Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 20:38

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Berkley nanofil
MesajScris: 09 Apr 2012, 19:06 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2009, 13:59
Mesaje: 21
Localitate: Tirgu Mures
A folosit cineva acest fir?Care este parerea d-voastra despre acest produs?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Berkley nanofil
MesajScris: 10 Apr 2012, 07:50 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2009, 11:22
Mesaje: 28
Localitate: Tg.Mures
Poate te ajuta : http://www.feederfishing.ro/forum/viewt ... =12&t=1372
Cu stima, Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Berkley nanofil
MesajScris: 10 Apr 2012, 08:18 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Nu va mai luati dupa ce scriu unul si altul despre Nanofil. Adi Petrisor a spus foarte corect ca e unul dintre cele mai bune fire fuzionate de pe piata. Ceilalti bat campii cu pescuitul intre scoici, Varivasuri si alte Sunlineuri. Aici e vorba de strune. Ia-l ca e super si e bun si la pret. Aia zic de crap si spinning...n-ai vazut ce nick-uri au? In plus, nu te mai lua dupa rezistenta la nod....cate noduri ai tu pe linia ta? Unii cred ca si carligul se leaga cu nod...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Berkley nanofil
MesajScris: 10 Apr 2012, 11:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Firul nu e extraordinar. E rigid si casant iar la nod e foarte slab. Singurul avantaj e acela ca are diametre mici dar din feedback-urile pescarilor cel mai bun ramane Berkley Cristal daca e sa il folositi la dimensiuni mici.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Berkley nanofil
MesajScris: 11 Apr 2012, 03:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
nutzu_z scrie:
Firul nu e extraordinar. E rigid si casant iar la nod e foarte slab. Singurul avantaj e acela ca are diametre mici dar din feedback-urile pescarilor cel mai bun ramane Berkley Cristal daca e sa il folositi la dimensiuni mici.


@Nutzu-z

Berkley Fireline crystal la aceeasi rezistenta data de producator e mai slab decat FIRELINE ORIGINAL(SMOKE).Eu pescuiesc de peste 10 ani cu FIRELINE SMOKE DE 4LB.(1,8KG.) si am prins multi pesti, cel mai mare de 10,5kg.un peste de apa sarata f. bataios numit aici red fish.
Fiind multumit de firele cu care eu pescuiesc de mai multi ani -FIRELINE SMOKE 4LB.,SPIDERWIRE ULTRACAST verde si galben de 6lb.-10lb.(2,72kg.-4,53lb.-nu am simtit nevoia sa cumpar altele.Ca un exemplu firul SPIDERWIRE ULTRACAST DE 10LB. ce m-a costat la reducere $10(altfel e $20) e mai tare decat firul DAIWA SAMURAI de 15lb.al unui prieten negru ,pescar si el ,pe care el la cumparat cu cca.$50!!!

Nu am incercat NANOFILUL,dar l-am vazut in magazinele de pescuit de aici si va pot spune doar ca "ochiometric' e mai subtire ca un POWER PRO SLICK de aceeasi rezistenta.
Deoarece pescuiesc doar cu mulinete de spinning imi aleg cele mai subtiri fire textile la aceeasi rezistenta,pt. ca am nevoie,pescuind de pe mal de aruncari cat mai lungi posibile.....

Atasez o poza cu red fishul de 23lb.(10,5kg.0 prins de mine cu FIRELINE SMOKE DE 4LB.(1,8KG.)

Imagine

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Berkley nanofil
MesajScris: 11 Mai 2012, 08:55 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
fishermanVN scrie:
Nu va mai luati dupa ce scriu unul si altul despre Nanofil. Adi Petrisor a spus foarte corect ca e unul dintre cele mai bune fire fuzionate de pe piata. Ceilalti bat campii cu pescuitul intre scoici, Varivasuri si alte Sunlineuri. Aici e vorba de strune. Ia-l ca e super si e bun si la pret. Aia zic de crap si spinning...n-ai vazut ce nick-uri au? In plus, nu te mai lua dupa rezistenta la nod....cate noduri ai tu pe linia ta? Unii cred ca si carligul se leaga cu nod...


Am si eu cateva intrebari pentru tine:
- ai folosit nanofil ca struna ? in ce conditii?
- cate modele de fire impletite sau fuzionate ai folosit pana in prezent, si care dintre ele te-a ajutat in partidele tale de pescuit?
- de cate ori ai folosit fire impetite sau fuzionate la struna?
- care sunt avantajele si dezavantajele folosirii unui fir fuzionat la struna?
- care sunt avantajele si dezavantajele folosirii unui fir impletit la struna?

Cu ce este mai bun un nanofil decat alte modele de fire fuzionate de pe piata :?: , din moment ce sustii asta poate ne dai si o explicatie, sunt tare curios poate asa o sa i-mi mai iau o rola sau o cer inapoi celui care i-am facut-o cadou.
Deasemeni asteptam cu nerabdare metoda prin care putem conecta struna la vartej fara nod.
Poate ne luminezi si pe noi astia cu nick-uri ciudate care batem campii cu Sunline-uri si Varivasu-ri.

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Berkley nanofil
MesajScris: 12 Mai 2012, 15:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Mi se pare ciudat sa folosesti ca leader fir textil,cand de fapt e invers,adica firul textil e linia principala si firul mono normal,sau fluorocarbon se foloseste ca leader.
De peste 10 ani pescuiesc cu FIRELINE SMOKE 4LB.,dar si cu SPIDERWIRE ULTRACAST+leader fluorocarbon si pot spune ca am prins pesti frumosi cu aceste fire pescuind cu artificiale la rapitori atat in apa dulce cat si in apa sarata a Golfului Mexic.Prefer aceste fire textile deoarece la aceeasi rezistenta sunt mai subtiri decat POWER PRO,SUFIX 832,FINS WINDTAMER etc.
Datorita rezistentei la abraziune mai redusa ,ca leader (struna),nu se folosesc firele textile,firele fluorocarbon fiind mult mai rezistente la abraziune si in plus sunt aproape invizibile in apa.

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.040s | 14 Queries | GZIP : Off ]