Pescuit Stationar

Acum este 02 Mai 2024, 08:55

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 16:36 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Pandyyyyyy!!!!!!.....Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !" ;) ;) ;) ;) ;) ;)


Ia uite ce ai declarat mai sus...." părerea mea, nu-s de condamnat cei care vor să cîștige cu orice preț (sau mă rog, cu aproape orice preț...)..."

p.s. ia mai gandestete ;) :oops:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 16:39 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
In ungaria se merge pe incredere , ei au constiinta si respecta regulamentele , romanii mai putin ... pana intr-o zii cand o sa ne spuna pas si o sa ne " invite" sa stam acasa . Poza e facuta pe Matyer

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 16:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Nu confirm si nu infirm. Repet, nu conteaza persoana sau locatia (sunt convins ca nu e singular cazul). Conteaza gestul, atitudinea si speranta de mai CURAT.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 17:17 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2009, 10:54
Mesaje: 1278
Draga , te rog sa spui unde ai facut poza. Sunt foarte curioasa ...pt ca eu am controlat la sange pe toti concurentii !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 17:19 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 21:27
Mesaje: 165
Daca sunt facute la Marty-er , sunt ale mele.Poza este facuta anul trecut , mi se pare , si au fost vreo doua sau trei concursuri de cand li se schimbase regulamentul . .In perioada aia aflasem ca nu mai este voie cu jumate de litru de larve pe mansa si nu am inteles nici acuma de ce s-a interzis chestia asta din moment ce la mondiale si in prezent,este voie.In fine , este o politica a lor care trebuie respectata dar din lipsa de informatii la momentul potrivit s-au mai intamplat si nereguli eu necunascandule reglamentul lor national si respectand doar regulamentul ce mi-a fost prezentat.
Deci mai jos va fac o copypaste dupa ultimul regulament din 2012 de la o cupa de pe Maty-er :
Data concurs: 29-30(sambata-duminica).09.2012.
Antrenament: 28(vineri).09.2012.
Taxa participare: 12000ft(aprox 190lei)/persoana se plateste pe loc la inscriere.
Inscrierile se fac pana in data de 27.09.2012!
Capacitatea maxima a pistei este de 200 pescari.

Inscrierile se fac pe categorii dupa cum urmeaza:
-U14, cei care pana in 31.12.2012 nu implinesc 14 ani, dar au implinit 10 ani
-U18, cei care pana in 31.12.2012 nu implinesc 18 ani
-U23, cei care pana in 31.12.2012 nu implinesc 23 ani
-Femei
-Seniori
-Veterani, peste 50 ani, cei care pana in 31.12.2012 implinesc 50 ani
-Persoane cu handicap

Concursul se va desfasura conform regulamentului national
Momeala 20litri, momeala vie 2,5litri din care larvele de nadit pot fii 0,5litri

Premii: Primii trei concurenti din fiecare categorie vor primii cupe si premii de la firmele Maros Mix si Tubertini.
Cel mai bun pescar va castiga cupa transmisibila Maros Mix, iar cel mai bun pescar din judetul Csongrad va castiga cupa memoriala Oravecz Istvan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 17:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
:oops: Am zis ca e neplacut, inclusiv pentru mine.

Poza este de la inceputul anului 2013 (probabil si de aici confuzia cu regulamentele mai vechi). Pentru cine are Facebook e aici: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 181&type=3

Concursul este Tubertini Mahor Kupa 2013 si are regulamentul tipic maghiar, postat si intr-un topic aici pe forum. In orice caz, poza era sugestiva si de aceea am folosit-o. Tibi demonstreaza barbatie si asumare.

In orice caz, nu arunc cu pietre, nu condamn (probabil am calcat si eu in concursuri pe langa regulament, cu stiinta sau fara). Vreau sa nu mai calcam niciunul pe langa, si cand o facem, sa fim primii care o recunoastem.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 17:49 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
ticairlandezu scrie:
Pandyyyyyy!!!!!!.....Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !" ;) ;) ;) ;) ;) ;) ...............


