Pescuit Stationar

Acum este 17 Mai 2024, 01:55

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 09:38 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
adi petrisor scrie:
Cataline frate incet dar sigur intri in istorie...baniera in curent chiar indicat..indiferent la ce distanta pescuim vom avea burta...Doamne Dumnezeule cum poate sa te duca mintea la asemenea aberatii..Cataline crede-ma ca nu ma asteptam iar acum ai sa vii probabil cu argumente la fel de penibile pe jumatate de pagina cum ai stilul...te rog nu mai induce lumea in eroare nu mai informa lumea cu astfel de aberatii sincer sunt socat nu mirat..dar ma rog.. si unii mai au tupeu sa critice lotul national care anul acesta a facut amaratul de el cel mai bun rezultat din toate loturile...ma uit si ma minunez cum unii spun ca poti arunca cu varf de un oz fara probleme cosulete de 100 grame...ca nu se rupe..inainte sa scrieti asemenea aberatii mai ganditi putin si nu traduceti mota mo cu un fragment ce l-ati citit in reviste englezesti ca este cu totul si cu totul altceva.... ;)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 09:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
in locul tau as pescui ca de sfaturi suntem buni toti.....si cred ca e de plans nu de ras ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 10:27 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
adi petrisor scrie:
ticairlandezu scrie:
Mitza, tuntila a sintetizat perfect ceea ce reprezinta inscriptiile in oz, de pe varfurile lansetelor de feeder...la care se mai adauga binenteles,la capitolul sensibilitate si materialul din care este construit varful, fibra vs. carbon...se stie deja ca un varf din fibra de 1 oz este mai sensibil decat un varf de aceeasi marime(1 oz) de carbon ;). Pescarii care se "respecta" au din amandoua in dotare ;)
In rest despre "iecsperienta" fiecaruia de a nu rupe varfurile la lansare(parca tu propovaduiai sa folosesti varfuri cu oz-ul mare la incepatori)...eu recomand "ba sa le rupa" :lol: toti am rupt si-o sa mai rupem, pana pricep si ei ce si cum trebuie lansat, numai asa inveti pe pielea ta ;) Mie mai importanta m-i se pare "experienta" de a alege varfurile potrivite pentru apa si pestii pe care-i vizezi, dintr-o privire ;) ....precum si "abilitatea" de a schimba imediat ceva atunci cand nu esti multumit de felul cum semnalizeaza(de a rupe imediat linia si a schimba varful in functie de nevoi,fara sa iti fie lene).O data, pe un rau, am rupt de trei ori linia, intr-o ora!!!, pana am fost multumit ;) iar rezultatele nu s-au lasat asteptate.
Consider ca multe din "ratarile" pescarilor incepatori se datoreaza si alegerii defectuoase a "puterii"(daca vrei s-o numesti asa) varfului.



cam aici trebuia sa se incheie discutia asta...


nu....cam aici trebuia sa se incheie discutia.... :P :P :P :P
miza scrie:
ma rog, eu spun asa, un varf de 1 oz de fibra de sticla, arunca 28gr.... iar unul din fibra de carbon tot 28gr, 1 oz este 1 oz indiferent de material, de sensibilitate putem vorbi, daca producatorul batului ti-ar pune la dispozitie varfuri din ambele fibre......dar na, fac compromisul asta desi nu sunt 100% convins.....1 oz, 2oz, 3oz DE PE VARFURILE LANSETELOR DE FEEDER SUNT RECOMANDAREA PRODUCATORULUI BATULUI PT GREUTATE SI FINETE..... :D :D :D

PS. am un magazin cu scule de pescuit, cine isi rupe varfurile poate comanda la mine altele in loc... ;) ;) ;) ;)

dar daca tot nu sa incheiat, nu vrei sa ne dezvolti putin subiectul dptdv, al unui campion national si participant la CM ....sa ne lamurim si incepatorii sa nu traga concluzii gresite....plzzzzz


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 10:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
tocmai asta este ideea de povesti nemuritoare de adormit copii suntem satui..

cu cat mai simplu cu atat mai bine...
deci1- 1 oz = 28.349523125
2 oz = 56.699046250
3 oz = 85.048569375.


