Pescuit Stationar

Acum este 02 Mai 2024, 14:57

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 171 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 06:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
nutzu_z scrie:
De ce dracu nu sunt butoane de LIKE la comenturi???


Ma gandesc ca te referi la comentariile mele!!!! :? :? :? ...accept like-uri pe MP!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mai fratilor...dar despre concursul in sine nu scrie nimeni?.... tot ce stim pana acum e de la englezi si de la italieni!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 07:57 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Biltac Eugen scrie:
Alin ,
ai dat de greu , ce usor era la butoane sa critici , tu si Suciu 8-) , ai stiut de la inceputul anului ca te ocupi de lot , niciun leu atras , doar vointa lui Zsolt de a reprezenta tara a contat , in rest praful de pe toba .
E usor de comentat , e mai greu de facut , organizare macar sa fi fost , daca bani n-au fost , i-ai lasat de capul lor , nu ia reprezentat nimeni , singuri au centrat , au dat cu capul , culmea , Rancu chiar era sa dea gol ...
N-am inteles de ce ai acceptat sa coordonezi lotul daca nu te-ai implicat deloc , asta e lipsa de profesionalism , pacat pentru pescari .
E un regres total la acest nivel , iti doresc succes in continuare .

Pai daca tot ai adus vorba , ca n-am vrut sa zic nimic , intreb direct. Ai luat banii de la Newmark , semnand in numele ... cui ??? pt echipa Maver ? Daca tot intrebi de una-alta , profesionalism si altele. Ca eu asa stiu , ai luat TU pentru o echip[a de CLUB sponsorizarea echipei nationale. In rest , lasa usor tastatura... ;) Sa judece altii , nu chiar tu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 08:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Cred ca v-ati dus in directie gresita nu vad rostu!La cluburi tot Romania a fost reprezentata!!!! si in afara de banii aia Neumarkt a promis si pt lot bani dar din pacate s-a gatat bugetul pt 2013!Incercam la anu!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 08:53 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Biltac Eugen scrie:
In rest numai circote iti doresc !!!


daca nu ai observat , pana nu m-ai provocat tu , eu nu am facut nici un comentariu , anul asta , legat de echipa nationala si nici nu voi mai face . Subiectul asta pentru mine e inchis .
Sa stii ca mai bine spectator decat sa ma fac de cacat ca si voi pe acolo .
Iti place sa te amagesti ca ai fost cel mai putin prost dintre prosti (la pescuit ma refer ) :lol: :lol: :lol: :lol: pe mine nu m-ar incanta pozitia asta ;) ;) ;) si in plus eu ma refeream la faptul ca TU NU AVEAI CE SA CAUTI IN LOT , nimic in afara ca ai adus bani si ti-ai cumparat locul nu te recomanda pentru echipa nationala , esti un pescar mai putin decat mediocru

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 09:47 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
zsolt scrie:
Cred ca v-ati dus in directie gresita nu vad rostu!La cluburi tot Romania a fost reprezentata!!!! si in afara de banii aia Neumarkt a promis si pt lot bani dar din pacate s-a gatat bugetul pt 2013!Incercam la anu!

