Pescuit Stationar

Acum este 05 Mai 2024, 19:08

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 04 Noi 2014, 17:03 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Cum nu ma prea pricep la pescuit, dar mor dupa el, si cum nu am timp de stat pe malul garlii mam tot uitat pe net, mai pe la italieni mai pe la ingleji, si ce-mi trece prin cap: sa cumpar o mulineta centrepin, ca sa nu zic ca a trecut anul si nu am dat banii pe ceva,si sa o montez pe o boloneza.
Zis si facut, cumparat mulineta, pus pe bat, si hai la garla, de fapt un mic raulet in apropiere de Ploiesti, Cricov ii zice, unde sunt cateva gropi de balastiera dar de mica adancime, cam 1 metru.
Din pacate in vara aceasta a plouat foarte mult si toate raurile din jur cu apa ceva mai mare au fost tulburi, asa ca am mers si eu undeva unde sa fie o apa mai limpede.
Am gasit un loc bunicel si am am lansat.
Nu am prins multi pesti, de fapt vreo 3 clenuti, dar a fost interesanta experienta.
Am folosit o pluta de 2 grame, cralusso golf pentru ca sa existe o "forta" care sa traga de fir, si mulineta a inceput sa se invarta singura eliberand firul si lasand pluta sa curga la valeeeee.
Am mai franat din cand in cand, sa retin montura ca sa poata vedea si pestili ce vierme frumos sta in carlig, si la vazut.
Dezavantaj este ca nu poti lansa la distanta mare, sau eu nu pot , deoarece mulineta avand frecarea foarte mica se invarte extrem de repede si de face firul peruca.
In schimb daca te asezi pe un loc bun si lasi linia in deriva se poate controla miscarea, si devine interesant de "butonat"
La recuperarea firului iar e un pic de migala pentru ca recuperarea este mica comparativ cu mulineta cu tambur fix.
Cat despre boloneza, aceasta are avantajul ca este lunga dar din pacate are prea putine inele, un bat de sheffield e mai indicat pentr ca firul are este condus de inele fara a face burta.
Acum ma bate gandul sa mai adaug 2-3 inele culisante pe bolo, cine stie poate merge mai bine treaba.
Da pana la vara mai este asa ca ..ma mai gandesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 04 Noi 2014, 20:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Asta e un experiment facut din curiozitate? Fiindca e cam ciudat sa nu ai timp de pescuit si totusi atunci cand prinzi o zi libera sa devii masochist, chinuindu-te cu o mulineta de fly pe bolo. Unu la mana e clara treaba ca nu ai cum lansa, nici muscarii nu o fac din mulineta, aceasta avand doar rolul de a stoca firul si de a recupera. Daca e un exemplu de "asa nu se face la noi ca nu are utilitate", e de apreciat.


PS. Astept cu nerabdare partida in care ansamblul de pescuit e compus din mulineta de trolling si un bat de oblete!!! :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 04 Noi 2014, 21:22 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Pe 3/4 ai dreptate, timp de pescuit nu am avut, ca piticii ma asteapta acasa numa sa ma ia de bun de joaca, experimentul l-am facut intr-o zi de "servici".
Masochism, poate..dar mai degraba si curiozitatea sa vad cum te poti juca cu o astfel de mulineta,..nu am incercat una de fly, dar din cate stiu nu se roteste asa de usor ca centrepinul.
Si daca englezoii aia prind peste cu asa ceva, ce io sunt mai prost, macar sa incerc.
Si cine stie poate mai gasesc aici pe unul mai "nebun" ca mine care a incercat asa ceva si iau ceva notite.
Iar ca aplicabilitate cred ca pe ape curgatoare mai mici sau medii poate avea succes.
Pe vremea lui Ceasca, am cumparat din magazin o lanseta de spinning, atunci habar nu aveam cum si la ce se foloseste, si a prins la scobar saracuta, o gramada...asa ca treaba cu batul de obleti si mulineta de trolling cine stie so gasii unul mai diliu sa o incerce.. :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 05 Noi 2014, 10:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Faptul ca englezii sau italienii prind peste cu asa ceva nu se datoreaza sculelor ci pentru ca au peste atat de mult incat ar prinde bine si cu firul bobinat pe sticla!

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 16 Noi 2014, 19:48 
Neconectat

Membru din: 06 Ian 2012, 09:10
Mesaje: 44
Cauta pe you tube ''centerpin casting'' si ai sa vezi ca se poate lansa foarte bine si cu acest tip de mulineta care nu are de a face nimic cu mulinetele de musca,iar daca vei viziona filmuletul de pe you tube ''heavy trotting in winter for roach & chub'' vei vedea si o metoda foarte rapida de recuperare a firului.Apropo ma bucur sa aud ca nu sunt singurul nebun care pescuieste la centerpin .Ce model de mulineta deti (a mea este un Adcock Stanton)?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 17 Noi 2014, 08:14 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
rodean cornel scrie:
Cauta pe you tube ''centerpin casting'' si ai sa vezi ca se poate lansa foarte bine si cu acest tip de mulineta care nu are de a face nimic cu mulinetele de musca,iar daca vei viziona filmuletul de pe you tube ''heavy trotting in winter for roach & chub'' vei vedea si o metoda foarte rapida de recuperare a firului.Apropo ma bucur sa aud ca nu sunt singurul nebun care pescuieste la centerpin .Ce model de mulineta deti (a mea este un Adcock Stanton)?