2-varfurile de fibra de sticle sunt mult mai sensibile se folosesc in general cand pestele mananca foarte fin,ne putem si fenta cu ele atunci cand pestele papa bine si noi dam cu ele s-ar putea sa avem foarte multe rateuri din cauza ca varful este moale in aceste conditii folosim un varf de carbon,Tica a spus foarte bine ca orice pescar ar trebui sa aibe in dotare varfuri si de carbon si de fibra.
3-poti lansa cu un varf de un oz atat cat te lasa inima..atat cat stii sa lansezi corect poti da si cu cosulete de 50 -60-poate chiar 70 gr daca esti un pic dus ca mine... atunci cand folosesti varful de fibra de sticla ..acest varf este mult mai elastic..cu cel de carbon treaba asta nu merge regulamentar este sa nu depasesca 40 grame deoarece carbonul este mult mai casant iar adevaratele varfuri de 1oz de la bete precum preston maver se rup ca dracu...din experienta stiu ca am rupt vreo 5 anul acesta in asemenea conditii.

eu nu ma prea iau dupa actiunea de 30-50 grame si are varf de 3 oz..nu e cam logic nu?...deci cu grija chiar daca pe actiunea batului scrie maxim 50 grame puteti lansa cu grija 70 grame fara probleme dar mare mare atentie la lansare daca nu suntem atenti si smucim sau firul este dat dupa varf riscam ca ruperea sa se produca foarte repede.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 11:30 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
adi petrisor scrie:
tocmai asta este ideea de povesti nemuritoare de adormit copii suntem satui..

cu cat mai simplu cu atat mai bine...
deci1- 1 oz = 28.349523125
2 oz = 56.699046250
3 oz = 85.048569375.


2-varfurile de fibra de sticle sunt mult mai sensibile se folosesc in general cand pestele mananca foarte fin,ne putem si fenta cu ele atunci cand pestele papa bine si noi dam cu ele s-ar putea sa avem foarte multe rateuri din cauza ca varful este moale in aceste conditii folosim un varf de carbon,Tica a spus foarte bine ca orice pescar ar trebui sa aibe in dotare varfuri si de carbon si de fibra.
3-poti lansa cu un varf de un oz atat cat te lasa inima..atat cat stii sa lansezi corect poti da si cu cosulete de 50 -60-poate chiar 70 gr daca esti un pic dus ca mine... atunci cand folosesti varful de fibra de sticla ..acest varf este mult mai elastic..cu cel de carbon treaba asta nu merge regulamentar este sa nu depasesca 40 grame deoarece carbonul este mult mai casant iar adevaratele varfuri de 1oz de la bete precum preston maver se rup ca dracu...din experienta stiu ca am rupt vreo 5 anul acesta in asemenea conditii.

eu nu ma prea iau dupa actiunea de 30-50 grame si are varf de 3 oz..nu e cam logic nu?...deci cu grija chiar daca pe actiunea batului scrie maxim 50 grame puteti lansa cu grija 70 grame fara probleme dar mare mare atentie la lansare daca nu suntem atenti si smucim sau firul este dat dupa varf riscam ca ruperea sa se produca foarte repede.


bun, de acord cu ce zici, acum daca revin la ce am spus eu si e obligatoriu sa-mi dai dreptate :P :P :P , daca admitem ce spune tica, ca un pescar care se respecta trebuie sa aibe varfuri din ambele materiale, de ce nu se respecta producatorul de bete, in sensul ca, sa puna la dispozitie varfuri si de carbon si de fibra de sticla.....in topicul asta baiatul care a deschis discutia spunea de genesis black ice, bat care are doar varfuri din fibra de carbon....ce facem in cazul asta, un incepator in ale feederului daca de la prima partida de pescuit incepe si rupe varfurile de 1 oz, dupa 10 partide asemanatoare, va fi nevoit sa renunte la stilul de pescuit........acum: eu propun celor incepatori la feeder sa faca partide de casting astfel incat sa invete sa arunce cu varfuri subtiri, iar asta se face incepand cu varful cel mai gros, cate 10 lansari, apoi poate lansa 40-50 de gr si cu varfuri de 1 oz....hac parerea mea..... ;) ;) ;) aste sunt verificate si relatate din proprie experienta.....si nu sunt fraier........ :P :P :P :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
miza scrie:
adi petrisor scrie:
tocmai asta este ideea de povesti nemuritoare de adormit copii suntem satui..

cu cat mai simplu cu atat mai bine...
deci1- 1 oz = 28.349523125
2 oz = 56.699046250
3 oz = 85.048569375.