Nu "din pacate" , s-a gatat bugetul , ci pentru ca s-au dat banii prevazuti in buget pentru echipa nationala , toti , unei echipe de club. NU VREAU SA INTREB CINE , IN NUMELE CUI SI IN CALITATE DE CE A SEMNAT CONTRACTUL RESPECTIV DE SPONSORIZARE. Cam asta-i realitatea. Iar despre "incercat" , daca nu ne facem ordine in curte , incepand de acum , n-are rost , vom "incerca" degeaba...Inclusiv tu , deja sti unde se merge anul viitor , ar trebui sa creionezi lotul care va participa , sa-i intrebi pe fiecare daca poate merge , nu sa ne trezim ca alta data ca unii confirma , apoi infirma cu o luna inainte participarea... Adica sa functioneze totul uns , nu mai tine cu loturi facute pe genunchi , inainte cu 1 luna de plecare... Asta ca sa-ti fut si tie una mica peste cap , sa nu stai prea linistit... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Daca se vor bani de la sponsori seriosi , repet , trebuie sa ne prezentam ca niste parteneri seriosi. Pana cand eu nu sunt convins ca suntem partenerii aceia , nu vreau sa-mi pun imaginea in joc pentru asta. Simplu , existand si solutii de remediere.
Acuma , haidi pa. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 09:47 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Mai bine o lasam dreaq... nu are rost sa mai continuam...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 10:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Ba acuma sa continuam!Sponsorii sa dea bani la lotul Romaniei,nu lui Benzar,Popa,Rancu etc!Deci nu vad de ce nu poate sa dea!De Neumarkt ma ocup eu!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 16:47 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
ia mai luati de la englezi ceva,pana gasiti bani pentru competitori :lol:
http://www.skysports.com/podcast/0,20494,19916,00.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 16:49 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
singeorzan daniel scrie:
ia mai luati de la englezi ceva,pana gasiti bani pentru competitori :lol:
http://www.skysports.com/podcast/0,20494,19916,00.html

aia din 20 septembrie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selectie Lotul National
MesajScris: 22 Sep 2013, 16:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
Salut!
Hai sa spun si eu cateva cuvinte despre acest campionat mondial, vazut din spate.
Dupa un drum obositor am ajuns la Varsovia duminica noaptea pe la 12, pana ne-am cazat s-a facut doua.

Luni dimineata a durat ceva pana am nimerit pista si ne-am multumit sa urmarim primul antrenament din spate, oricum la cata oboseala se acumulase nu cred ca intelegeam ceva cu batul in mana.Chiar la inceputul pistei erau echipele Angliei si Ungariei, am avut ce vedea mai ales la englezi(au fost pe laga noi in toate zilele de antrenament).Un pescuit la obleti cu ruby de 7 si 9 m (ARTISTIC) si doi membrii ai echipei cu varga de 4-5 m.In doua ore cei cu ruby au prins 5-7 kg de obleti iar cei cu varga 3-4 kg.Un mister era rezolvat.Dupa doua ore au iesit toti pe 13 si s-au pus pe capacit platici de 300gr-900gr...mai prindeau, mai scapau(nu intelegeam noi atunci de ce scapau si de ce le aduceau la mal in reluare ff incet) , dar au luat toti cate 3-6 bucati de caciula.Cel mai bun sa fii avut 10-11 kg de peste(Raison).Se intrevedea un pescuit cap coada de obleti si cu varianta B platica mare.De la unguri nu am inteles mare lucru, pescuiau fiecare altfel si nu prea prindeau pesti....seara atelierele harniciei.

Marti:....am pescuit fiecare diferit cu 1kg de nada amestecata cu 6kg de pamant de doua feluri +0.5l de fuii si 2 kg de nada Senssas de obleti.Nadirea 10 bulgari mari pe 13 plus 4 bulgarasi cu pamant si fuii concentrat si inca 2-3 bulgarasi pe 9m.La putin timp a inceput ploaia si obleti ciuciu, parca intrasera in pamant.A inceput sarabanda alternarii vadurilor de 13 si 9(unde la 9 exista un mic pragulet de 5-7 cm) si surpriza , numai batca cat bricheta...nu platicoaie, nu babusca.Defapt cu babusca ne-am intalnit in ultimile doua zile de antrenament dupa ce ne-au amestecat gandurile cei de la Mikado.Englezii nu au mai facut spectacol ca in prima zi , dar tot au prins 3-5 kg de peste amestecat.Noi 1.5-2.5 kg.Dupa mansa am avut o prima intrevedere cu un prieten al lui Lozinca de la Mikado care ne-a povestit ca pestele de concurs va fii babusca(nu vasusem specia asta in carlig, nici la noi nici la altii), a inceput sa ne povesteasca de fire de 0.06 la struna , plute de 0.3gr, principal de 0.08, sa uitam de nada in pamant si carlige de 20....ne uitam ciudat unii la altii si nu prea intelegeam modelul.Pana atunci pescuiam cu 0.10 principal, struna de 0.08, pluta de 0.5-0.8 gr(era ceva curent) carlig de 18 si credeam ca pescuim fin(total gresit)....seara schimbat elastice si linii puhoi.

