanseuri foarte bune in caz ca lanseta se incarca bine pe faza de lansare
- viteza de intepare ceva mai scazuta
- permite drilluri atat cu pesti mici cat si mai maricei

Actiune parabolica:
- se indoaie pe toata lungimea blancului
- poate permite si lanseuri bune in functie de puterea lansetei
- de obicei folosita de pescari mai experimentati
- se incarca progresiv tot mai mult in functie de solicitarea necesara oferind in acelasi timp o intepare multumitor de rapida si un drill exceptional de palpitant si de frumos in cazul in care exemplarul e mai rasarit

Doua vorbe si despre puterea lansetelor...
Un mic copy/paste: “Cu lanseta intinsa la orizontala, greutatea(ce mai mica) ce reuseste sa aduca varful acesteia perpendicular pe pamant este cea care da factorul numit putere.”

De obicei la lansetele de match si feeder iti va apare inscriptionat casting weight, adica greuatea optima la lansare. Daca greutatea e prea mica sau prea mare va fi greu sa lansezi bine(+ e riscul de a se rupe lanseta lucru care se intampla daca lanseta e supusa la o greutate prea mare la lansare, iar in momentul lansarii forta creata depaseste puterea maxima a lansetei facand-o sa cedeze). De multe ori casting weight-ul nu corespunde decat aproximativ si trebuie testat si vazut cum se comporta cu diferite greutati de lansare.
In functie de putere, lansetele mai sunt incadrate la diverse categorii(in special cele de feeder): ultra-light, light, medium, medium-heavy, heavy, super heavy sau brutal... Acest lucru mai are legatura si cu grosimea maxima a firului utilizat protejand lanseta, deoarece niciodata puterea firului(la rupere) nu trebuie sa fie mai mare decat cea la care poate fi supusa lanseta, altfel se va rupe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 01 Apr 2010, 06:57 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:28
Mesaje: 179
Localitate: Giurgiu
in mod normal actiunea unui bat este data de viteza de revenire la pozitia normal, in urma unei solicitari. ca si cumparataor este mai greu(spre imposibil) sa masori actiunea, asa cum ar trebui. se poate trage o concluzie, privind actiunea, daca vanzatorul nu stie ce sa-ti spuna, prin "presiune" asupra varfului batului.
despre avantaje si dezavantaje nu putem vorbi, deoarece tin de tipul de pescuit, de priceperea pescarului in "echiparea" batului respectiv si nu in ultimul rand de folosirea lui. putem sa le spunem deosebiri si principalele ar fi cam acestea:
cu un bat parabolic poti folosi fire mai subtiri, reducand posibilitatea rupturilor la intepare si lansare, poti arunca mai precis, poti obosi pestele mai repede(in cazul betelor de calitate) dar nu il poti controla foarte bine.
cu un bat rapid folosesti echipament greu, cand pescuiesti la pesti mari, cand pescuiesti in agatatura, ptr a-l trage repede de langa zona respectiva, deci controlul despre care spuneam mai sus ca nu-l poti face cu un bat parabolic.
teoria conform careia cu un bat rapid arunci mai departe nu este valabila in cazul echipamentului de sheffield. in cazul lansetelor ptr crap, sau la cele de surf, da, deoarece se folosesc greutati mult mai mari si fire mult mai groase. in cazul nostru cu o lanseta parabolica, echipata corespunzator din punct de vedere al mulinetei, firului, greutatii de "incarcare" si tehnicii de aruncare, sigur o sa lansezi mai mult decat cu un bat rigid.