2-varfurile de fibra de sticle sunt mult mai sensibile se folosesc in general cand pestele mananca foarte fin,ne putem si fenta cu ele atunci cand pestele papa bine si noi dam cu ele s-ar putea sa avem foarte multe rateuri din cauza ca varful este moale in aceste conditii folosim un varf de carbon,Tica a spus foarte bine ca orice pescar ar trebui sa aibe in dotare varfuri si de carbon si de fibra.
3-poti lansa cu un varf de un oz atat cat te lasa inima..atat cat stii sa lansezi corect poti da si cu cosulete de 50 -60-poate chiar 70 gr daca esti un pic dus ca mine... atunci cand folosesti varful de fibra de sticla ..acest varf este mult mai elastic..cu cel de carbon treaba asta nu merge regulamentar este sa nu depasesca 40 grame deoarece carbonul este mult mai casant iar adevaratele varfuri de 1oz de la bete precum preston maver se rup ca dracu...din experienta stiu ca am rupt vreo 5 anul acesta in asemenea conditii.

eu nu ma prea iau dupa actiunea de 30-50 grame si are varf de 3 oz..nu e cam logic nu?...deci cu grija chiar daca pe actiunea batului scrie maxim 50 grame puteti lansa cu grija 70 grame fara probleme dar mare mare atentie la lansare daca nu suntem atenti si smucim sau firul este dat dupa varf riscam ca ruperea sa se produca foarte repede.


bun, de acord cu ce zici, acum daca revin la ce am spus eu si e obligatoriu sa-mi dai dreptate :P :P :P , daca admitem ce spune tica, ca un pescar care se respecta trebuie sa aibe varfuri din ambele materiale, de ce nu se respecta producatorul de bete, in sensul ca, sa puna la dispozitie varfuri si de carbon si de fibra de sticla.....in topicul asta baiatul care a deschis discutia spunea de genesis black ice, bat care are doar varfuri din fibra de carbon....ce facem in cazul asta, un incepator in ale feederului daca de la prima partida de pescuit incepe si rupe varfurile de 1 oz, dupa 10 partide asemanatoare, va fi nevoit sa renunte la stilul de pescuit........acum: eu propun celor incepatori la feeder sa faca partide de casting astfel incat sa invete sa arunce cu varfuri subtiri, iar asta se face incepand cu varful cel mai gros, cate 10 lansari, apoi poate lansa 40-50 de gr si cu varfuri de 1 oz....hac parerea mea..... ;) ;) ;) aste sunt verificate si relatate din proprie experienta.....si nu sunt fraier........ :P :P :P :P


problema e sipla..daca ar fi si varf de sticla si varf de carbon altul ar fi pretul batului..totul se rezuma la firfirei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 14:32 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
adi petrisor scrie:
problema e simpla..daca ar fi si varf de sticla si varf de carbon altul ar fi pretul batului..totul se rezuma la firfirei.

asa e, suntem prea saraci sa ne permitem fitze, dam cu ce avem .........