Am acest model, iconix, http://www.ukmatchangler.com/match/arti ... trepin.php, am dat 260 ron, era la reducere pe "shopmania".
Cred ca de la filmuletele alea mi s-a tras, de am cumparat-o. Oricum vara viitoare, sper, sa am timp de aprofundat mestesugul cu acest tip de mulineta.
Oricum am fost incantat de lejeritatea cu care curge firul si de felul cum poti manevra montura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 26 Noi 2014, 09:29 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2013, 19:27
Mesaje: 65
Localitate: Constanta
Felicitări pentru alegere! Merge montată și pe o lansetă de „match”. E un pescuit frumos ăsta.

Am prin bibliotecă „Mr. Crabtree Goes Fishing” - scrisă pe la 1948. Țin minte că zicea că mulinetele cu tambur fix sunt niște scule care trebuie utilizate doar când e absolut necesar... fiind cam nesportive din cauză că orice tont poate învăța în 2 minute cum să utilizeze una.

Dacă ești pescar echipat cu pălărie de paie și geantă de răchită, o să înțelegi altceva din pescuit decât un pescar echipat ca la Formula 1.

_________________
http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 27 Noi 2014, 09:52 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Andrei Leu scrie:
Felicitări pentru alegere! Merge montată și pe o lansetă de „match”. E un pescuit frumos ăsta.

Am prin bibliotecă „Mr. Crabtree Goes Fishing” - scrisă pe la 1948. Țin minte că zicea că mulinetele cu tambur fix sunt niște scule care trebuie utilizate doar când e absolut necesar... fiind cam nesportive din cauză că orice tont poate învăța în 2 minute cum să utilizeze una.

Dacă ești pescar echipat cu pălărie de paie și geantă de răchită, o să înțelegi altceva din pescuit decât un pescar echipat ca la Formula 1.


Intradevar lansetele de shefield sunt cele mai potrivite pentru centrepin, inele multe permitand firului sa curga fara probleme.
Boloneza este un compromis, are avantajul de a fi mai lunga dar dezavantajul numarului mic de inele.
Pana la urma eu merg la pescuit sa ma simt bine, nu neaparat sa prind si mult/mare peste.
Apropo daca ai timp descarca de pe net seria " A passion for angling" este un film, mai spre documentar, superb..asta in caz ca nu l-ai vazut inca.
Este vorba cam despre ce spui tu, placerea de a pescuii.

Apropo de unde ai cartea Mr. Crabtree Goes Fishing ? Am tot incercat sa o gasesc pe net dar fara rezultat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 27 Noi 2014, 10:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Andrei Leu scrie:

Dacă ești pescar echipat cu pălărie de paie și geantă de răchită, o să înțelegi altceva din pescuit decât un pescar echipat ca la Formula 1.



...cam ce anume intelegi altceva?

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boloneza si "centrepinul"
MesajScris: 27 Noi 2014, 13:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Va salut!...si va respect opiniile si convingerile...
Nu stiu daca mai tineti minte: acum vreo 2 ani a mai fost un subiect de genul asta care m-a facut curios... mai ales ca-mi aduceam aminte ca, in copilarie, atunci cand "Formula 1" se numea Arges sau Avat care costau 19 respectiv 22 de lei, neavand intelegera mamei care considera pescuitul bun numai pentru oameni fara ocupatie, tot ce am putut sa-mi iau a fost un "Pionier" de 7 lei...stramosul centerpin-ului...
Asa ca am zis sa incerc...mi-am luat o procopsenie de centerpin de o groaza de bani...din ala de-al smecher la care tamburul se rabateaza cu axul in plan vertical si poti lansa cam in acelasi fel ca si cu mulineta cu tambur fix...si hai la balta....
M-am muncit cu indaratnicie o zi intreaga..... pe urma m-am lasat pagubas!... Poate sa zica fiecare ce vrea dar parerea mea este clara: confortul, acuratetea si finetea pe care o ai cu mulineta cu tambur fix sunt de zeci de ori superioare centerpin-ului.... nu mai vorbim de drill, daca ai vre-un peste mai rasarit!!
Acuma daca vrei sa te chinui doar din motive de moda "retro" ...treaba fiecaruia!...fiecare cu goangele lui!....
Mie mi se pare ca si cum te-ai intoarce de la masina la carul cu boi!! sau de la I-pod la banda de magnetofon!
Pai atunci sa ne intoarcem la firul de borangic, la carligul de bold calit in ulei si la batul de trestie indreptat la lampa cu inele din sarma de balot ( asta daca vrei sa-ti pui centerpin pe boata de trestie!!!!!... dar mai bine bati doua cuie in cotor pe care bobinezi firul ca tot cam aia este...ca altfel nu-ti trebuie inele) :lol:
In alte cuvinte: sunt 100% de parerea lui Nutu!

Daca tot sunteti amatori de senzatii tari: Ia incercati cu asta!!!... retro suta la suta, facuta dintr-o masina de gaurit pentru traforaj!!!

Imagine
upload pics

Cele bune !

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.053s | 15 Queries | GZIP : Off ]