_________________
Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Pentru ceilalti e trist. La fel si cand esti prost...(Philippe Geluck)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 01 Apr 2010, 23:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
energoteam competition are putere de lansare 2-8 grame, pe cand maver este " ultra power", 8-25 grame, deci ai comparat doua lansete care au punct comun doar lungimea( probabil)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 02 Apr 2010, 08:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
putin te corectez, maver-ul are putere 6-20 gr...
le-am "comparat", fiindca in magazinul unde le-am gasit, punand mana cam pe toate lansetele de match, energo este cea mai moale, iar maverul cea mai rigida (cele de mai sus). nelamurirea mea era de ce una este moale si cealalta rigida, adica avantajele si dezavantajele rgiditatii si ale moliciunii :)
multumesc pt raspunsurile de pana acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 03 Apr 2010, 05:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
acuma mai e o chestie... daca vrei sa-i bagi in boale pe vecinii de pescuit, alegi un match care se incovoaie muuuuult si cand ai un peste mai rasarit, drilul e facut pentru vazul lumii , cu match-ul in sus, cat mai vizibil, sa crape de ciuda: " iote, ba, ce peste a luat ala... mai are putin si ii rupe batul.... :o :o :shock: :shock: :shock: "
glumesc, desi am facut-o si pe asta... mie imi plac betele care se incovoaie mult. alegere personala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 03 Apr 2010, 10:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
sorin renato scrie:
acuma mai e o chestie... daca vrei sa-i bagi in boale pe vecinii de pescuit, alegi un match care se incovoaie muuuuult si cand ai un peste mai rasarit, drilul e facut pentru vazul lumii , cu match-ul in sus, cat mai vizibil, sa crape de ciuda: " iote, ba, ce peste a luat ala... mai are putin si ii rupe batul.... :o :o :shock: :shock: :shock: "
glumesc, desi am facut-o si pe asta... mie imi plac betele care se incovoaie mult. alegere personala.

Subscriu! Daca marimea conteaza si firu e subtire, scula moale la nevoie se cunoaste. :lol:

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 03 Apr 2010, 12:50 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Mai adaugati ca un bat moale ajuta si frana mulinetelor de clasa medie , care mai au prostul obicei sa se incapataneze sa lucreze imediat ce presiunea creste.Chiar si pe cele care funcioneaza perfect le ajuta , in momentul drill-ului pestele va lua fir mai cursiv si in mai mare siguranta decat daca ai folosi un bat mai rigid si aceeasi mulineta.
Mai pe scurt , betele parabolice elimina aproape in totalitate socurile scurte si puternice din timpul unui drill , pe care le simti in bete rapide si care sunt cauza celor mai multe rupturi :roll:
Cat priveste casting weight -ul ,plaja de 2-8 gr. este arhisuficineta deoarece poti folosi cu eficienta mare si Stick Float-uri de 2+1 gr , dar si waglere grele ce pot depasi de doua ori greutatea inscriptionata pe bat fara nici un risc ca acesta va ceda ...
Singurul inconvenient real este controlul asupra pestelui , dar cu putina pricepere si multa incredere in echipament iti vei forma mana si vei sti exact maximul de forta pe care il poti aplica...

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 03 Apr 2010, 21:02 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Mi-au trecut ceva matchuri prin mana si am ajuns la concluzia ca cele mai moi sint mai ok. adica cele cu actiune parabolica . Cele mai calitative bete sint cele care au plaja de casting cit mai mare de genul 5 - 30 g (exagerez nu o sa gasiti asa ceva niciodata , dar ca sa intelegeti exemplul dat) . Aproape poti pescuii cu orce bat dar cind se pune problema distantei plangi dupa un bat moale :lol: :lol: :lol: :lol: sau linga cineva care pescuieste cu un bat moate si tu nu poti ajunge unde da el :D :D :D :D :D :D

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Actiunea lansetei de match
MesajScris: 06 Apr 2010, 06:42 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 07:50
Mesaje: 267
LuciTM scrie:

Actiune rapida(de varf):
- este buna in drilluri cu pesti mari care necesita multa tractiune
- este buna pentru a lansa greutati mari la distante mari(aici mai conteaza casting weight-ul suportat si lungimea lansetei)


aici nu sunt de acord !!
pestii mari ii scoti mai usor cu un bat cu act. progresiva ;) iar pt a lansa greutati mari la distante mari nu-ti trebuie actiune de varf, ci un bat cu putere care sa se incadreze in greutatea plumbului si a plutei care le vei lansa !

actiunea de varf ajuta pe rau cand pescuiesti cu bolo la distanta in rest.... pe balta si canal - pt maciuri - act. progresiva si cea parabolica e cea mai indicata !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.017s | 10 Queries | GZIP : Off ]