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 22:51 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Se pare ca datorez niste scuze, asa ca, sa-i dam bataie :

Imi cer scuze ca de la inceputul anului pana in prezent nu am reusit sa trec de 60 de partide facute exlusiv la feeder pe cele mai diverse locatii si adresate celor mai diversificate specii de peste, dar inca insist intrucat anul nu s-a terminat.
Imi mai cer scuze si pentru faptul ca am impertinenta de a furniza informatii rezultate numai in urma testelor efectuate personal.
Imi cer scuze pentru faptul ca nu reusesc sa gasesc informatiile necesare in "vasta" enciclopedie prezentata in tara, astfel, in naivitatea mea, citesc zeci de articole scrise de altii mai invatati decat mine pe care le transpun in practica si le verific in conditiile din tara.
Imi cer scuze si pentru faptul ca in dorinta de a informa utilizatori care nu cunosc Engleza ma mai apuca sa traduc texte pe care le gasesc a fi de interes general.
Nu in ultimul rand, imi cer scuze pentru textele lungi in care prin descrieri elaborate si urmarind fire logice, incerc prin scris sa suplinesc lipsa imaginilor filmate sau a pozelor ce fac informatia mai usor de digerat si inteles. Din fericire, tind sa cred ca Limba Romana nu imi este inamic de moarte.

Acum ca lucrurile sunt lamurite, sa incercam un On-Toppic.

Iti dau dreptate privind afirmatia conform careia un varf din carbon este mult mai putin permisiv decat unul din fibra de sticla atunci cand vine vorba de "abuzuri" . Ai intr-adevar mult mai multe sanse sa rupi un varf din carbon in supra-sarcina decat unul de fibra de sticla. Dar din pacate, cam pana aici ne intersectam in ceea ce priveste adevarul evident.
Motivul pentru care multe firme ce se respecta nu echipeaza lansetele si cu varfuri de fibra de sticla nu tine de costuri , tine de actiunea proiectata a lansetei. Un varf din fibra de sticla este mult mai greu decat unul din fibra de carbon , avand in vedere faptul ca aceasta greutate este concentrata pe sectiunea de varf (logic nu? ) duce la un dezechilibru si implicit modificarea actiunii lansetei. Iar in trendul actiual din piata ce obliga producatorii sa foloseasca blank-uri Slim si sa renunte la o conicitate bine calculata a blanc-ului, nu e de mirare ca solutia de compromis intre performanta si "look" se gaseste in detalii de acest fel.
Pentru restul produselor aflate pe piata din gama de mijloc sau de jos a preturilor, pot fi luate in considerare costurile aferente echiparii cu varfuri de fibra de sticla, dar ma indoiesc, intrucat din cate imi aduc aminte, fibra de sticla este mai ieftina decat cea de carbon. Decizia se ia in functie de "trend-ul" de la momentul respectiv sau de cerinta din piata.
Daca esti atat de naiv sa crezi ca o lanseta de 2200 RON vine echipata doar cu 2 varfuri din ratiuni economice, personal nu imi gasec vina.
Problema exemplificata de tine, anume faptul ca te poti pacali si interpreta gresit semnalele transmise de un varf din fibra de sticla sensibil are implicatii diverse dar in peste 90 % din cazuri, ratarile le ai pentru ca aduni mult prea mult peste pe vad si printr-o nadire deficitare il mentii intre ape , de unde rezulta si o groaza de line bite-uri . Rezolvarea cea mai putin rafinata a problemei este schimbarea varfului din fibra de sticla cu unul din carbon , iar ca rezultat, in locul curbarilor continue aparute pe fibra de sticla (ce pot fi confundate usor cu un semnal pozitiv la care trebuie intepat), vei avea un tremur sau tacuri mai scurte (ce nu pot fi confundate cu o trasatura pozitiva) pe varful de carbon.
Spun rezolvare "nerafinata" intrucat un pescar cu ceva experienta va sti cum, cu ce, si in ce fel sa nadeasca (evident umbland si la cosulet) astfel incat sa aseze pestii pe substrat, reducand astfel substantial numarul de semnalizari false. Cea mai simpla solutie atunci cand nu o gandesti logic (sau in cazul altora, lipsei de experienta) este sa te abtii din intepare pana cand nu pleaca lanseta de pe suport. Situatiile de mai sus apar in momentul in care ai ca pesti tinta platica sau crap, fiind specii gregare.