Miercuri:...ploaie din prima, pescuit diferit dar nu departe de modelul polonez... Lozinca cu modelul polonez 100%...obleti putini, batca putina, dar a intrat cate o platica mare la fiecare(ratate) si la Benzar vreo 3 scoase si inca ceva ratari intepate(acum am inteles noi de ce le bibileau atata englezii pe platici,sau macar am crezut ca intelegem ,.....ca era mai grav)...una peste alta s-a vazut la Lozinca ceva diferenta rezultata din strategie.Dupa mansa au venit la noi , trimisi de Mikado, doi pescari cu adevarat meseriasi ai pistei , care iar ne-au amestecat gandurile.Fir de 0.05 la struna, principal 0.07, pluta de 0.2-0.3 gr, carlige nr 20 si 22,...si surpriza(parca nu era destul), nada de obleti TRABUCCOOOO!!!! de doua feluri 1+1.Daca va spun ca ne-au invatat sa punem cate o libelula in carlig in trei feluri diferite , in functie de pestele vizat o sa ziceti ca am luat-o razna si credeti-ma in nici un fel nu e agatata de capul negru si culmea e ca asa era, o puneai intr-un fel tragea obletele, pusa altminteri tragea babusca si pusa altfel tragea batca, fara sa umblii la adancime sau altceva, pur si simplu din modul de prezentare al unicei libelule pe fundul apei (la ras)venea alta natie de peste(nu ne-au zis-o p-aia cu fuiul in carlig, englezii au dat asa in concurs, asta ca sa vedeti cat era de simandicos domnul peste)....seara iarasi linii la greu si schimbat din nou elasticele.

Joi :....ploaie , ne invatasem deja...obleti ioc, putina batca si surpriza a aparut babusca si mai mica si mai imbracata, daca la noi abia a aparut , englezoii prindeau la rand si in 9 si in 11 si in 13 metri (stiau lectia bine rau)nici nu intelegeai din spate in ce bat prind mai bine.Alternau vadurile si pe unde o puneau de acolo prindeau...platica mare s-a lasat asteptata de toata lumea de pe langa noi.Tot Lozinca a fost cel mai aproape de adevar(a fost si singurul care a pescuit 100% dupa modelul polonez)dar oricum s-a vazut un progers vizibil la toata lumea.Dupa masa ne-a venit si nada de obleti, de la multi km multumita tot baietilor de la Mikado.Seara toata lumea linii si elastice , dupa modelul polonez+strune de rezerva (cati dintre voi ati legat cu 0.05 carlig de 22 si urmeaza carlig de 24 ca pe 22 nu mai punea botu)...aventura curata sa legi un carlig si sa pui pe fir alicele numarul 13-14.

Vineri:...fara ploaie, numai innorat....putini obleti, babusca de toata mana, batca si ici colo cate un bonus(platica mare)...eram cumva pe solutie , ca in afara de englezi nu faceau nici altii mare lucru.Ca sa ne enerveze de tot ,englezii au pescuit unul da si unul nu, cu pamanturi cand galbene cand negre tuci(mai intelege ceva , ca toti englezoii prindeau)...mare dilema pamantul asta?(in concurs au dat cu negru, englezii).Pe la raioanele de pescuit cred ca erau peste 50 de feluri de pamant de la diferite firme, toate pentru pista asta(ia si alege ?!?!?!)...meseriasii de la Mikado au fost deacord cu doua feluri de pamant si mai trebuia si un al treilea care nu era de gasit.Ca sa nu mai zic cat au cautat pe la toate standurile pluta ideala de 0.2 gr, nu erau multumiti de nici un model.Nu am zis nimic de elastice, am plecat (marti) de la 0.9mm si am ajuns (vineri) la 0.6-0.5 mm.Seara s-a pus la punct tot ce era de rectificat (reparat).

