Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 19:34

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 25 Iul 2016, 18:41 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Felicitari tuturor pt efort !!!
Felicitari , moldovene si pacat... next time. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 26 Iul 2016, 08:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
FELICITARI !
Acum baga si tu ceva impresii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 26 Iul 2016, 13:03 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2009, 20:53
Mesaje: 311
Felicitarile mele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 26 Iul 2016, 14:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Bag, bag doar ca sunt atat de obosit incat nu mai am puterea de a sta la calculator. Revin dupa un somn grozav...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 26 Iul 2016, 22:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010, 22:16
Mesaje: 459
Localitate: SIBIU
Pe scurt: in zilele de antrenament am observat ca pe rubeziana t5 si 9 m erau prezenti pestii mici in principal biban si din cand in cand babusca , in timp ce pe linia de 13 m erau prezente platicile mari 2-4 kg care accidental intrau si pe 9 m . Echipa noastra a optat pt un pescuit negativ , adica nada zero , nadirea fiind alcatuita din pamant (local) in care am introdus nada vie in functie de specia vizata pe fiecare vad , la t5 si 9 m rame tocate fui si casteri pt biban si babusca iar la 13 m pamant cu putine larve si fui colat pt platica! Prima zi am optat pt un pescuit combinat intre peste mic si peste mare , tactica care cu putin noroc ne putea clasa undeva in primi 10 dupa prima zi !( platicile contau enorm) . A doua zi am hotarat sa riscam si am pescuit in principal pe vadul de 13 unde am nadit pamant de aceasta data plin cu larve ( tactica care functionase la alte echipe in prima zi ) din pacate platica a raspuns doar la Nutzu si la mine iar acest lucru a facut sa cadem in clasament ! Asta este ne asumam rezultatul iar data viitoare promitem mai mult! Inca odata FELICITARI NUTZU !!!!!!!!!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 30 Iul 2016, 00:05 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
nutzu_z scrie:
Bag, bag doar ca sunt atat de obosit incat nu mai am puterea de a sta la calculator. Revin dupa un somn grozav...


Mai astept mult :roll: :x :x :x...te-ai trezit :?: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 31 Iul 2016, 19:47 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Felicitari intregii echipe, cu mentiune speciala pentru Nutzu !!! Bravo baieti !!! Doamne Ajuta !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 01 Aug 2016, 08:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Irlandezule, nerabdator esti... A fost un pescuit f. dificil deoarece pestii bonus (platicile) contau decisiv ca sa te clasezi in primii 5 in sector. Pescuitul a fost unul specific de canal. Daca in primele zile de antrenament platicile mai intrau si pe paturi de nada mai bogate, pe zilele de concurs au intrat mai mult pe vadurile nadite putin, care aratau cat mai natural. Personal am dat numai cu pamant cu larve mari, un pamant de acolo din canale, recoltat si vandut la sac de firma ce a distribuit si momelile vii. Nada de start 6 bulgari cat mandarina cu larve in ei si intretinere din jumate in jumate de ora cu cate doi bulgari mici cat nuca de pamant cu larve. Orice miscare a liniei in vad trebuia facuta cat mai fin posibil pentru a nu speria cele una-doua platici care ar fi putut fi prezente in vad. A trebuit sa punem carligul exact pe bulgare, acolo erau sansele cele mai mari de a avea trasatura. Forfacul 15cm pe substrat, carlig de 18 cu 8-10-15 larve, struna de 10, pluta de 1gr. Problema era atunci cand batea vantul deoarece linia fiind fina, era foarte usor de miscat, lucru care nu era prea benefic.
La modul general toata lumea a pescuit in prima ora la peste mic, bibani si putina babusca, media 10-30 grame, rar cand te intalneai cu un biban de 150-200gr. Pentru noi amatorii, cantitatea de peste mic prinsa in prima ora era de maxim 1 kil in antrenamente, iar in concurs totul s-a redus la vre-o cateva sute de grame, deci bonusul era necesar. Dar problema era ca bonusul era foarte greu de prins. Inainte de a acuza pe cineva ca nu a pescuit bine, imaginati-va urmatoarul scenariu: Walter Tamas a fost in 2009 pe aceasta pista (la mondiale) si nu a prins nici o platica pe toata durata concursului, acum a venit la europene si de luni pana vineri nu a prins nici o platica si totusi a iesit campion ca a reusit sa prinda bine in manse, bineinteles si cu doua standuri de locul unu. Scotthorne in prima mansa nu a prins nici o platica si in a doua mansa a prins una harponata pe dinafara. Deci asta cam arata ce s-a intamplat acolo.

Asa cum vad eu, mareai sansele de a prinde bonus astfel:

30% din nadire
40% din etalarea si mentinerea liniei in vad, si aici din pacate conteaza si ce rubeziana ai
30% noroc ca platica ce e in vad sa gaseasca carligul in periaoada aceea scurta in care ea vine sa culeaga niste larve.

La nadire, cred ca nu trebuia strans pamantul tare, mecanica fiind esentiala. Practic, bulgarele ar fi trebuit sa se desfaca de tot pana a ajunge pe substrat, deoarece cred ca orice denivelare sau orice bulgare de pamand in forma solida ar fi speriat platica, nefacand parte din peisajul natural al substratului. Dar e doar parerea mea.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 01 Aug 2016, 09:30 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2009, 20:53
Mesaje: 311
Felicitari Nutu, felicitari baieti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ECHIPA AGVPS
MesajScris: 01 Aug 2016, 10:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
@ nutzu
...nu zici nimic de platica harponata de vecin in mansa a doua ,care te-a aruncat dupa podium ????
hai baga ,nu te mai lasa invitat :shock:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.054s | 13 Queries | GZIP : Off ]