PS: Eu inca astept lamuriri cu privire la baniera .... atat pe lac dar mai ales pe rauri ... cum e pana la urma ca nu m-ai lamurit.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 29 Sep 2012, 08:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
catalin232 scrie:
Se pare ca datorez niste scuze, asa ca, sa-i dam bataie :

Imi cer scuze ca de la inceputul anului pana in prezent nu am reusit sa trec de 60 de partide facute exlusiv la feeder pe cele mai diverse locatii si adresate celor mai diversificate specii de peste, dar inca insist intrucat anul nu s-a terminat.
Imi mai cer scuze si pentru faptul ca am impertinenta de a furniza informatii rezultate numai in urma testelor efectuate personal.
Imi cer scuze pentru faptul ca nu reusesc sa gasesc informatiile necesare in "vasta" enciclopedie prezentata in tara, astfel, in naivitatea mea, citesc zeci de articole scrise de altii mai invatati decat mine pe care le transpun in practica si le verific in conditiile din tara.
Imi cer scuze si pentru faptul ca in dorinta de a informa utilizatori care nu cunosc Engleza ma mai apuca sa traduc texte pe care le gasesc a fi de interes general.
Nu in ultimul rand, imi cer scuze pentru textele lungi in care prin descrieri elaborate si urmarind fire logice, incerc prin scris sa suplinesc lipsa imaginilor filmate sau a pozelor ce fac informatia mai usor de digerat si inteles. Din fericire, tind sa cred ca Limba Romana nu imi este inamic de moarte.

Acum ca lucrurile sunt lamurite, sa incercam un On-Toppic.

Iti dau dreptate privind afirmatia conform careia un varf din carbon este mult mai putin permisiv decat unul din fibra de sticla atunci cand vine vorba de "abuzuri" . Ai intr-adevar mult mai multe sanse sa rupi un varf din carbon in supra-sarcina decat unul de fibra de sticla. Dar din pacate, cam pana aici ne intersectam in ceea ce priveste adevarul evident.
Motivul pentru care multe firme ce se respecta nu echipeaza lansetele si cu varfuri de fibra de sticla nu tine de costuri , tine de actiunea proiectata a lansetei. Un varf din fibra de sticla este mult mai greu decat unul din fibra de carbon , avand in vedere faptul ca aceasta greutate este concentrata pe sectiunea de varf (logic nu? ) duce la un dezechilibru si implicit modificarea actiunii lansetei. Iar in trendul actiual din piata ce obliga producatorii sa foloseasca blank-uri Slim si sa renunte la o conicitate bine calculata a blanc-ului, nu e de mirare ca solutia de compromis intre performanta si "look" se gaseste in detalii de acest fel.
Pentru restul produselor aflate pe piata din gama de mijloc sau de jos a preturilor, pot fi luate in considerare costurile aferente echiparii cu varfuri de fibra de sticla, dar ma indoiesc, intrucat din cate imi aduc aminte, fibra de sticla este mai ieftina decat cea de carbon. Decizia se ia in functie de "trend-ul" de la momentul respectiv sau de cerinta din piata.
Daca esti atat de naiv sa crezi ca o lanseta de 2200 RON vine echipata doar cu 2 varfuri din ratiuni economice, personal nu imi gasec vina.
Problema exemplificata de tine, anume faptul ca te poti pacali si interpreta gresit semnalele transmise de un varf din fibra de sticla sensibil are implicatii diverse dar in peste 90 % din cazuri, ratarile le ai pentru ca aduni mult prea mult peste pe vad si printr-o nadire deficitare il mentii intre ape , de unde rezulta si o groaza de line bite-uri . Rezolvarea cea mai putin rafinata a problemei este schimbarea varfului din fibra de sticla cu unul din carbon , iar ca rezultat, in locul curbarilor continue aparute pe fibra de sticla (ce pot fi confundate usor cu un semnal pozitiv la care trebuie intepat), vei avea un tremur sau tacuri mai scurte (ce nu pot fi confundate cu o trasatura pozitiva) pe varful de carbon.
Spun rezolvare "nerafinata" intrucat un pescar cu ceva experienta va sti cum, cu ce, si in ce fel sa nadeasca (evident umbland si la cosulet) astfel incat sa aseze pestii pe substrat, reducand astfel substantial numarul de semnalizari false. Cea mai simpla solutie atunci cand nu o gandesti logic (sau in cazul altora, lipsei de experienta) este sa te abtii din intepare pana cand nu pleaca lanseta de pe suport. Situatiile de mai sus apar in momentul in care ai ca pesti tinta platica sau crap, fiind specii gregare.