Despre manse , sa povesteasca fiecare in dreptul lui.Cert este ca au fost standuri (nu multe)care nu tineau peste(aveau namolul mult prea gros si ff fin)complicat de pescuit pe ele la cat era pestele de mofturos.Am avut ghinionul cu C30 in care a picat Tony in prima zi si culmea a doua zi il trage Micutu(C30) si Lozinca E8 in mansa 2 (in prima zi s-au prins 2 pesti , 60 gr in total pe E8, iar Florin a luat pe E10 in prima zi 1.600 parca..la numai doua standuri de E 8...in fine sa povesteasca ei.

Ce-ar mai fii de spus e ca in ziua a doua s-a ajuns sa se pescuiasca cu plute de 0.1gr si carlige de 24...ca la casa de nebuni, sunt curios unde o sa se mai ajunga cu finetea asta, ca mai mult de atat la pesti de 100-900 gr nu vad cum.Dar sunt convins ca viitorul ma va contrazice.
FELICITARI BAIETI !!!!!!! ....cu putin bulan la tragerea la sorti se putea face un rezultat exceptional.

Oricum Rancu l-a facut pe rezultat(prima mansa a fost la mustata de un as), felicitari TIBI!....dar era la indemana si celorlalti coechipieri un rezultat asemanator .....a lipsit un milimetru de bulan la tragerea standurilor.Dupa parerea mea si a baietilor de la Mikado , locul 15 final este unul mincinos, meritam undeva intre locul 6 si locul 9....dar asta este, asa s-a scris istoria , asa am avut noroc la standuri(vezi si la englezi la Raison mansa 2...oare a uitat lectia in a doua zi?..la numai un stand diferenta de prima zi unde a pescuit tot un englez si care a facut unul pe sector cu 5,100 kg de peste?????....are si soarta locul ei in acest sport...pacat ca am fost mai aproape ca niciodata de un rezultat ff bun.

Multumim MIKADO!

As vrea sa multumesc si altora , dar nu stiu cui!?!?...poate stiti voi.....mea culpa!
Ar mai fii de multumit lui Benzar.....fara el , sigur nu participam la aceasta editie de CM de pescuit pe natiuni.
Multumesc eu in numele tuturor....multumim BENZAR ZSOLT !...ca ai dat ocazia echipei Romaniei de pescuit stationar sa bifeze inca o participare la un CM si cu aceasta ocazie sa acumuleze experienta....experienta pe care nu ti-o da NIMENI pentru toti banii din lume.


Ps1:... nu suntem pregatiti cu rubeziene pentru un pescuit de asemenea finete, este inadmisibil sa pescuiesti cu MRX-V Trabucco(doi dintre noi si singurele bete trabucco dupa toata pista) in timp ce toata lumea pescuia cu o singura mana cu 13 metri (trebuia dandinita momeala tot timpul , foarte lent si cursiv)fa-l pe Lozinca si pe Tony sa faca miscarea asta cu o ruby de peste 900 de grame si groasa ca paru....ceilalti pescuiau cu fulgi , comparativ cu noi.Pana si Daiwa lui Rancu parea bloncoasa pe langa betele celorlalte natiuni....nu mai zic de betele englezilor.


Ps2 :....despre stafurile echipelor cu pretentii , nu cred ca are rost sa mai vorbesc eu, marea majoritate aveau intre 15 si 20 de reprezentanti, fiecare persoana cu misiune precisa(IN ANTRENAMENT SI IN CONCURS) si cu statii performante ....stia capitanul in fiecare minut ce se intampla in orisice colt al pistei...un singur cuvant e destul....PROFESIONISTI....pe cand si la noi??? E greu de anticipat!

Ps3....poate cineva sa faca o medie a varstei echipei engleze?....va spun eu ,au batut la noi ,ca la fasole,niste omuleti carunti si simpatici care manuiau rubeziana de zici ca era o simfonie reusita.......EXPERIENTA bat-o vina

Respecte la toata lumea!
Bogdan Constantinescu


Ultima oară modificat de bogdanpesc pe 22 Sep 2013, 20:22, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 171 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.077s | 15 Queries | GZIP : Off ]