Pescuit Stationar

Acum este 04 Mai 2024, 04:41

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationar!
MesajScris: 20 Ian 2017, 19:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
In urma unor discutii cu Zsolt Benzar, inaintez o propunere de desfasurare a Campionatului de Stationar individual, cu modificari aduse sistemului actual:

1. Inlocuirea sistemului de desfasurare a CN-ului de stationar, cu eliminarea diviziilor A si B si implicit a finalei A si B prin desfasurarea a DOUA ETAPE A CATE TREI MANSE, din care sa rezulte titlul de campion national.
2. Titlul se ofera celui care aduna cele mai putine puncte dupa insumarea punctelor din cele doua etape a cate trei manse!
3. Prima etapa este Open, cu participarea tuturor celor care doresc sa participe in CN.
4. Primii 30 (locurile 1-30) participa in etapa a doua a finalei CN. La sfarsitul acestei etape se desemneaza conform punctajului descris mai sus, titlul de Campion National.
5. ATENTIE! La desfasurarea etapei a doua, cei care lipsesc (dintre cei 30), vor primi in anul urmator minus 1 punct la finalul campionatului national din anul respectiv. De exemplu daca ai participat in 2017 la prima etapa te califici in primii 30 si nu te prezinti la a doua etapa, in anul 2018 vei participa cu un handicap de minus un punct, penalizare pentru neprezentare. Am introdus aceasta propunere deoarece nu e ok sa te trezesti in a doua etapa cu doar vre-o 10 insi care au avut puncte bune din prima etapa.
6. Distanta dintre cele doua etape sa fie de minim 2 luni (de ex iunie-august) pentru ca efortul financiar sa nu fie mare intr-un interval scurt.
7. Cele 2 etape sa se desfasoare pe doua tipuri de apa diferite, adica una pe statatoare si alta pe canale/rauri, de preferinta prima pe statatoare deoarece mai exista sansa de a fi anotimp ploios de primavara tarzie.
8. Introducerea unei taxe pentru fiecare etapa, ambele taxe ale celor doua etape sa fie platite pana la o data fixa, data programata inaintea celor doua etape sau la participarea primei etape.

Motivele acestei propuneri sunt:
1. Relansarea CN-ului de stationar (care e cam praf) prin oferirea posibilitatii tuturor concurentilor de a participa cu sanse egale de participare in CN. Eliminam prioritatea actualilor divizionari A de a avea doar un singur concurs.
2. Cresterea nivelului calitatii campionatului de stationar, titlul oferindu-se celui mai bun dupa 6 manse de competitie.
3. Facilitarea felului in care se fac selectiile pentru loturile de mondiale si europene. Practic cine are pretentia de a participa la Europene si Mondiale va trebui sa bifeze 2 concursuri majore si nu unul ca pana acum. Probabil vor avea prioritate cei care pe langa aceste doua etape de CN mai bifeaza si un concurs Open, bineinteles si rezultatele sa fie pe masura dorintei de a fi selectat.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 20 Ian 2017, 21:08 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2009, 20:53
Mesaje: 311
Super O.K. !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 20 Ian 2017, 21:12 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2015, 21:08
Mesaje: 122
Eu subscriu.
Imi place ideea.
Doar ca poate ar trebui sa se acorde doua puncte penalizare celor ce nu se prezinta la a doua etapa si nu au motive intemeiate..ex: decese,nunti..etc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 20 Ian 2017, 21:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Momentan e la stadiul de propunere. Si eu pot fi de acord cu 2p penalizare. Am pus 1p ca sa avem un model de actiune asupra celor care renunta fara motiv.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 20 Ian 2017, 22:39 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Sincer, mă bucur că aţi ajuns în sfârşit la concluzia asta! Este modelul campionatului maghiar, pe care v-am propus-o acum câţiva ani, chiar aici pe site (se poate vedea dacă dăm paginile înapoi!), dar atunci aţi fost deranjaţi. Mi-am dat seama imediat, că nu sunt eu în măsură să vin cu propuneri de acest gen, dar acum mă bucur sincer şi te felicit Nutzule, că ai avut curajul să pui punctul pe i ! Bineânţeles că va fi un campionat mult mai atractiv şi mai eficient. Nu trebuie pierdut din vedere însă nici susţinerea financiară ! În Ungaria, participarea la campionatul de pescuit staţionar este condiţionată de achitarea unei "taxe de participare", până la un termen dinainte fixat (de ex. 31. mai 2017). Pentru asta însă trebuie să existe o infrastructură special creată, astfel încât banii să ajungă acolo unde trebuie şi nu în altă parte (cred că mă înţelegi ce vreau să zic!).
În concluzie Nutzule, "dă-i bătaie" cu propunerea că e bună !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 21 Ian 2017, 05:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Ian 2012, 14:08
Mesaje: 245
Da foarte ok propunerea ! Sa vedem și locațiile distanțe etc . ;)

_________________
L-AM RUGAT PE D-ZEU SA MA FEREASCA DE DUSMANI SI BRUSC AU DISPARUT CATIVA PRIETENI !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 21 Ian 2017, 08:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Treaba cu locatiile nici nu trebuie adusa in discutie. Noi punem problema ridicarii nivelului tehnic al pescarilor prin implementarea unui sistem putin mai dur ca sa zic asa. De aici inainte, ca in orice sport, cine vrea sa faca performanta trebuie sa fie constient ca exista si sacrificii financiare.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 21 Ian 2017, 08:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
In primul rand ambele taxe trebuie platite la prima etapa si cine nu vine la 2-lea pierde banii,care raman ptbcupe arbitrii organizare....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 21 Ian 2017, 09:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Corect

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 21 Ian 2017, 17:11 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2013, 08:40
Mesaje: 27
Imi pare rau Nutule aceasta propunere e subiectiva. De ce nu pot participa toti concurentii inscrisi la amindoua concursurile daca tot platesc in avans.Si atunci toti au sanse egale .Daca se fixeaza taxa pe concurs citi crezi ca vor veni tiai pus problema.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.057s | 13 Queries | GZIP : Off ]