PS: Eu inca astept lamuriri cu privire la baniera .... atat pe lac dar mai ales pe rauri ... cum e pana la urma ca nu m-ai lamurit.



ffffffffffuuuuuuuuuuuuu...va trebui sa-ti arat Cataline cu baniera nu pot sa-ti explic,hai ca am vrut sa-ti scriu de dulce dar am sters tot.....daca tu-mi spui ca nu se rateaza trasaturile din cauza unui varf moale eu cum pot sa te contrazic..cum sa-ti spun ca la finala am in mansa a doua am ratat ca imbecilu 2 ore dupa care m-am inervat si am pus un varf de 3 oz si nu am mai ratat..nu pot sa-ti explic,daca tu esti chitit pe ale tale eu nu pot sa te schimb orice argument iti spun gasesti tu ceva sa ma contrazici,ce sa stiu sa spun Catalin lumea va citi si va trage singura concluziile cine are dreptate eu sau tu...de fiecare data cand se deschide un subiect simplu aparent cum este acesta tu vrei sa-l complici sa-i faci omului istoria istoriilor...cu cat te rezumi la lucruri simple si clare cu atat pescuitul e mai simplu..

ps=ca si o gluma...60 de artide si teste la feeder le aveam im mai deja..acum cred ca sunt vreo 100 ;)


te astept cu echipa la anu sa ne duelam :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 29 Sep 2012, 12:41 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Pai vezi tu Petrisor, tocmai de finala vorbeam si eu , ca ai ratat in spume fara sa stii cauza si pana nu a venit Brola cu indicatiile de la Zsolt nu ti-ai revenit. Faptul ca ai fost sfatuit sa faci o semi nadire grea , tocmai pentru a aseza platicile pe substrat l-ai confundat si asta ti-a dat rezultat si a coincis cu schimbarea varfului . Ai facut ceva bine dar ai gresit concluzia , prindeai foarte bine , odata asezate pe substrat platicile, si cu varful acela subtire.
Nu trebuie sa ma crezi pe mine , intreaba-l pe Zsolt daca a fost sau nu asa. Eu nu am vorbit cu el pe tema asta insa am fost foarte atent la ce faceai , recunosca smerit ca m-am distrat si ca imi statea pe varful limbii sa iti spun , dar , a fost un concurs totusi....
La fel a patit si colegul dintre noi , numai ca la el a fost si mai grav , a bubuit nadirea de baza , a bagat larve si pamant si ultimele 3-5 cosulete le-a descarcat intre ape , a considerat ca norul ii va aduce succesul , dar in realitate a eliberat o foarte mare cantitate de fui in masa apei , nu au mai stat prinse in pamant pe substrat si uite asa, le-a tinut deasura rapind dupa fui si larve , tot ce vedea semnalizat erau numai line bite-uri.
In contra partida , ai vazut probabil cum au decurs lucrurile la mine , neavand fui , nada a fost pregatita amorfa, adica nu era deloc activa , viermele si rama tocata au fost la baza. Timp de 2 ore nu cred ca am prins 2 pesti , dar dupa ce a intrat cardul pe vad am incercat si reusit sa manageriez numarul pestilor prin schimbarea raportului de nada si viermi/rame tocate din cosulet , adica odata aparut cardul pe vad , am bagat cat mai putin ground si mai multa carnita , tocmai pentru a le tine cu botul jos. Asa am reusit o rata de intepare de peste 90% , neavand multi pesti intre ape care sa agate firul si sa imi dea semnale false.
Doar lipsa de experienta competitionala la nivel mare si lenea m-au tinut departe de locul 1 in sector , dar asta te-a afectat pe tine , daca il saream pe Marius, tu erai campion la individual :D

Imi pare bine totusi ca in ciuda "discutiei tensionate" transpira informatii ce pot fi folosite si de catre alti useri.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.043s | 13 Queries | GZIP : Off ]