Da, e foarte adevărat și o susțin !

ticairlandezu scrie:
........................Ia uite ce ai declarat mai sus...." părerea mea, nu-s de condamnat cei care vor să cîștige cu orice preț (sau mă rog, cu aproape orice preț...)..."

p.s. ia mai gandestete ;) :oops:


Nu cred ca ambiția de a cîștiga e de condamnat. Oamenii sunt predispuși în a păcătui :lol: :lol: Unele metode (...că de, dacă face ăla eu de ce să nu fac), faptul că se găsesc „portițe” sau li se înlesnesc asemenea trucuri sau mici furtișaguri (de multe ori din neglijență, arbitri puțini, etc) DA, sunt de condamnat. Și aici își spune cuvîntul caracterul fiecăruia.
Ai auzit de vreun concurent român eliminat din competiție pentru încalcarea regulamentului ? Eu nu. Înseamnă că totul s-a desfășurat corect și mergem mai departe !!! Complicitatea tacită nu implică mentalitatea colectivă ?! :roll: ...asta atît timp cît nu zice nimeni nimic ? Concurenții, de multe ori nu văd și nu știu chiar tot ce mișcă pe pistă. dar din spate se vede destul de bine, sau ar trebui să se vadă....
Cît despre mentalitate ce să mai zic......e și greu dar și usor de schimbat (dacă se vrea ;) ). Totul ține de cum sunt aplicate regulile, de cine le aplică și mai ales de fiecare individ în parte.
Deci cine ridică primul piatra ?? :lol:

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 17:54 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 21:27
Mesaje: 165
Nu sunt regulamente mai noi sau mai vechi , sunt regulamente pentru fiecare concurs.Din cate stiu la Walterland anul asta era voie sa ai 0,5 litri de larve normale. Si nu am avut.Ca sa le respect regulamentul national.Dar concursul nu a fost tinut dupa reguli nationale ci dupa regulile cips.Asta a fost si ca sa mai intelegi odata ca nu a fost un pescuit murdar cum vrei tu sa il prezinti , normal organizatori de concursuri mari unde participa concurenti din mai multe tari ar trebuii sa aplice regulamentul cips , fiind cel mai cunoscut si corect .Si ca sa iti amintesc de regulamentul de la cupa Walterland care a fost cu o perioada foarte scurta inainte de Tubertini:
Rules:
The match will be fished by the FiPS rules, ranking by individuals and 5 members teams. Both days 4 hours fishing with the limits of 20l groundbait, 2,5l bait including the maximum of 0,5l of joker and/or bloodworm. The pole limit is 13m, and the only individual category is seniors (no ladies, juniors, veterans, etc.) but everybody is wellcome as a member of his/her team. Teams can have a reserve angler who can fish on Sunday if that is announced on the Saturday captains meeting. Friday training is obligatory in 5 angler boxes!
P.S. Parea mea ii ca tu , draga George , o iei cam pe aratura si nu inteleg unde vrei sa ajungi.
App. parerea mea ii ca o incalcare de regulament a fost atuncia cand ai participat tu anul trecut la o faza in campionatul national unde nu te-ai calificat.Ce zici?... si regulamentul nostru national este scris in romaneste nu in ungureste ;) ;) ;)


Ultima oară modificat de Tibi pe 20 Oct 2013, 17:58, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 17:57 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 21:27
Mesaje: 165
glukas scrie:
:oops: Am zis ca e neplacut, inclusiv pentru mine.

Stai linistit , pentru mine nu este deloc neplacut.Chiar uite , mai scriu si eu pe aici pana nu ma mai baneaza careva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Asa NU!
MesajScris: 20 Oct 2013, 18:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Mda. Aici e regulamentul in romaneste, postat de Gabi: viewtopic.php?f=5&t=6057

Concurs individual 2manse, locatie Szeged Matyer, 06-07 aprilie 2013.

Concursul se desfasoara conform regulamentului FIPS.
Taxa inscriere: 12000ft(aprox 180lei)
Premii: Primii trei clasati din fiecare categorie vor primii produse din partea firmelor Maros Mix si Tubertini.
In categoriile cu peste 30 de participanti se va da un pemiu la 10 concurenti.
Posibilitate antrenament: vineri 05 aprilie. (taxa de inscriere include si antrenamentul)
Concursul se va desfasura conform regulilor FIPS(manse de 4 ore, limita nada 20l, limita momeala vie 2,5l din care larve 0,5l maxim!!!)
Pentru nadire se poate folosi doar fui, nu si larve de carlig. Pentru verificare de limita larvele de nadit se pastreaza separat in maxim 2 cutii, iar cele ce carlig intr-o cutie de limita oficiala de 1/8 (0.125 l).


Tibi, acum asta e. Si asa erai cel mai bun pescar roman de acolo, nu aveai nevoie de asta si nu ai nevoie de prostii sa castigi, si asta o stii mai bine bine decat mine. Plus, ca sunt convins ca daca tu respecti la sange regulamentele ai aceeasi pretentie de la ceilalti, ceea ce ne ajuta pe toti.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.052s | 15 Queries | GZIP : Off ]